Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE46N87BD a płyta AV z LE40N87BD

14 Sie 2015 09:48 2961 13
  • Poziom 9  
    Witam, ostatnio udało mi się upolować telewizor LCD LE46N87BD firmy Samsung, niestety telewizor miał uszkodzoną płytę AV, postanowiłem zakupić drugą, lecz przez pomyłkę dostałem płytę nie do LE46N87BD a do LE40N87BD, powinienem dostać płytę z literką L na końcu, lecz dostałem z literką F
    Płyty z wyglądu są identyczne z tym szczegółem iż LE40N87BD posiada przylutowane gniazda, gdzie w LE46N87BD owych gniazd nie ma, ponieważ są wpinane na taśmę, której nie używa się w LE40N87BD.
    Telewizor po wymianie uruchamia się normalnie, za to kolory są odwrócone, jeszcze nie sprawdzałem menu serwisowego, bo dopiero dziś dostanę pilot ale jeśli się uda do niego wejść to typ telewizora ustawić na LE46N87BD a co wybrać w modelu? Nie mam zielonego pojęcia, pomoże ktoś? i przy okazji podpowie czy to będzie wg działać?

Taką otrzymałem:
    A taka powinna być:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Witam, jako że nikt nie odpisuje, powiem tak, po zamontowaniu nowej płyty, telewizor wstał, lecz niestety były odwrócone kolory oraz pasy na ekranie.
    Po zmianie modelu w Service menu na 46 AMLCD Samsung, wszystkie kolory wróciły do normy, lecz niestety obraz dalej był rozlatujący się przez pasy i efekt jak by wylewającej się kawy.
    Zamówiłem taki sam Tcon jaki był do tego TV z telewizora z zbitą matrycą ;p i ku mojemu zdziwieniu po wymianie Tconu, telewizor wstał, nie ma pasów ani niczego, obraz ostry jak żyleta, z jednym szczegółem, kolory znów są odwrócone a zmiana w Service menu na jakikolwiek inny model matrycy, nic nie daje. Obraz wygląda tak jak w następującym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2075404.html

Zauważyć w nim można iż pewien użytkownik napisał o zamianie sygnału z LVDS, w service menu nie ma opcji zmiany trybu LVDS z Jeida na Vesa, więc to rozwiązanie odpada. Pozostaje tylko zamiana sygnału LVDS przez zamianę LVDS Option w samym kablu, i tu zaczynają się schody, prosił bym o rozpiskę, w jaki sposób zlokalizować owe dwa piny, jakim sposobem? zamiana nie będzie już problemem ponieważ taśma z MB do Tconu jest jeszcze kabelkowa a nie jak w nowych TV, w postaci taśmy.

Nie wiem tylko jak zlokalizować owe piny sygnałowe na samej taśmie z MB do Ticonu, mam nadzieję że ktoś się wypowie?
  • Poziom 35  
    Płyta którą dostałeś to BN94-01312F pod panel samsung LTA400HT-L01,a w tym tv tkwi panel AUO-T460HW02?Tcon T460HW02 V0 ? Czy to się zgadza?
    Gdzieś na pewno mam płytę do 46 cali seria "n".
  • Poziom 9  
    GanCegall napisał:
    Płyta którą dostałeś to BN94-01312F pod panel samsung LTA400HT-L01,a w tym tv tkwi panel AUO-T460HW02?Tcon T460HW02 V0 ? Czy to się zgadza?
    Gdzieś na pewno mam płytę do 46 cali seria "n".

Tcon jaki był oryginalnie: 40/46/52HTC4LV1.0
    Matryca: LTA460HT-L01
    Płyta: BN94-01312L

Tcon jest taki sam jak wyżej, płyta z F ale działała na starym Tconie który jest identyczny. A teraz po wymianie Tconu na ten sam jest inwersja kolorów czyli takiego jak na tym zdjęciu:

https://obrazki.elektroda.pl/39_1247260697.jpg

Zdjęcie zapożyczone ale efekt ten sam.
  • Poziom 35  
    Kolego napisałeś w pierwszym poście że "upolowałeś" LE46N87BD ,to jakim prawem tam jest matryca LTA400HT-L01? Albo czegoś nie rozumiem,albo Samsung nie raczył do mnie zadzwonić z nowinkami :-)
  • Poziom 9  
    GanCegall napisał:
    Kolego napisałeś w pierwszym poście że "upolowałeś" LE46N87BD ,to jakim prawem tam jest matryca LTA400HT-L01? Albo czegoś nie rozumiem,albo Samsung nie raczył do mnie zadzwonić z nowinkami :-)

Edytowałem post, przez pomyłkę skopiowałem twój wpis o matrycy a dopiero po wysłaniu zauważyłem błąd matryca to LTA460HT-L01
  • Poziom 35  
    Nic się nie stało,nie myli się tylko ten co nic nie robi,ale przejrzyj jeszcze raz od początku na spokojnie czy wszystko się zgadza.
    Napisałeś "telewizor miał uszkodzoną płytę AV",możesz to rozwinąć?
  • Poziom 9  
    GanCegall napisał:
    Nic się nie stało,nie myli się tylko ten co nic nie robi,ale przejrzyj jeszcze raz od początku na spokojnie czy wszystko się zgadza.
    Napisałeś "telewizor miał uszkodzoną płytę AV",możesz to rozwinąć?

Startował samoczynnie po wpięciu wtyczki do gniazdka, wyświetlał tylko fioletowy, zaszumiony ekran z zielono-fioletowo zaszumionym prostokątem po czym sam gasł po około 5-6 sekundach, dioda oznaczająca Stand by migała nieregularnie, inaczej tego nie idzie opisać.
    Po wymianie płyty telewizora i zmianie ustawień w Service Menu, telewizor wstał na nogi, gdyby nie objawy typowe dla uszkodzonego Tconu, czyli podzielenie ekranu na bloki, rozmazujący się obraz w ruchu, przesunięty lekko i powielony ekran. oraz lekki szum.
    Tcon po wymianie na taki sam model, pokazuje idealnie ostry obraz, wszystko działa tak jak powinno, tylko kolory są odwrócone.
    Dlatego zastanawiam się, gdzie jest błąd? Niby ta sama część a jednak nie współpracuje, zaczynam się zastanawiać czy ten podpis obok Tconu czyli 40/46/52 ma jakieś znaczenie, mogłem dostać tak naprawdę Tcon z modelu 40 albo 52 cale bo to nie było uwzględnione w aukcji na allegro. zastanawiam się też czy zawartość eepromu nie jest inna w przypadku tego samego układu ale innej matrycy.

Edit: Dodam iż z Tconem dostałem 2 taśmy Flex do matrycy oraz jedną łączącą Tcon z Płytą AV, zamiana taśm Tcon><AV nic nie daje, zmieniałem też taśmy FLEX do matrycy ale zero efektu, czyli wykluczamy taśmy.
  • Poziom 35  
    T-con masz na bank odpowiedni,miałem niedawno dokładnie ten sam model LE46N87BD i w nim był ten właśnie t-con 40/46/52HTC4LV1.0 ,więc przynajmniej to można wykluczyć.
  • Poziom 9  
    GanCegall napisał:
    T-con masz na bank odpowiedni,miałem niedawno dokładnie ten sam model LE46N87BD i w nim był ten właśnie t-con 40/46/52HTC4LV1.0 ,więc przynajmniej to można wykluczyć.

Odpowiedni, tylko czy sprawny?Zadzwoniłem do Allegrowicza od którego kupiłem owy Tcon. Niby wyciągnięty z telewizora z pękniętą matrycą ale podobno na tej pękniętej matrycy był szczątkowy obraz i był ok, to są jego słowa, kupiłem go od allegrowicza który miał na oko 200 pozytywów ze sprzedanych i jeden negatyw związany z niedziałającym sprzętem, allegrowicz sprzedaje same części do TV.

A jeśli sprawny, to gdzie leży problem? Nie wiem gdzie szukać przyczyny, zastanawiam się czy nie sprawdzić jeszcze raz zasilacza (kondensatorów), z chęcią znalazł bym jeszcze pin LVDS Option i sprawdził na nim napięcie, ale nie wiem jak się za to zabrać, już dawno nie grzebałem w elektronice i troszku mi się pozapominało. Teraz czuję się jak kompletny laik.
    Co nie zmienia faktu że na poprzednim Tconie były problemy ale za to kolory dobre.
  • Poziom 35  
    Kwiatek146 napisał:
    zastanawiam się czy nie sprawdzić jeszcze raz zasilacza (kondensatorów)

Jeżeli napięcia poprawne i tętnienia w normie to nie ma sensu.
    Może głupie pytanie,ale czy dobrze sprawdziłeś taśmy łączące t-con z matrycą?
    Bardzo łatwo je uszkodzić nawet po kilkakrotnym wpinaniu/wypinaniu.

przykład:

• Poziom 9  
    GanCegall napisał:
    Kwiatek146 napisał:
    zastanawiam się czy nie sprawdzić jeszcze raz zasilacza (kondensatorów)

Jeżeli napięcia poprawne i tętnienia w normie to nie ma sensu.
    Może głupie pytanie,ale czy dobrze sprawdziłeś taśmy łączące t-con z matrycą?
    Bardzo łatwo je uszkodzić nawet po kilkakrotnym wpinaniu/wypinaniu.

przykład:

Przed chwilą mierzyłem taśmę i wszystkie napięcia w normie, gorzej z Tconem bo zauważyłem że jak poruszam taśmą razem z gniazdem to się rozlatuje obraz, lekkie przyciśnięcie, dodatkowo tcon ma nad gniazdem styki z masy i muszą one dotykać taśmy, wtedy jest ok tylko brak tego koloru, mam wrażenie że dostałem jednak uszkodzony Tcon tylko sprzedawca o tym nie wiedział.
  • Poziom 9  
    Ciąg dalszy sprawy jest taki iż sprzedawca zgodził się na zwrot Tconu oraz pieniędzy, wracamy do głównego punktu, czyli pozostaje wymieniona płyta i stary Tcon.
    Myślę że polecę jutro z tym TV do serwisu, za dużo tego jak na moją głowę, nie wiem gdzie szukać problemu, gdybym miał części do testowania to jeszcze idzie coś myśleć, ale wiadomo jak wyglądają sprawy z TV, zero części, tysiąc modeli itp. Gdy TV wróci z naprawy, opiszę na przyszłość, wszystkim tutaj, co było nie tak.
  • Poziom 9  
    Nie oddawałem telewizora do serwisu, postanowiłem jeszcze sam nad tym popracować i wiem tyle:
    Wszystko jasne, pierwszy problem to płyta nie jest z LE40N87BD a z LE37M86BD.
    Druga sprawa, stary Tcon był sprawny, kwestia docisku matrycy do obudowy
    Trzecia sprawa to kolory, po zmianie kontrastu w menu telewizora na zero, obraz jest prawie doskonały, tylko czasem się plamy kolorów zdarzają a problemem nie jest nic innego jak ustawienia z nowej płyty AV, niestety nie mam pojęcia jak je ustawić w tym telewizorze, nigdzie nie ma żadnej instrukcji serwisowej do tego TV.

Pozostaje albo własnoręczna zabawa kolorami albo serwis. Jeśli telewizor wstanie kolorystycznie, zamieszczę wszystkie zdjęcia ustawień dla potomnych, na pewno ktoś będzie szukał, tak jak ja to robiłem. Pozdrawiam.

Edit, jeśli ktoś posiada wymieniony wyżej model LE46N87BD, proszę o przesłanie zdjęć całego menu serwisowego, byłbym dozgonnie wdzięczny.