Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YAMAHA CR-800 Potrzebuję pomocy z końcówką mocy.

miedzman 14 Sie 2015 20:22 1926 22
  • #1 14 Sie 2015 20:22
    miedzman
    Poziom 10  

Bardzo proszę o wyrozumiałość, piszę po raz pierwszy a dział dobrałem do swoich umiejętności a nie posiadanego sprzętu.

Do sedna:
    Mam amplituner jak w temacie. Problemem był brak sygnału na wyjściach głośnikowych. Po podaniu zasilania zapapała się tylko dioda power więc sprzęt całkiem martwy.
    Zacząłem od wymiany przepalonych bezpieczników. Myślałem, że może nie ma poważniejszej awarii a sprzęt wróci do pracy w najbliższym czasie. Spalone były 3 z 4 bezpieczników z czego jeden był watowany. Sprzęt kupiłem dawno temu na tablicy (dziś mamy olx) i nie miałem pojęcia o tym, że był grzebany. Tak czy inaczej prawie 4 lata działał dobrze. Oczywiście bezpieczniki po wymianie na prawidłowe wartości uległy przepaleniu więc usterka chyba jest głębsza.
    Dobrałem się do końcówki mocy. Ktoś bezczelnie wymienił oryginalne tranzystory na BD911/912. śmiesznie wyglądały na radiatorach dla TO-3 :)
    Oczywiście tranzystory wyjąłem i zacząłem sprawdzać. Wszystkie 4 szt miały permanentne zwarcie między Kolektorem a Emiterem-czyli złom.
    Miałem w swoich zasobach rosyjskie tranzystory z jakiegoś wzmacniacza-KT818 i KT819. Miałem 2 parki więc po sprawdzeniu zgodności wyprowadzeń założyłem je. Dokonałem próby bez podłączania głośników. Bezpieczniki nie zostały przepalone. Więc uradowany podłączyłem głośniki 100W/8R. Włączyłem wzmacniacz. Usłyszałem bardzo głośno sinus sieciowy i bezpieczniki uległy przepaleniu. Na szczęście głośniki przeżyły ten wyczyn.
    Tak więc po raz kolejny wymieniłem bezpieczniki na nowe i włączyłem wzmacniacz bez głośników. Od razu bezpieczniki strzeliły. Wyjąłem świeżo zamontowane tranzystory i sprawdziłem-zdechły w ten sam sposób co ich poprzednicy. Pełne zwarcie.
    Tym razem się już zirytowałem. Miałem jeszcze jedną parkę 2N3055 i 2N4402. Założyłem tylko dla jednego kanału. Drugi pozostał bez końcówek mocy. Włączyłem. Bezpieczniki całe, jednak nie zareagował układ opóźniacza załączania kolumn. Układ załączania kolumn pełni też funkcję zabezpieczenia przed prądem stałym na wyjściu więc musiałem ręcznie załączyć przekaźnik aby na wyjściu pojawił się jakis sygnał. Ku mojemu zaskoczeniu było to prawie 26V prądu stałego. W tym miejscu się zatrzymałem.
    Usterka jest gdzieś głęboko, w tranzystorach sterujących. Najgorsze jest to, że do tego aplitunera nie mogę znaleźć żadnych schematów, instrukcji serwisowych czy nawet zdjęć jego wnętrza. Nie mam pojęcia jakie powinny być oryginalne tranzystory i to najbardziej mnie martwi-nie mam jak dobrać dobrego zamiennika.
    Czy ktoś może posiada informacje dotyczące tego sprzętu? Może ktoś go kiedyś już naprawiał i mógłby mnie nakierować na właściwą drogę naprawy?
    Sprawa jest dla mnie ważna, sprzęt jest mi potrzebny.

0 22
  • Relpol
  • Relpol
  • Pomocny post
    #4 14 Sie 2015 21:07
    fzyga43
    Poziom 20  

Strona z pełną serwisówką:http://www.hifiengine.com/manual_library/yamaha/cr-800.shtml.Amplituner bez żadnych udziwień prockami.Ustalanie uszkodzeń rozpocznij od stopni wejściowych wzmacniaczy.Należy uzyskać pełną symetrię napięć wzmacniacza i zerowe napięcie na wyjściu(+-10mV).

1
  • #6 14 Sie 2015 21:36
    miedzman
    Poziom 10  

Przynajmniej wiem, co gdzie mierzyć w końcówce mocy
    Mam podgląd na płytkę i szanse na zobaczenie oznaczeń elementów:
    No i pełny schemat :)
    Szkoda, że jakość taka marna.
    Tutaj jest część która nas interesuje-wycinek schematu przedstawiający końcówkę mocy:

Tranzystory, których oznaczeń szukam mają skróty: TR717 i TR719 oraz TR 718 i TR720
    Jednak po wymianie tranzystorów na wyjściu nadal mamy prąd stały więc powinienem chyba zainteresować się układami sterującymi tranzystorami mocy czyli:
    Tymi oznaczonymi na czerwono w pierwszej kolejności, tymi na zielono w późniejszym czasie.
    No i jeszcze mamy opis szukanych tranzystorów:
    Czyli:
    TR717=2SC793Y
    TR718=2SC793Y
    TR719=2SA663Y
    TR720=2SA663Y

Czy w tym przedziale mocy wzmacniacza powinienem się martwić, że trafię na podrabiany tranzystor?

Dodano po 12 [minuty]:

Znalazłem zamienniki (prawdopodobnie)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1028323.html
    Dla 2SC793Y będą 2SC2837 (nie ta obudowa :< i cena)
    Dla 2SA663Y będą 2SA1186 (nie ta obudowa :< i cena)

0
  • Pomocny post
    #7 14 Sie 2015 21:39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

T710,T712 i odpowiedniki w drugim kanale są tranzystorami zabezpieczenia prądowego. Jeżeli miałeś spalone tranzystory końcowe - trzeba od razu sprawdzić i sterującą nimi parę komplementarną. Potem (nawet jeśli dobre) resztę półprzewodników i rezystory - w zależności od pierwotnej przyczyny usterki może się okazać, że uszkodzenia są inne niż można by się było spodziewać.
    Wymiana spalonych bezpieczników bez upewnienia się co do sprawności wzmacniacza też jest niezbyt mądra - o ile pierwsze ich spalenie było spowodowane przez uszkodzenie jakiegoś jednego/dwóch elementów, to po wymianie (bez sprawdzenia układu) bezpieczników - przy ich ponownym spaleniu może dojść do uszkodzenia kolejnych elementów.

Dodano po 2 [minuty]:

miedzman napisał:
    Znalazłem zamienniki (prawdopodobnie)
    Porównaj noty katalogowe i wyciągnij wnioski.
    miedzman napisał:
    Czy w tym przedziale mocy wzmacniacza powinienem się martwić, że trafię na podrabiany tranzystor?
    Kupuj u pewnych sprzedawców/w pewnych sklepach, a prawdopodobieństwo trafienia na bubel będzie mniejsze.

1
  • #8 14 Sie 2015 22:01
    miedzman
    Poziom 10  

fzyga43 napisał:
    rozpocznij od stopni wejściowych wzmacniaczy.

Nie wiem po co, skoro problem tyczy się samego wzmacniacza.
    fzyga43 napisał:
    Należy uzyskać pełną symetrię napięć

Różnica między napieciami to 0.2V sięc chyba symetria dobra? Pomiar po wyprostowaniu. Napięcie jest w granicach 39-40V na obu gałęziach.
    fzyga43 napisał:
    zerowe napięcie na wyjściu(

Za to chyba się zabiorę jak będe miał wszsytkie tranzystory. Na razie nie mam końcówki i mam niepewne stopnie sterujące.
    398216 Usunięty napisał:
    trzeba od razu sprawdzić i sterującą nimi parę komplementarną.

Na dzień dobry odznaczyłem do odstrzału. (na czerwono na obrazku) i je posprawdzam w pierwszej kolejności.
    398216 Usunięty napisał:
    Potem (nawet jeśli dobre) resztę półprzewodników

Wszystkie diody już sprawdziłem wcześnioej, tranzystory tylko w układzie. Jutro je wylutuje i po kolei posprawdzam.
    398216 Usunięty napisał:
    przy ich ponownym spaleniu może dojść do uszkodzenia kolejnych elementów.

Nie mam odpowiednich żarówek :<

----------------------------------------------------------
    Tak sprawę załatwił poprzedni fachowiec. Widać, że prowizorki nie odwalił :) Wiedział gość co robi.
    NPN/60W/80V/7A
    PNP/60W/80V/7A

I zamienniki założone przez poprzednika.

NPN/90W/100V/15A

PNP/90W/100V/15A
    --------------------------------------------------------
    Zamienniki będe kupował takie:allegro aukcja nr 5561636397
    Wezmę większą ilość żeby w wypadku niechcianego uszkodzenia nie musieć zamawiać ponownie.

0
  • #9 15 Sie 2015 13:15
    miedzman
    Poziom 10  

=====================================================
    Efekty dzisiejszego serwisowania:
    Na zielono zaznaczyłem elementy sprawne
    Na żółto elementy na moje oko niepewne
    na czerwono uszkodzone.
    Tranzystory do testów były wylutowane z płytki. Diody wszystkie są sprawne, rezystorów spalonych nie widzę. Kondensatory nie są opuchnięte. Tak czy inaczej ktoś te kondensatory wymieniał przede mną bo w obwodach końcówki mocy są innej marki niż w reszcie sprzętu. Dla świętego spokoju wymienię też kondensatory. Przynajmniej te z układów końcóki mocy.

Elementy uszkodzone czyli:
    TR715-2SA7063 (zwarcie Kolektor-Emiter)
    TR713-2SC1124 (wygląda na dobry jednak całą parę kompolementarną wymienię)
    Ich odpowiedniki w drugim kanale też wymienię mimo że są dobre. Tak dla świętego spokoju.
    odpowiedniki w drugim kanale to:
    TR714-2SC1124(wygląda na sprawny, dla świętego spokoju wymienię)
    TR716-2SA7063(wygląda na sprawny, dla świętego spokoju wymienię)

Następna sprawa to tranzystory oznaczone na żółto czyli niepewne:
    TR706-2SC458
    TR712-2SA561
    Ich odpowiedniki w drugim kanale (mimo że wyglądają na sprawne) dla świętego spokoju wymienię czyli:
    TR705-2SC458
    TR711-2SA561
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Czyli wymienię prawie wszystko z końcówki mocy. Teraz pora na wyszukanie zamienników:
    2SA7063-SILIZIUM-TRANSISTOR PNP / UNI-L / 40V / 1A / 7.9W / 120MHz
    2SC1124-TRANSISTOR SILICON NPN / 1A / 7.9W / 120MHz
    Z tego co widzę to wsadzę tam tanie i popularne BD139/BD140
    BD139: NPN/80V/1A/12W/50MHz
    BD140: PNP/80V/1A/12W/50MHz
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2SC458: NPN/30V/100mA/0.2W/115MHz
    2SA561: PNP/50V/150mA/0.3W/70MHz
    Z tego co widzę wstawię tam tanie i popularne BC547/557
    BC547: NPN/0.5W/50V/100mA/300MHz
    BC557: PNP/0.3W/45V/200mA/75MHz
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Bardzo proszę kolegów o ocenę, czy wyszukane zamienniki dobrze spiszą się w tym układzie.

0
  • #10 21 Sie 2015 11:21
    miedzman
    Poziom 10  

===========================================================
    Mam już wszystkie niezbędne półprzewodniki na stole i mam zamiar zabierać się za ich montaż.

Mam jeszcze jedno pytanie:
    Czy mogę włożyć żarówkę po stronie 230V? Nie mam odpowiednich, żeby włożyć je po stronie wtórnej. Jaką moc powinna mieć żarówka? Bo mam do dyspozycji tylko 75 albo 25W.

0
  • Pomocny post
    #11 21 Sie 2015 11:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

miedzman napisał:
    Czy mogę włożyć żarówkę po stronie 230V?
    Nawet lepiej.
    Daj tę 75W i działaj.

2
  • Pomocny post
    #12 21 Sie 2015 13:20
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

No nie, BD139/140 są za wolne. Zastosuj zdecydowanie 2SC4793 i 2SA1837.

W TO3 na dzisiaj to tylko ON-Semi robi MJ15003 i MJ15004 - Fajnie się sprawdzają w starych radmorach. :)

1
  • #13 21 Sie 2015 17:22
    miedzman
    Poziom 10  

Więc jedziem dalej :)
    Zamontowałem TYLKO DLA JEDNEGO KANAŁU. Wymieniłem całe stopnie sterujące. Dałem BD135/136.
    I wzmacniacz zadziałał. Podaczas załączania żarówka błyska,następnie daje lekkie czerwone światło. Więc zwarć nie ma. Nic się kopci i nie grzeje. Nawet układ zabezpieczający przed prądem stałym na wyjściu nie odciął sygnału.
    Więc regulujemy. Prąd spoczynkowy ustawiłem na 100-130mA, nie mogę ustawić stabilnie-cały czas mi skacze.
    Prąd stały na wyjściu juest o wartości ok 1V. Udało mi się skręcić potencjometrem do 0.3V. Nadal za dużo, ale byłem ciekaw czy wzmacniacz zagra. Podpiąłem głośnik-słychać lekki szum jak zwykle. Podałem sygnał-słychać bardzo zniekształcony dźwięk.
    Więc podkręciłem prąd spoczynkowy do 250mA-nic nie dało. Cofnąłem zmianę.
    Zacząłem regulować napięcia stałe wyjścia wraz z miernikiem wpiętym równolegle do głośnika. Kiedy mamy ok 0.3V prądu stałego na głośniku wzmacniacz gra w miarę dobrze, jednak nie jest to jego brzmienie. Przesterowuje się bardzo szybko.

Widać jeden kanał gra, ale są w/w problemy jeszcze. Prąd pobierany przez wzmacniacz jest malutki-między ciszą a przesterem nie widać różnicy w jasności świecenia żarówki. Coś nadal nie tak.

Wojtek(KeFir) napisał:
    No nie, BD139/140 są za wolne. Zastosuj zdecydowanie 2SC4793 i 2SA1837.

Ta, tylko skąd je wezme. W elektronicznym NIE MA.

Wojtek(KeFir) napisał:
    No nie, BD139/140 są za wolne.

Dlaczego niby za wolne? Gdzie w wzmacniaczu akustycznym znajdziesz mi częstotliwości na poziomie 50MHz?

EDIT:
    @Wojtek(KeFir) Co myślisz o BF872 i BF869? Mam kilka parek i jak się nadają to zastosuję.

0
  • Pomocny post
    #14 21 Sie 2015 17:27
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Na alegro się znajdą. Tylko tam kupisz porządne części - jak się będziesz ograniczał do tego co mają "w pana kazia" to nigdy nic dobrego nie wyjdzie.
    BF? a ja wiem... producent twierdzi, że to wysokonapięciowe tranzystory do wzmacniacza wizji do telewizorów... jak się nie boisz, to ładuj - ja bym nie ryzykował swojego czasu.

1
  • #15 21 Sie 2015 19:21
    miedzman
    Poziom 10  

Jeszcze zapytam:
    Czy te tranzystory BD135/6 założone w moiejscach wcześniej napisanych mogą powodować, że wzmacniacz nie osiąga pełnej mocy, są problemy z usunięciem prądu stałego na wyjściu i ustawieniu prądu spoczynkowego?
    Nie boje się, założę.

Powiedz mi jeszcze, jakim cudem BD135/6 mogą być za wolne do wzmacniacza audio?

0
  • Pomocny post
    #16 21 Sie 2015 20:06
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie są za wolne. Nie to napisałem, są często stosowane jako sterujące. Ale nie są odpowiednikami tego co było oryginalnie.

1
  • #17 21 Sie 2015 21:33
    miedzman
    Poziom 10  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Ale nie są odpowiednikami tego co było oryginalnie.

Ale działają w ich miejscu i nic się nie dymi. Jednak nadal jest coś nie tak (opisałem wyżej)
    Nie mam nic odpowiedniego, skoro muszę to zamówię na allegro odpowiedniki podane przez Ciebie, ale czy to da mi gwarancję, że wzmacniacz będzie grał tak jak oryginalny? Bo obecne brzmienie jest okropne i ciche. Nie moge sobie dać rady z jego regulacją.

Wojtek(KeFir) napisał:
    W TO3 na dzisiaj to tylko ON-Semi robi MJ15003 i MJ15004 - Fajnie się sprawdzają w starych radmorach.

Już za późno bo kupiłem i założyłem.

0
  • #18 22 Sie 2015 16:55
    miedzman
    Poziom 10  

miedzman napisał:
    Co myślisz o BF872 i BF869

Wzmacniacz zachowuje się tak samo jak na BD135/6 czyli nie mogę ustawić prądu spoczynkowego i braku prądu stałego na wyjściu.

@Wojtek(KeFir)
    Widzę, że masz dużą wiedzę na temat tranzystorów i ich parametrów, proszę zerknij jeszcze na dobrane zamienniki
    miedzman napisał:
    2SC458: NPN/30V/100mA/0.2W/115MHz
    2SA561: PNP/50V/150mA/0.3W/70MHz
    Z tego co widzę wstawię tam tanie i popularne BC547/557
    BC547: NPN/0.5W/50V/100mA/300MHz
    BC557: PNP/0.3W/45V/200mA/75MHz

Bardzo dziękuję wszystkim aktywnie borącym udział w tej dyskusji :)

@alikatek Dziękuję za punkty na podbicie tematu :) Chętnie się odwdzięcze jak tylko będe mógł.

0
  • #19 23 Sie 2015 02:03
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Na pewno coś jest ubite - takie zachowanie wzmacniacza nie może być spowodowane tylko niewłaściwym modelem tranzystora.

Jako mało-sygnałowe ja lubię BC550 i BC560. Jakoś tak się utarło, że lubię je stosować. Co do tranzystorów mocy, to chyba tylko 2sc5200i jego para, pcham to we wszystko - zawsze działa. Kosztuje grosze - zupę można z tego gotować, a kopyto mają "właściwe".
    U ciebie jest inna obudowa, więc wiadomo MJ-ty. On-semi też robi sterujące do nich, MJ15031 jak pamiętam. Jako regulator prądu spoczynkowego tradycyjnie BD139 - działa idealnie w każdych warunkach.

0
  • #20 23 Sie 2015 13:13
    miedzman
    Poziom 10  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Na pewno coś jest ubite

Co było ubite to zmieniłem-Wszystkie sterujące są posprawdzane i powymieniane. W stopniach wejściowych nie grzebałem a wątpię, żeby tam było uszkodzenie. W takim razie poszukam też w stopniach wejściowych.
    Diody wszystkie sprawdziłem multimetrem-są dobre. Ew dla świętego spokoju mogę wszystkie wymienić. Tam chyba wszystkie to są małoprądowe szybkie takie jak 1N4148 których całe wiadro mam :)
    Kondensatory też wymienię na nowe-dla świętego spokoju, zwłaszcza, że ktoś już zaczął wymianę-zostało wymienione kilka.
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Jako mało-sygnałowe ja lubię BC550 i BC560.

Zwłaszcza ten drugi jest dość trudnodostępny. Od BC547/557 różnią się tylko poziomem szumu. Tak czy inaczej wyciszony wzmacniacz jest niezwykle niskoszumny, odrobina szumu nie będzie mi przeszkadzać.
    Jako końcowe mam parkę
    Cytat:
    2SC2837 i 2SA1186

I one nie podlegają już zmianie. Poprzednik dał BD911/912 i pare lat to działało i dobrze grało. Ja dałem lepsze i mam nadzieje, że jeszcze mi pogra :)
    Teraz zgodnie z radą @Wojtek(KeFir) wymieniam sterujące z BD135/6 na
    Cytat:
    2SC4793 i 2SA1837.

I terraz pytanie-co dalej? Może po raz drugi natrafię na problemy
    miedzman napisał:
    wzmacniacz nie osiąga pełnej mocy, są problemy z usunięciem prądu stałego na wyjściu i ustawieniu prądu spoczynkowego?

I będe musiał nadal szukać rozwiązania i kupować niepotrzebnie elementy.
    Myślę, że w stopniach wejściowych nie muszę szukać problemu (oznaczone na niebiesko)
    Jak się domyslam to te elementy służą do ustawiania prądu spoczynkowego (zaznaczone na brązaowo) I tam też powinienem szukać usterki?]

0
  • #21 23 Sie 2015 14:08
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie. nieprawda.

Para różnicowa to TR701 i TR703.
    Stopień napięciowy to TR707
    Regulator prądu spoczynkowego to TR705
    Zabezpieczenie nadprądowe to TR709 i TR711 - nie bierze udziału w pracy końcówki, możesz wylutować na prób.
    Stopień sterujący i prądowy to wiadomo.

BC560 są taksamo łatwo dostępne jak każde inne, są w TME i sa na alegro - nic więcej nie potrzeba. Tutaj Panowie dyskutują o zamiennikach w podobnym wzmacniaczu. http://www.audiokarma.org/forums/archive/index.php/t-120187.html Może być to pewną inspiracją. Tranzystory mocy to dobry wybór.

0
  • #22 23 Sie 2015 20:07
    miedzman
    Poziom 10  

Naprawę zakończyłem w niespodziewany dla mnie sposób :)
    Dziś niedziela więc na spokojnie poprzeglądałem wlutowane wcześniej zamienniki i zauważyłem, że machnąłem paskudny błąd. Źle wlutowałem tranzystor odpowiedzialny za regulacje prądu spoczynkowego. Po wlutowaniu go poprawnie wzmacniacz wreszcie zaczął grać tak, jak kiedyś :) :)

Jak się okazuje zamienniki które dobrałem spisują się dobrze w miejscach oryginałów jedynym problemem są inne wyprowadzenia (gdzie ja się machnąłem)
    Bez najmniejszego problemu ustawiłem prąd spoczynkowy na wartość 150mA i 0V prądu stałego na wyjściu.
    Jak na razie zrobiłem jeden kanał, za naprawę drugiego zabieram się za chwilę.

Dzięki Bogu nie spieszyłem się z zakupem dodatkowych tranzystorów dzięki czemu 20zł pozostało w mojej kieszeni :)

EDIT

Dokonałem takich samych zmian w drugim kanale-bez problemu ustawiłem prąd spoczynkowy i 0V prądu stałego na wyjściu.
    Wzmacniacz gra, nic się nie grzeje ani nie pali :) Aż strach pomyśleć, że wymieniłbym wszysto przez swoją głupotę. Tak to wymieniłem tylko stopnie sterujące i końcówkę.
    Tak czy inaczej naprawa zakończona powodzeniem. W temacie jest podane całe kompedium wiedzy na temat tej końcówki mocy, zamienniki używanych tam tranzystorów itp. Mam nadzieję, że komuś kiedyś ten temat pomoże :)

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i przekazane informacje.
    Pozdrawiam.

0