Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiTi Board - router z dwurdzeniowym CPU i OpenWRT OS (Indiegogo)

farmerro 13 Sie 2015 15:31 2592 4
  • WiTi Board - router z dwurdzeniowym CPU i OpenWRT OS (Indiegogo)
    Na Indiegogo pojawiła się kampania promująca projekt WiTi będący niedrogą platformą bezprzewodowego routera.

WiTi to wydajny router oferujący szereg dodatkowych peryferiów. Urządzenie oprócz trasowania pakietów jest w stanie działać w roli serwera plików. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji platformę pozwalającą między innymi na uruchomienie usług NAS, Samba czy NFS. Na płycie umieszczono dwa porty SATA3 dla dysków twardych - WiTi umożliwia tworzenie macierzy RAID1 obsługiwanych software'owo z wykorzystaniem narzędzi mdadm znanych z systemu Linux. Router może pracować w roli serwera WWWW o niewielkiej mocy. Autorzy mają nadzieję, że ich rozwiązanie zastąpi używane w firmach serwery PC o dużym zużyciu energii przeznaczone do hostowania niewielkich usług (CMS, systemy Git), a także znajdzie zastosowanie w środowisku domowym, jako serwer udostępniający multimedia w postaci filmów, zdjęć i muzyki. Platforma WiTi dzięki obecności dużej liczby interfejsów zezwala również na współpracę z wieloma zewnętrznymi aplikacjami.

Router został wyposażony w interfejsy sieciowe WiFi 2,4GHz i 5GHz (802.11b/g/n i 802.11a/n/ac) oraz 6 portów GigaBit Ethernet (2 x WAN, 4 x LAN). Urządzenie oparto o dwurdzeniowy (4-wątkowy) procesor MT7621A taktowany zegarem 880MHz. Na płycie znajduje się 256MB pamięci DDR (możliwość rozbudowy do 512MB), slot kart microSD, 2 x SATA 3.0 oraz gniazdo USB3.0. 30 portów rozszerzeń oferuje użytkownikowi dostęp do interfejsów, takich jak UART, JTAG, I2S oraz GPIO. WiTi można doposażyć o układ pamięci NOR Flash SPI 16MB. Router zaprojektowano do współpracy z systemem OpenWRT OS.

Projekt jest inicjatywą Open Source - autorzy mają zamiar udostępnić schematy oraz oprogramowanie, dzięki któremu każdy użytkownik będzie mógł stworzyć firmware dopasowany do własnych potrzeb.

Aby zdobyć WiTi, należy zasilić projekt z poziomu platformy Indiegogo kwotą w wysokości $69 USD.

Źródło:
    https://www.indiegogo.com/projects/witi-board-home-intelligence#/story

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    farmerro
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: wszystkiego po trochu...
    farmerro napisał 342 postów o ocenie 182, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    Madman07
    Poziom 19  
    Kupiłem, była jeszcze promocyjna cena 59$ + 20$ za przesyłkę. We wrześniu ma rozpocząć się proces wysyłek. Płytka wygląda obiecująco, szczególnie, że nie udało mi się znaleźć nic podobnego. Przez chwilę rozważałem zakup routera banana (http://www.banana-pi.com/eacp_view.asp?id=64), jednak obsługuje tylko jeden dysk 2.5", są nieco kłopoty z oprogramowaniem oraz niska prędkość przesyłu danych. Sam bananaPi jako nas również słabo się sprawdzi, ze względu na jeden port SATA i jego emulację po USB. Oczywiście można również kupić dedykowany NAS + Router, jednak patrząc na specyfikację tej płytki, trzeba by przynajmniej dwukrotnie przepłacić ;)

Czy ktoś z elektrodowiczów również skusił się na zakup?
    marolo
    Poziom 1  
    Madman07 - powiedz ja Ci się ta płytka spisuje.
    Czy są z nią problemy?
    Bardzo mnie ona zaciekawiła, od dawna szukam alternatywy dla mojego wysłużonego routera TP-LINK, ta aby zrobić routero-nas w domu.
    Madman07
    Poziom 19  
    Jeszcze do mnie nie dotarła... Jak dostanę, to podzielę się wrażeniami ;)
    Madman07
    Poziom 19  
    Płytka dotarła do mnie kilka miesięcy temu, od tego czasu działa należycie jako router lan i wireless, dysk sieciowy, serwer. Wifi 2.4 i 5 GHz sprawuje się dobrze. Funkcja dysku jest niezła - obecnie mam tam zainstalowane dwa dyski 1TB WD Red 2.5", z dwiema partycjami, dwiema macierzami RAID0 i RAID1 oraz szyfrowaniem każdej z nich AES'em z 256-bitowym kluczem. Do wbudowanego serwera dopiąłem na osobnym porcie swoją stronę, a mizerne 16MB Flash rozszerzyłem o 32MB z karty pamięci (reszta jej zasobów poszła na swap oraz internal storage, niezależny od dysków i nieszyfrowany, np. na stronę www). Niestety mam tylko wersję z 16MB flash i 256MB ram. Niewielka poprawka dotycząca głównego postu - pin GPIO jest niestety tylko jeden. Za to mamy dostępne 3 interfejsy UART, 1x I2C oraz dodatkowy USB 2.0 wyprowadzony na pinach, reszta jak w opisie. Cały router leży obecnie z podstawową obudową z pleksi, ale w wolnych chwilach powstaje projekt pełnej obudowy z mocowaniami dysku i wyświetlaczem LCD :)