Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer VSX-839 - Spalona końcówka mocy, stałe na wyjściu

14 Sie 2015 11:48 1131 6
 • Poziom 21  
  Witam,
  Mam mały problemik z Pioneerem VSX839. Mam go od dłuższego czasu, bardzo dobrze się sprawował. Kiedyś już miałem z nim mały problem ale bardziej z mojej winy gdyż podłączyłem kolumny 4ohm i spaliła mi się końcówka kanału FL. Wtedy naprawa była prosta, wymiana tranzystorów mocy + rezystory źródłowe i bramkowe. (+ R2013 i D2005 na płytce sterującej)

  Teraz miałem podobny problem. Spaliła się ta sama końcówka mocy, więc posprawdzałem wszystko, mosfety byly przepalone, więc sądziłem że prosta naprawa.
  Tranzystory wymieniłem, rezystor 5W też, właczam do sieci i nic. Okazało się ze bezpieczniki na szynach zasilania VH+ i VH- zostały przepalone. Wymieniłem (swoją drogą genialne umiejscowienie, Pioneer się popisał), wzmacniacz się włączył, ale po chwili napis PROTECT.
  Okazło się ze pojawiło się stałe napięcie na wyjściu każdego kanału. Zdębiałem. Wszystko wyjąłem kolejny raz. Okazało się większość mosfetów jest spalona. Więc wlutowałem wszystkie i przystąpiłem do badania płytki sterującej.

  Chyba sprawdziłem wszystkie elementy, i wydawało się wszystko w normie.
  W kanale SL i SR oporniki R2115 i R2135 (str. 27 instrukcji serwisowej) zmiełiły swoje wartości z 1k na 10k. Wymieniłem.
  W kanale FL wymieniłem R2017 bo też coś z nim było nie tak (już nie pamiętam co)

  I w tym momencie sytuacja jest następująca. Poskładałem wszystko bez mosfetów, wzmacniacz próbuje załączyć się ze STAND-BY ale po chwili się wyłącza. Taka sama sytuacja z odpiętymi końcami mocy SR i SL.
  Jak odpiąłem końce FL, C i FR, a zostawiłem SR i SL wzmacniacz się włączył. Pomierzyłem napięcia w miejscach lutowniczych mosfetów, i oba kanały zachowują sie tak samo, tj.
  IRF540
  -na bramce 12V
  -na drenie -51V
  -na źródle 15,5V

  IRF9540
  -na bramce 17,6V
  -na drenie 51V
  -na źródle 15,5V

  Pomierzyłem jeszcze raz tą płytkę od kanałów FL FR i C, i raczej wszystko w normie. Co jedynie nie rezystory 22k od DC DET dziwnie się zachowywały. Pomimo że po wylutowaniu miały 22k, przy wlutowanych elementach, R2525 miał ok 18k (wracał do normy jak wylutowałem rezystor źródłowy przy IRF9540)

  Zdecydowanie coś nie gra, nawet pomijając że wzmacniacz nie zareagował na stałe 15V na wyjściu.
  Prosiłbym o jakieś wskazówki na co zwrócić uwagę, co dalej posprawdzać/pomierzyć

  Czytałem na forum info odnośnie VSX859 że podobno Pioneer w biuletynie zaleca wymianę kondensatorów 47uF/50V na płytce sterującej na napięcie do 100V z jakiegoś tam powodu, i że te końcówki to "najlepsze" co zaprojektowali

  W załączniku schematy, pochodzą od VSX859 ale to jest ta sama konstrukcja
  Na stronach 26-29 są przedstawione schematy końcówek mocy

  Pozdrawiam serdecznie,
  Bartek
 • Poziom 21  
  witam ponownie,
  czy nikt nei ma pomysłu co z tym zrobić, jakaś wskazówka bądź pomysł?
  ma ktoś dostęp do biuletynów odnośnie naprawy i modyfikacji tego sprzętu?
 • Poziom 21  
  Witam,
  Czy może po 2 latach ktoś ma jakiś pomysł?
  Właśnie na sucho przedzwoniłem całą płytkę, niestety nic poważnego nie znalazłem. Na płytce sterującej wszystkie tranzystory wydają się być sprawne, na końcówce mocy tak samo (chociaż tam jest mało do sprawdzenia).
  Jakieś pomysły jak to dalej ruszyć?
 • Poziom 39  
  Ok, więc wzmacniacz napięciowy działa poprawnie, nie wystawia składowej ?
  Musisz uruchomić choć jeden kanał w pełni i później będziesz mógł porównywać itd.
  Jak masz jakiś zasilacz laboratoryjny to na nim uruchamiaj sam wzmacniacz by nie palić więcej elementów.
 • Poziom 21  
  Dziś podpiąłem sam V-AMP ASSY pod zasilacz, jako zasilanie +-VH podałem symetryczne +-15V. Ograniczenie prądowe na 150mA, jednak podczas testów układ nie pobierał więcej niż 30mA.
  Sytuacja jest bardzo ciekawa, ponieważ po podłączeniu na wyjściach AMPOUT (NFC) wszystkich kanałów miałem lekko powyżej 7V. Co więcej na wejściu kanałów przednich i tylnych podobną wartość miałem też na wejściu na rezystorach 1k (R2019, R2039, R2119, R2139). Wylutowałem te wszystkie rezystory, a napięcia na kondensatorach obok wylutowanych rezystorów spadło do ok 2V.
  Doszedłem do tego że sytuacja jest taka sama na wszystkich kanałach za sprawą konfiguracji elementów przy multiplexerze (SPK-B SELECT).
  Wszystkie pomiary do tego momentu robiłem względem potencjału VHG, który jak dobrze odczytałem ze schematu gdzieś tam się łączy z potencjałem AMP G (i chyba ogólnie GND) ale nie z masą sygnałową AG. Wykonałem też pomiary względem potencjału AG i okazało się że na kanałach przednich mam na wyjściach AMPOUT <100mV a na reszcie jeszcze bliżej 0V.
  Teraz pytanie skąd się bierze ta różnica 7V pomiędzy masami, czy to tak powinno być czy może któryś z kanałów źle działa?

  Pytanie przy okazji, czy pary FMS3 i FMW4 są gdzieś do kupienia? Jakieś zamienniki?
 • Poziom 21  
  Udało mi się zlokalizować problem na płytce sterującej, który wynikał ze spalonych diod zenera. Po wymianie sama płytka sterująca miała na lini NFB w granicach 1mV (przy zasilaniu +-15V). Napięcia na bramkach tranzystorów dla kanałów SR SL C FR były w okolicach -7,75V dla IRF9540 i ok -2V dla IRF540. Dla kanału naprawianego było to -6,99V dla IRF9540 i -1,78V dla IRF540. Nie zastanawiając się w sumie wlutowałem mosferty i włączyłem wzmacniacz. Zobaczyłem dym z któregoś rezystora 390ohm w kanale FL i wzmacniacz szybko się wyłączył.
  Jakieś sugestie?
 • Poziom 21  
  Czy ktoś ma pomysł z czego może wynikać dysproporcja w napięciach BIAS?
  Chodzi dokładnie o BIAS+ i BIAS -, powinny mieć przeciwną wartość, jednak u mnie w kanale FL niestety tak nie jest.
  W tym momencie po wlutowaniu mosfetów w kanał FL wzmacniacz przy próbie włączenia wyłącza się po ok 1s. Bez mosfetów włącza się i działa na pozostałych 4 kanałach.
  Różnica pomiędzy wartościami bezwzględnymi napięć BIAS+ i BIAS- wynosi ok 1V.
  Wymieniłem diody D2003 D2004 D2005 D2006, oraz tranzystory Q2004 Q2005 Q2006 Q2007.
  Rezystory przy lustrze prądowym są sprawne, napięcie wyjściowe ze wzmacniacza różnicowego pokrywa się mniej więcej z wartościami mierzonymi na sprawnych kanałach.

  Czy ktoś coś podpowie? Bo jak na razie monolog prowadzę...