Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pierwszy projekt ! Zasilacz 0...33V 10.5A

beniu1212 16 Sie 2015 11:22 10347 45
  • #31 16 Sie 2015 11:22
    beniu1212
    Poziom 12  

Sprawdziłem spadki napięć głównie jest 0.160V, różnią się od innych o około 0.02/0.01. Przy nagrzewaniu napięcie spada do 0.150V.

• #32 16 Sie 2015 16:20
    Rafał 116
    Poziom 17  

Jeżeli rezystory masz takie jak na schemacie to testy robiłeś przy 6A. Pytanie jakie napięcie wyjściowe. Od niego zależy ile wydziela się się na tranzystorach. Ale generalnie widzę że dobre sztuki ci się trafiły. Nie ma dużego rozrzutu parametrów. U mnie przy połączeniu dwóch tranów spadki różniły się o 30%, czyli jeden sobie pracował na lajcie a drugi błagał o litość.

• #33 16 Sie 2015 22:15
    pogi13
    Poziom 14  

Olaboga ileż tu pasty termoprzewodzącej :D
    Ogólnie bardzo ładna konstrukcja :)
    Ale:
    - Front jakiś taki łysy :) ale to kwestia gustu
    - Plontanina w kablach :)
    - Jakoś mnie nie przekonuje mocowanie zasilacza impulsowego na metalowej obudowie w ten sposób :)
    To raczej niewielkie szczegóły albo po prostu ja się czepiam :P
    Życzę wielu udanych projektów oraz samodoskonalenia się :)

• #34 16 Sie 2015 23:13
    zadamus
    Poziom 7  

Cześć, Witam. Bardzo fajne urządzenie. Jak na ucznia pierwszej klasy technikum masz ŁEB!!! Bardzo cenne uwagi Kolegi Rafała 116, poza uwagą dotyczącą prowadzenia przewodów. Przewody wysoko prądowe (mostek-elektrolity-tranzystory) powinny być jak najkrótsze, ważne. Przy tak dużej mocy połączenia te winny być wykonane srebrzanką lub DNE o średnicy co najmniej 1,5 mm. Sugeruję przesunięcie elektrolitów w kierunku mostka (skrócenie połączenia). Jeszcze uwaga do chłodzenia transformatora. Po zamknięciu obudowy transformator się UDUSI. Nie widać na pokrywie żadnych otworów wentylacyjnych. Proponuję nawiercenie gęsto otworów pod oraz nad trafem, powiększyć nogi obudowy (dostęp powietrza od spodu). Trafo jest całkowicie poza obiegiem wentylatorów. Zdecydowanie należy odsunąć czarną skrzynkę pod elektrolitami od rdzenia transformatora (dodatkowe wzajemne grzanie!). Wydajność prądową uzwojenia transformatora można orientacyjnie określić mierząc średnicę drutu nawojowego,następnie wyliczyć przekrój. Zasada; max 2 ampery na milimetr kwadratowy.

• #35 17 Sie 2015 01:46
    Doctore.
    Poziom 18  

Jak dodamy pastę do podkładki silikonowej to będzie tylko gorzej.
    By sobie poradzić z odprowadzeniem ciepła można bezpośrednio padem przylutować element w to220 do większego kawałka miedzianego i potem taki moduł przez większą podkładkę silikonową do radiatora, dzięki temu będzie dobre odprowadzenie ciepła oraz zapewniona izolacja.
    Ostatnio w taki sposób(ale pasta zamiast podkładki) rozproszyłem 150W na JEDNYM mosfecie, temp. obudowy tego mosfeta wynosiła 70C przy prawie 30C otoczenia, czyli pewnie dało by się i 200W :)

No i oczywiście gratulacje!

• #36 17 Sie 2015 11:47
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #37 17 Sie 2015 20:24
    beniu1212
    Poziom 12  

Rafał 116 napisał:
    Pytanie jakie napięcie wyjściowe.

Zasilacz pracował wtedy na prądzie zwarciowym przy napięciu 1.22V

pogi13 napisał:
    Olaboga ileż tu pasty termoprzewodzącej :D
    Ogólnie bardzo ładna konstrukcja :)
    Ale:
    - Front jakiś taki łysy :) ale to kwestia gustu
    - Plontanina w kablach :)
    - Jakoś mnie nie przekonuje mocowanie zasilacza impulsowego na metalowej obudowie w ten sposób :)
    To raczej niewielkie szczegóły albo po prostu ja się czepiam :P
    Życzę wielu udanych projektów oraz samodoskonalenia się :)

Dziękuję za opinię. Co do frontu planuję nakleić naklejki projektowane w odpowiednim programie. Że jest plątanina kabli to wiem :D Siedziałem z tymi kablami z 30min i to jest jedyna "dobra" ich pozycja (Nie mam zdjęcia przed poukładaniem ale różnica była naprawdę duża), żeby lepiej to ogarnąć musiałbym przewody po przedłużać, ale na razie funduszów brak. Zasilacz ten jest zaczaśniety w oryginalnej obudowie (Płytka jest wciskana w obudowie), która jest przykręcona do mojej obudowy.

zadamus napisał:
    Po zamknięciu obudowy transformator się UDUSI. Nie widać na pokrywie żadnych otworów wentylacyjnych. Proponuję nawiercenie gęsto otworów pod oraz nad trafem,

Otwory są co widać z góry obudowy. Wkażdej chwil mogę przykręcić tam wentylator, lecz nie ma takiej potrzeby ponieważ trafo przy maks. wydajności (10.5A 24VDC), nagrzewa się tylko do 50*C.

Doctore. napisał:
    Jak dodamy pastę do podkładki silikonowej to będzie tylko gorzej.
    By sobie poradzić z odprowadzeniem ciepła można bezpośrednio padem przylutować element w to220 do większego kawałka miedzianego i potem taki moduł przez większą podkładkę silikonową do radiatora, dzięki temu będzie dobre odprowadzenie ciepła oraz zapewniona izolacja.
    Ostatnio w taki sposób(ale pasta zamiast podkładki) rozproszyłem 150W na JEDNYM mosfecie, temp. obudowy tego mosfeta wynosiła 70C przy prawie 30C otoczenia, czyli pewnie dało by się i 200W :)
    No i oczywiście gratulacje!

Dziękuję za informację już wiem jak następnym razem zrobię izolowane chłodzenie. Skombinuję amelinium 40mmx15mmx1mm (Albo cieńszą), i do niel przylutuje elementy. po czym ten kawałek przykręce do radiatorów poprzez dużą podkładkę.

R-MIK napisał:
    Z zasilaczem napięcia ujemnego trochę przesadziłeś. Wystarczyły by dwa kondensatory i dwie diody podłączone do głównego trafa.

Dałem taki zasilacz (4A), ponieważ chciałem nim także zasilić wentylatory, ale dziękuję za informację.

• #38 17 Sie 2015 20:30
    Freddy
    Poziom 43  

@beniu1212 :arrow: Proszę nie rób takich dużych odstępów w tekście, bo źle się to czyta :).

• #39 17 Sie 2015 20:47
    beniu1212
    Poziom 12  

Przepraszam napisałem posta i na niego nawet nie zerknąłem. Poprawione :D

• #40 17 Sie 2015 22:11
    Doctore.
    Poziom 18  

Kolego, do miedzi, nie alu.
    Taki bloczek miedziany można odzyskać z procesora PC, są metalizowane ale z miedzi.
    Jeszcze lepiej zastosować cynę ekologiczną w której jest mniej ołowiu, czyli lepsze przewodzenie ciepła.

• #41 18 Sie 2015 16:41
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

W projekt włożyłeś mnóstwo pracy i to się chwali, ale konstrukcja jest mało udana. Nie projektuje się zasilaczy liniowych z takim zakresem prądu i napięcia! W typowym warsztacie elektronicznym będziesz pracować z niskim napięciem, czyli sprawność zasilacza będzie niska. Jak do tego dodać jakiś większy pobór prądu to urządzenie będzie się przegrzewać ze względu na wydzielana moc.
    Na zdjęciach przewody wydają się zbyt cienkie do deklarowanego prądu 10A.

• #42 18 Sie 2015 18:09
    Doctore.
    Poziom 18  

Dlatego ja myślę o zasilaczu impulsowym.
    Dla nich to nie problem pracować przy 1V i np. 20A gdzie napięcie maksymalne to np. 30V.
    Tylko nie wiem jak ogarnąć ograniczenie prądowe przy małych wartościach, np. 100mA przy dużej pojemności kondensatorów np. 5000uF, które mogą dać mocny impuls prądowy i usmażyć jeszcze nie doczyszczony telefon po zalaniu :(
    Można niby dać mniej kondensatorów ale wtedy filtracja może się okazać niewystarczająca przy większych prądach.

• #43 18 Sie 2015 18:38
    sstasinek
    Poziom 12  

W sumie okej, przeszkadza mi napaćkanie pasty. Im mniej tym lepiej (pod tranzystorem) na powierzchni da niewiele tylko psuje estetyke. Brak izolacji tranzystorów to problem na przyszłość, niech Ci draństwo, upadnie, puknie, poluzuje radiator zewrze do obudowy(a swoje przecież waży). Nawet nie zauważysz kiedy sfajczy trafo albo podpinany układ.

Co do pasty i podkładek, chyba nie było wyjścia. Skoro napaćkane pasty a obudowa metalowa ja bym otworów nie robił.

Nie jestem specem
    http://elportal.pl/pdf/k01/31_13.pdf
    http://elportal.pl/pdf/k01/32_13.pdf
    http://elportal.pl/pdf/k01/48_07.pdf
    Ale jeżeli szukane to różnica temperatury w zależności od pasty:
    1. Pasta hiper ultra extra 5.3W/mK przeważnie trudniej rozsmarować ~0.025mm.
    2. Zwyczajna rzadka 2.6W/mK powiedzmy 0.025mm
    3. Mikowa podkładka 1.3W/m*K 0.1mm grubości 18x13mm TO-220
    (która raczej wymaga smarowania) lub wedle innych opisów z TME 1.2K/W
    4. Silikonowa 0.4 K/W 0.3mm x 15x20mm która wystarczy sama ale jest gruba
    5. Ceramiczna aż 1.5mm x 12x18mm 25K/W

Założenie i dane:
    W/m*K to w istocie skrót od W*m/m2*K
    Obudowa TO220 ma wymiar 15x10mm powierzchnia 0.00015m2
    Rezystor +- 0.15Ohm dla 10.5A ~15W, tranzystor ma rozproszyć max ~33W/sztuka. To po przekształceniu wzoru na przewodność i skróceniu licz/mian o 0.001, Delta temp dodana przez paste = 33W*grub[mm]/0.15[m*mm]*przewodność term.

Wynik:
    1. 33*0.025mm/0.15*5.3 = 1,03'C dodane przez paste MXXX
    2. 33*0.025mm/0.15*2.3 = 2.39'C
    Czyli jeżeli nawet napaćkać 0.1mm wyjdzie lepsza: +5'C vs +10'C
    3. Suma dwóch past i miki. Z jednego wzoru (W/m*K) wyjdzie 33W * 0.1[mm]/ 0.15[mm*m] * 1.3 = 17'C, plus dwie pasty ~22'C Z innego wzoru dla http://www.tme.eu/pl/details/mica-to220/radiatory-osprzet/ wyjdzie 33 * 1.2K/W = 40'C + 5'C da niewielki margines temp na radiatorze.
    4. Z danych producenta dla całej powierzchni 0.4K/W * 33 daje 13.2'C. Czyli w sumie złoty kompromis. Brak problemów z odkurzaniem + izolacja ;)
    5. 25K/W * 33W = zawrotne 825 'C + ewentualna pasta z dwóch stron :D
    (bez szans)

• #44 18 Sie 2015 20:28
    beniu1212
    Poziom 12  

Szymon Tarnowski napisał:
    W projekt włożyłeś mnóstwo pracy i to się chwali, ale konstrukcja jest mało udana. Nie projektuje się zasilaczy liniowych z takim zakresem prądu i napięcia! W typowym warsztacie elektronicznym będziesz pracować z niskim napięciem, czyli sprawność zasilacza będzie niska. Jak do tego dodać jakiś większy pobór prądu to urządzenie będzie się przegrzewać ze względu na wydzielana moc.
    Na zdjęciach przewody wydają się zbyt cienkie do deklarowanego prądu 10A.

Wiem że przy niższych napięciach sprawność jest mniejsza, ale nie sądzę abym używał na np. 3V 10A. Testowałem ostatnio zasilacz na 10A (2.76V), przez 3 godziny, temperatura wzrastała do progu włączenia się wentylatorów (60*C), i chłodziło przez minutę do progu wyłączenia (58*C), i tak w kółko, więc nie sądzę aby się przegrzał. Trafo miało przy pierwszej godzinie 57*, po drugiej wzrosło do 70*C i tak zostało do końca testu. Taki prąd przyda się przy sterowaniu jakiś silników itd. Mam plan robić jakieś zdalne sterowania silników, to też był mały powód żeby zrobić taką wydajność prądową. Przewody mają 1.5mm^2.

sstasinek napisał:
    W sumie okej, przeszkadza mi napaćkanie pasty. Im mniej tym lepiej (pod tranzystorem) na powierzchni da niewiele tylko psuje estetyke. Brak izolacji tranzystorów to problem na przyszłość, niech Ci draństwo, upadnie, puknie, poluzuje radiator zewrze do obudowy(a swoje przecież waży). Nawet nie zauważysz kiedy sfajczy trafo albo podpinany układ.

Co do pasty i podkładek, chyba nie było wyjścia. Skoro napaćkane pasty a obudowa metalowa ja bym otworów nie robił.

Nie jestem specem
    http://elportal.pl/pdf/k01/31_13.pdf
    http://elportal.pl/pdf/k01/32_13.pdf
    http://elportal.pl/pdf/k01/48_07.pdf
    Ale jeżeli szukane to różnica temperatury w zależności od pasty:
    1. Pasta hiper ultra extra 5.3W/mK przeważnie trudniej rozsmarować ~0.025mm.
    2. Zwyczajna rzadka 2.6W/mK powiedzmy 0.025mm
    3. Mikowa podkładka 1.3W/m*K 0.1mm grubości 18x13mm TO-220
    (która raczej wymaga smarowania) lub wedle innych opisów z TME 1.2K/W
    4. Silikonowa 0.4 K/W 0.3mm x 15x20mm która wystarczy sama ale jest gruba
    5. Ceramiczna aż 1.5mm x 12x18mm 25K/W

Założenie i dane:
    W/m*K to w istocie skrót od W*m/m2*K
    Obudowa TO220 ma wymiar 15x10mm powierzchnia 0.00015m2
    Rezystor +- 0.15Ohm dla 10.5A ~15W, tranzystor ma rozproszyć max ~33W/sztuka. To po przekształceniu wzoru na przewodność i skróceniu licz/mian o 0.001, Delta temp dodana przez paste = 33W*grub[mm]/0.15[m*mm]*przewodność term.

Wynik:
    1. 33*0.025mm/0.15*5.3 = 1,03'C dodane przez paste MXXX
    2. 33*0.025mm/0.15*2.3 = 2.39'C
    Czyli jeżeli nawet napaćkać 0.1mm wyjdzie lepsza: +5'C vs +10'C
    3. Suma dwóch past i miki. Z jednego wzoru (W/m*K) wyjdzie 33W * 0.1[mm]/ 0.15[mm*m] * 1.3 = 17'C, plus dwie pasty ~22'C Z innego wzoru dla http://www.tme.eu/pl/details/mica-to220/radiatory-osprzet/ wyjdzie 33 * 1.2K/W = 40'C + 5'C da niewielki margines temp na radiatorze.
    4. Z danych producenta dla całej powierzchni 0.4K/W * 33 daje 13.2'C. Czyli w sumie złoty kompromis. Brak problemów z odkurzaniem + izolacja ;)
    5. 25K/W * 33W = zawrotne 825 'C + ewentualna pasta z dwóch stron :D
    (bez szans)

Bardzo przepraszam ale za bardzo nie rozumiem co Pan wyliczył :D. Nie zagłębiałem się za bardzo w jednostkę przewodności.

Dodano po 2 [minuty]:

Nie ukrywam że upaćkane, ale chciałem jak najlepiej oddać ciepło :)

• #45 19 Sie 2015 12:27
    sstasinek
    Poziom 12  

^^ Wyliczyłem Twój efekt placebo dla pasty.
    Bardzo przybliżona odpowiedź na pytanie o ile wzrośnie temperatura TIP po zmianie lub zamontowaniu podkładki.
    "TIPy grzały sie szybciej niż oddawały ciepło" po zmianie pasty "TIPy oddawały prawidłowo ciepło". Nie wiem jak to zmierzyłeś - pewnie organoleptycznie. Zauważ że 50'C to temp która "parzy" a poczucie czasu to sprawa wrażenia. Ide o zakład że majac kubeczek pasty nie żałowałeś zarówno pod tranzystorem jak i wokoło toteż zauważyłeś różnice po zakupie małej tubeczki. Może było też łatwiej rozsmarować, cieniej i masz efekt. Problem zbliżony do audiofili i produktów Apple - madżik. Pewnie dlatego im lepsza pasta tym rzadsza i jest jej niewiele w tubce a dla elektroników jest wielki kubeł na całe lata i setki projektów. ;)
    W tym zasilaczu rzuca sie w oczy czyli jest jakiś problem konstrukcyjny.
    W wyliczeniu masz czarno na białym ile ta 2x lepsza przewodność defacto daje 'C tj 1-2'C Np. dla kart graficzych czy procesorów(powierzchnia ok 350mm2 moc ok 150W) walka idzie o max 4'C
    Poza tym w ocenie podkładek na TME może nie zauważyłeś różnicy W/m*K vs K/W? Zwróć uwage że Rezystancja termiczna: 0.4W/K to zupełnie coś innego niż Przewodność cieplna: 2.3W/m*K

Wyliczenia zrobiłem w sposób zbliżony do szkolnych zadań: dane, szukane, wzór. Lepiej bazować na wyliczeniach niż na postrzeganiu bo postrzeganie można łatwo zaburzyć. Nie zauważyć wszystkich czynników itd.

Wniosek jest taki że jak najbardziej jest możliwe zastosowanie podkładki silikonowej jeśli obniżyć temperature radiatora np. do 45'C zasilacz pracował by tak samo. Raczej nie jest możliwe zastosowanie podkładki mikowej. Pasta jaka by nie była w porównaniu do termiki miedzi, aluminium(chyba 150W/m*K) a nawet stali(chyba 25W/m*K) jest bardzo słabym przewodnikiem i warto myśleć o niej jako izolatorze! Projektowa witamina C - podkładka silikonowa w formie kiślu. Podkładka ceramiczna tudzież mikowa służy do izolacji elektrycznej. Paste można rozsmarować cieniej niż jakakolwiek podkładka i w tym jest jej zaleta. Jest lepszym przewodnikiem niż gaz z porowatej powierzchni styku dwóch metali, ale jest "izolatorem" termicznym. Mikowe spotykam w przetwornicach po stronie pierwotnej natomiast silikonowe po stronie wtórnej pod diodami Schottkiego. Nic dziwnego - po wyliczeniach to widać. Wspomniane w temacie podkładki z ołowiu to również metoda bo to bardzo miekki metal o lepszej przewodności niż ceramika ale nie potrafie sobie wyobrazić zastosowania innego niż dla bardzo chropowatych powierzchni. Jest bardzo kruchy i trudno by o podkładki odpowiednio cienkie.

W Twoim projekcie nałożenie dookoła i założenie podkładki poprawia rezystancje obudowy tranzystora która jest bardzo kiepska i wynosi dla TIP ok 1K/W (dla obudowy TO218) czyli dla 33W traconej realna temperatura krzemu wyniesie: radiator(60'C)+podkładka(powiedzmy 5'C) + 33'C = 95'C Jeśli zastosujesz podkładki silikonowe wzrośnie do max 105'C W sumie datasheet http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/TIP35A-D.PDF potwierdza te wyliczenia. Posmarowałeś dookoła czyli być może zmieniłeś z 1K/W na 0.8K/W co daje np. 8'C różnicy i lepsze 87'C (oczywiście tylko luźno spekuluje, tak wychodzi 0.2K/W*33W) Zmiana pasty te magiczne 5.3W/m*k to twoje złudzenie że lepiej odbierze ciepło z TIP. Owszem lepiej ale na granicy błedu statystycznego. Ujawnia tylko problem zbyt małej liczby tych tranzystorów. Za mało ich żeby kombinować w konstrukcji toteż nie było wyjścia. Gdybym miał elementy które masz, zakupił bym z metra ciety kawał radiatora na tył, przyśrubował do obudowy, przyśrubował tranzystory na podkładkach, mostek. Nic by sie w środku nie miało prawa urwać poza trafem. Nie byłoby konieczności wentylowania środka. Niestety to(stal ścianki) by wymagało dania ze 7 TIPów żeby wyrobily termicznie. Być może gdybym miał powtarzalne trafko przyśróbował bym zestaw +30V do jednego boku pół obudowy i zarezerwował drugi na -30V. Nie chce sie czepiać, nie o to mi chodzi a jedynie przeanalizować konstrukcje. Jej słabe punkty. Moim zdaniem jest okej ale zeby naśladować trzeba by conieco pozmieniać. :)

ERRATA DO WYLICZEŃ:
    Czytałem opis i wasze komentarze na raty, tytuł chyba na samym końcu, nie wiem dlaczego zamiast 33VDC za podstawe pobrałem 23VAC, zmyliło to pomocowe -12V, poza tym na rezystorach przy 10.5A wydzieli sie zaledwie 1.5W a nie 15W
    Jeden TIP35 przy najgorszym z możliwych typowym scenariuszu przyjmie na siebie ok 29V i 10.5/5 = 2.1A czyli ~60W. Temperatura w teorii może wynieść 60'C na radiatorze(powiedzmy że daje rade), o 3-5'C na powierzchni tranzystora(pasta) lub odpowiednio 26'C wyższa z podkładkami silikonowymi i aż 60.2 * 1K/W wyższa w krzemie tj. 60+4+60=120'C gdyby nie opastować dookoła i nie dawać dużej podkładki(parametry jak katalog podaje). Troche mniej po autorskim czary mary ale to trudno oszacować - 0.2K/W*60 daje 12'C mniej suma sumarum 108'C w krzemie. Zastosowanie podkładki mikowej nie jest możliwe(jeśli znowu czegoś nie myle) a zastosowanie silikonowej mogloby podnieść temperature w tranzystorze do 150'C. Zważywszy że do radiatorów komputerowych dokreconych jest po dwie sztuki każdy musi w najgorszym wypadku rozproszyć 120W a wszystkie aż 300W. Nie wiem z jakiej platformy każdy pochodzi ale nie zapowiada ciszy. Zasilacz można by porównać do wzmacniacza klasy A przy 3V i 10.5A aż 90% wydzieli do ogrzewania powietrza przy niskim voltażu na wyjściu solidnie zawyje.
    Nie wiem jakie parametry ma trafko ale razem z mostkiem przyjmie na siebie 10.5 * sqrt(2) = 15A a mostek odda w najgorszym wypadku 1.4V*15A ~20W
    Jeżeli voltaż VAC spada na trafo z 24V do 23V to na nim samym rozprasza sie 1V*15A ~ 15W

UFF, WNIOSKI, ZNIKAM, SORKA ZA MORZE TEKSTU
    Swój zasilacz, nie tak mocny jak Twój, zrobie w takim razie w formie hybrydy, obudowa komputerowa z zasilaczem plus resztki ze starego amplitunera SONY, Trafko ma ze 250W leży i sie poniewiera, ma niewielki amperaż ~3A ale spory woltaż ~50VAC. Do tego mam listewke 10xtranzystorów MP1620 i MN2468(czyli jest opcja na plus i minus) w sumie połowa sprawna :D. W zatokach miejsce na gadżety w stylu generator funkcyjny, na płycie głównej w rozmiarówce ATX zmieści sie elektronika zasilacza i niewielki sterownik całości a w slotach miejsce na generatory sygnałów logicznych, sygnałów analogowych, wybieralne wejścia pomiarowe, wybieralny przekaźnikami miernik tak by w jednej obudowie zmieścić to co jest potrzebne do testowania układów bez upierdliwego przepinania kabli. Hybryda po to by nie tracić tyle mocy co u Ciebie mieć lepsze parametry przy niskich voltach. Zależnie od nastaw planuje przełaczane przekaźnikami wejścia 3.3V 25A, +5V 20A, +12V 15A i trzeci tryb na wyższy woltaż oraz brakujacy minus z trafka. (Zasilacz PC na minusie ma tyle co nic)
    Tym sposobem zmieszcze wszystko w jednym przy cenie zbliżonej do Twojego projektu, stara obudowa, stary zasilator, stare trafo, a konstrukcja bedzie mam nadzieje estetyczma, uniwersalna i gotowa do powielania. Niestety generatora nie wstawie wedle własnego projektu z technikum MAX038 ale kompletny DDS jest w cenie tej kostki - czas zapomnieć o przeszłości.

Twój zasilacz mi troche rozjaśnił jak do swojego podejść.
    Poza tym trzymam kciuki i licze na kolejne projekty, całe zycie, mase czasu masz w swoich zdolnych rekach.
    Pozdro, kończe spamowanie(głośne myślenie)

• #46 19 Sie 2015 15:29
    Doctore.
    Poziom 18  

Nie ważne jaką podkładkę dasz, to tranzystor bezpośrednio przylutowany padem termicznym do bloczka miedzi je pobije.
    Jak by tak jeszcze zastosować cyne sn99 zamiast tradycyjnej to już w ogóle...