Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowany Generator częstotliwości rzędu kilku MHz- element

greg789 14 Aug 2015 19:06 591 5
  • #1
    greg789
    Level 16  
    Do konstrukcji potrzebuję generator częstotliwości sterowany z mikrokontrolera z którego mógłbym uzyskać częstotliwości przynajmniej w zakresie 7- 32 MHz , z jak najmniejszy skokiem o parametrach stabilności kwarcu.
    Ma ktoś jakiś pomysł na aplikacje, element lub sugestie czego szukać ?
  • Helpful post
    #2
    Macosmail
    Level 34  
    Może DDS? Np. AD9850. Teoretycznie 50MHz, ale przy 35MHz mogą pojawić już się drobne zniekształcenia sinusoidy, ale na to są sposoby. Zależy jakie Kolega ma wymagania.
  • #3
    jarek_lnx
    Level 43  
    Jak nie DDS to PLL, nie napisałeś czy potrzebujesz sinus czy prostokąt.
  • #4
    greg789
    Level 16  
    W zasadzie czy sinus czy prostokąt w tym układzie nie będzie miało znaczenia, bardziej interesuje mnie zakres, stabilność, krok i sposób programowania.
    Resztę jakoś dopasuję.
    No i oczywiście dostępność i cena ;)
  • Helpful post
    #5
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    interesuje mnie zakres, stabilność, krok i sposób programowania.

    Zarówno DDS-ów jak i PLL-i jest na rynku wiele więc napewno coś będzie pasowało, stabilność zależna od sygnału zegarowego który dostarczysz z generatora kwarcowego, krok w DDS'ach chyba mniejszy ale kosztem jitteru, bo przebieg i tak zmienia sie tylko w chwilach określonych taktowaniem, w PLL masz powielanie i dzielenie więc też można uzyskać mały krok. Interfejs? Pewnie chciał byś szeregowy (SPI,I2C) takie są chyba w większości układów.
  • #6
    greg789
    Level 16  
    Ten AD9850 wygląda interesująco, ale z tego co wiedzę potrzebuje trochę elementów pomocniczych , co może trochę zwiększyć płytkę, a miejsca zbyt dużo nie mam.
    Są może jakieś potrzebujące mniej elementów towarzyszących ?
    Co do interfejsu to jest mi wszystko jedno, może być nawet równoległy.