Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik termiczny na termistorze

sdd 14 Sie 2015 17:15 786 4
  • #1 14 Sie 2015 17:15
    sdd
    Poziom 12  

Witam

Może najpierw opiszę sytuację. Korzystam z dwutaryfowego licznika energii (taryfa G12w). Latem, grzeję wodę w bojlerze elektrycznym, o stosunkowo niewielkiej pojemności (coś ok 50 l). Ponieważ w dzień roboczy w lato, tańszy prąd mam w godz.: 22-6 oraz 15-17, to chcąc grzać wodę w tańszej strefie (korzystam z alternatywnego dostawcy i mam naprawdę tanio: 1 kWh łącznie z dystrybucją kosztuje mnie 23 gr brutto) i jednocześnie chcąc mieć zapewnioną jej ilość na cały dzień - a w upalne dni bardzo często się myję - ustawiam bojler "na maksa".

W takim ustawieniu temperatura wody w bojlerze w górnej części przekracza 100 st C (woda nie gotuje się, z uwagi na wyższe ciśnienie) i wskutek tego dochodziło do zadziałania bezpiecznika termicznego, który ma taką też właściwość, że po kilku zadziałaniach obniża swój próg i trzeba praktycznie wymieniać na kolejny. Zdenerwowałem się i usunąłem ten bezpiecznik, wskutek czego przed zagotowaniem wody chroni już tylko termostat, z którym jak wiadomo może być różnie - póki co działa.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo eksploatacji pomyślałem, że fajnie byłoby wstawić prosty układ elektroniczny. Coś w tym stylu, że bojler podłączony jest przez przekaźnik, który w stanie "wolnym" normalnie puszcza prąd na bojler. Do spodu bojlera przymocowany jest termistor i poprzez tranzystor kluczujący steruje on przekaźnikiem tak, że w sytuacji, gdy temperatura wody np.osiągnie 100 st C - czy inną wartość wykalibrowaną potencjometrem, tranzystor puści prąd przez przekaźnik, który odłączy bojler - dokładnie tak, jak zrobiłby to bezpiecznik termiczny, jednakże w przeciwieństwie do niego, gdy temperatura spadnie, wówczas przekaźnik zostanie odłączony, i bojler ponownie zostanie włączony.

Aby uniknąć szybkiego przełączania przekaźnika przy temperaturze "na granicy" (co pewnie szybko wykończyłoby przekaźnik), układ powinien mieć pewną bezwładność - albo temperaturową (z tym pewnie trudniej) - czyli inna temperatura włączania a inna wyłączania - czy choćby czasową - włączenie bojlera mogłoby nastąpić nie wcześniej niż po upływie określonego czasu od jego wyłączenia.

Najlepiej, żeby układ był analogowy - chyba prościej będzie mi zrozumieć zasadę jego działania.

Jaki układ "z grubsza" byście polecili? Ze szczegółami sobie pewnie już poradzę. Wystarczy mi pewien ogólny zarys proponowanego układu.

Z góry dziękuję za zainteresowanie

• #2 14 Sie 2015 19:03
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    ...jednocześnie chcąc mieć zapewnioną jej ilość na cały dzień - a w upalne dni bardzo często się myję - ustawiam bojler "na maksa".
    To przyśpieszy korozję i bedziesz miał częstsze wymiany boilera, sprawdź czy już się gdzieś woda nie sączy.
    Cytat:

Aby zwiększyć bezpieczeństwo eksploatacji pomyślałem, że fajnie byłoby wstawić prosty układ elektroniczny.
    A moze wstaw jednorazowy bezpiecznik dobrany na właściwą temperaturę im mniej skomplikowane zabezpieczenie tym mniej elementów które mogą zawieść.

Cytat:
    Jaki układ "z grubsza" byście polecili? Ze szczegółami sobie pewnie już poradzę. Wystarczy mi pewien ogólny zarys proponowanego układu.
    Zasilanie -zasilacz beztransformatorowy na 24V, do tego komparator taki jak LM311 porównujący napiecie z potencjometru z napieciem z dzielnika z termistorem, rezystor z wyjścia do wejścia nieodwracającego - dodatnie sprzężenie zwrotne (histereza), ustawił bym duzą np 20°C, na wyjściu przekaźnik z diodą antyprzepieciową i LED'em sygnalizujacym stan. Napiecie 24V, dlatego że zminiejszysz wymiary zasilacza, przekaźnik na 24V pobiera dwukrotnie mniej prądu niz taki na 12V

• #3 14 Sie 2015 19:47
    sdd
    Poziom 12  

jarek_lnx napisał:
    A moze wstaw jednorazowy bezpiecznik dobrany na właściwą temperaturę im mniej skomplikowane zabezpieczenie tym mniej elementów które mogą zawieść.

No właśnie nie, chciałbym, żeby ten bezpiecznik się "autoresetował".
    Cytat:

Napiecie 24V, dlatego że zminiejszysz wymiary zasilacza, przekaźnik na 24V pobiera dwukrotnie mniej prądu niz taki na 12V

To chyba nie ma takiego znaczenia - ja chciałbym, aby w stanie wyłączonym przekaźnik puszczał prąd na bojler, a w stanie włączonym odcinał - więc pobór prądu będzie przez relatywnie krótki czas.

• #4 14 Sie 2015 22:22
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    To chyba nie ma takiego znaczenia - ja chciałbym, aby w stanie wyłączonym przekaźnik puszczał prąd na bojler, a w stanie włączonym odcinał - więc pobór prądu będzie przez relatywnie krótki czas.
    Zasilacze można zastosować różne, twój wybór, zaproponowałem beztransformatorowy bo prosty i mało miejsca zajmuje, ale przeciążanie takiego zasilacza jest niewykonalne, więc bez znaczenia ile będzie trwało załączenie przekaźnika.

• #5 01 Sty 2016 22:20
    sdd
    Poziom 12  

Nowy Rok. Stare tematy zamykamy. Dziękuję za posty.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME