Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus EEE 1225C - Płytka włącznika, połaczenie z płyta główną.

Adek4100 14 Aug 2015 12:03 1323 8
 • #1
  Adek4100
  Level 17  
  Witam serdecznie.
  Mam problem z netbookiem Asusa EEE model 1225C.
  Otóż od dłuższego czasu był problem z jego uruchomieniem, trzeba było nacisnąć lub delikatnie podgiąć obudowę komputera w okolicy włącznika (dokładnie z jego lewej strony) trwało to ok. pół roku i przez ten czas każde uruchomienie sprawiało coraz większe problemy.
  Rozkręciłem notebooka i zauważyłem że styki na płytce włącznika (zalane są cyna wygląda to, jak miejsce na jakąś podstawkę) i chyba są nie które delikatnie pozwierane poprzez owe dociskanie i zginanie komputera. Załączam zdjęcia abyście ocenili, czy ta płytka włącznika musi być zlutowana z płyta główna czy tylko owe płyty (główna i włącznika) musza się stykać powodując przepływ napięć. Problem pojawił się dopiero teraz ponieważ po skręceniu komputera nie uruchamia się już wcale. na płytce włącznika znajduje się również gniazdo VGA na wyjście na monitor zewnętrzny oraz czytnik kart pamięci. jeżeli uda sie to w jakiś sposób zreanimować będzie dobrze, natomiast dodam, że nigdy nie używałem ani czytnika ani wyjścia VGA ponieważ komputer służy mi wyłącznie do diagnostyki samochodowej. Zależy mi tylko i wyłącznie na funkcji ON/OFF.

  Bardzo proszę o podpowiedzi jak sie za to zabrać, jestem początkującym elektronikiem, bawiłem się kiedyś w proste układy, także umieć posługiwać się lutownicą oraz stacja hot air.

  Pozdrawiam.
 • #2
  boro1234567
  IT specialist
  Na zdjęciu 1 widać że masz wyrwane gniazdo z płyty.
  Należy je przylutować.
 • #3
  Adek4100
  Level 17  
  W takim razie jest problem bo nie mam pojęcia jak się zabrać za lutowanie skoro po połączeniu dwóch elementów nie ma możliwości dostania się do lutów ponieważ jedno zakrywa drugie, myślałem że spina się te dwie płytki na zasadzie zapinki ale jednak widzę że jednej i drugiej strony jest to lutowane.

  Może da się zlokalizować piny odpowiedzialne za załączanie i wyprowadzić je do switcha nie lutując tego gniazda? Zależy mi tylko na włączniku.
 • #4
  boro1234567
  IT specialist
  Adek4100 wrote:
  myślałem że spina się te dwie płytki na zasadzie zapinki ale jednak widzę że jednej i drugiej strony jest to lutowane.

  Dobrze kombinujesz.
  Wyjmij tą zerwaną część gniazda, da się rozpołowić, delikatnie podważ.
 • #5
  Adek4100
  Level 17  
  Faktycznie, miałeś rację. Bardzo dziękuję.
  Widzę że zajmujesz się tego typu sprzętem, powiedz mi czy te płytki włącznika uszkadzają się często w ten sposób? Jeszcze gdy komputer był złożony i pracował bez obudowy, po nagięciu ten płytki zaświecała się dioda i włącznik działał, podejrzewam że gniazdo wyrwałem poprzez nieumiejętne wyciąganie płyty i było w porządku obawiam się że nawet po zlutowaniu tego problem się nie rozwiąże. Może lepszym rozwiązaniem będzie po prostu zmiana płytki. Może poszukam czegoś takiego?
 • #6
  boro1234567
  IT specialist
  Adek4100 wrote:
  powiedz mi czy te płytki włącznika uszkadzają się często w ten sposób?

  Zdarza się.
  Adek4100 wrote:
  podejrzewam że gniazdo wyrwałem poprzez nieumiejętne wyciąganie płyty

  Dokładnie tak.
  Adek4100 wrote:
  obawiam się że nawet po zlutowaniu tego problem się nie rozwiąże. M

  Jeśli zostanie prawidło przylutowane usterka nie powinna się pojawić.
  Cyna, dobry topnik, odpowiednia lutownica i po minucie gniazdo jak z fabryki.
 • #7
  Adek4100
  Level 17  
  A czy znajdę gdzieś w internecie schemat tego gniazda? Dokładnie które piny odpowiedzialne są za włączenie i wyłączenie komputera? To byłaby ostateczna decyzja gdyby jednak płytka okazała się uszkodzona.
 • #8
  boro1234567
  IT specialist
  Adek4100 wrote:
  A czy znajdę gdzieś w internecie schemat tego gniazda? Dokładnie które piny odpowiedzialne są za włączenie i wyłączenie komputera? To byłaby ostateczna decyzja gdyby jednak płytka okazała się uszkodzona.

  Napraw to i nie kombinuj.
 • #9
  grzesiek_sniady
  Level 11  
  Witam,

  mam podobny problem z tym laptopem. Proszę o informację gdzie mogę kupić takie lub podobne gniazdo, ponieważ chcę je wymienić na nowe. Dziękuję za pomoc.