Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz piecyka gitarowego na BD911 i BD912 gra cicho i zniekształca

15 Sie 2015 12:01 1638 16
  • Poziom 15  
    Witam szanownych forumowiczów .
    Dostałem od znajomego do "do prześwietlenia" wzmacniacz który napędza piecyk gitarowy.
    Niestety nigdzie nie mogę do niego dostać schematu aby ruszyć dalej z naprawą więc zwracam sie do Was nakierowanie mnie na dobry trop .

Wzmacniacz ma od samego początku gra bardzo cicho i przy tym ma straszne zniekształcenia szczególnie na niskich tonach .

Wymieniłem wszystkie uszkodzone elementy tranzystory końcowe ,rezystory jednak nadal mam to samo .
    Dołączam zdjęcia tego wzmacniacza

Wzmacniacz piecyka gitarowego na BD911 i BD912 gra cicho i zniekształca Wzmacniacz piecyka gitarowego na BD911 i BD912 gra cicho i zniekształca Wzmacniacz piecyka gitarowego na BD911 i BD912 gra cicho i zniekształca Wzmacniacz piecyka gitarowego na BD911 i BD912 gra cicho i zniekształca
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 20  
    Uszkodzony jest zapewne przedwzmacniacz - albo tranzystory, albo elektrolity sprzęgające kolejne stopnie mocy. Przedwzmacniacz zacznij sprawdzać od zasilania, napięcia sprawdzaj na tranzystorach kolejnych stopni. Albo słuchawki z szeregowo wpiętym kondensatorem i patrzysz na którym stopniu ginie sygnał.
  • Moderator Projektowanie
    Końcówka mocy zapewne w typowym układzie, więc przy odrobinie znajomości takich wzmacniaczy obejdzie się bez rozrysowania schematu z PCB, co też nie jest trudne - a pomogłoby.
    Pomierzyć napięcia - zwłaszcza na wyjściu (w zależności od konstrukcji - czy zasilanie symetryczne czy pojedyncze), prąd jałowy tranzystorów mocy, "przedzwonić" końcówkę sygnałem - jeśli sprawna to oznacza awarię przedwzmacniacza.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 22  
    Ma nazwę ten piecyk, coś na nim pisze czy to konstrukcja własna.
  • Poziom 15  
    Witam jak na moje oko wygląda to tak jakby ktoś wyrzucił oryginalną końcówkę i wstawił własnej konstrukcji ale mogę sie mylić dawne sprzęty tak wyglądały
    Wzmacniacz piecyka gitarowego na BD911 i BD912 gra cicho i zniekształca

Na piecyku piszę billtone Quadra mix 50
  • Moderator Projektowanie
    mggarbi napisał:
    wygląda to tak jakby ktoś wyrzucił oryginalną końcówkę i wstawił własnej konstrukcji

Dokładnie, na pierwszy rzut oka końcówka to samoróbka, podobnie płytka zasilacza, być może transformator oryginalny, prawdopodobnie płytki na potencjometrach (przedwzmacniacz ?) oryginalne.
    Po chociażby częściowym rozrysowaniu schematu sprawa będzie prosta.
  • Poziom 22  
    trymer01 , tak spoglądam na dwie płytki przedwzmacniacza dedykowane keyboard i guitar to są one z małymi zmianami identyczne. Mamy do dyspozycji pętle efektów send-return i można
    skorzystać z nich i podłączyć bezpośrednio do jakiegoś wzmacniacza. Ustalimy jaka jest wartość techniczna przedwzmacniacza i wzmacniacza. Wszystko się wyjaśni po której stronie jest problem ale zacząć trzeba od napięć za mostkami .
  • Poziom 43  
    Miernik (omomierz z testem diody) w ręce i do roboty... Od samych diod w mostku aż do tranzystorów końcowych trzeba sprawdzić wszystko. Wieje samoróbką na kilometr - zasilacz to szczyt perfekcji, wzmacniacz mocy też - płyta wielka, a na niej zaledwie kilka elementów - w dodatku rozstawionych z ułańską fantazją (radiator "fabrycznie" był tylko jeden na parce komplementarnej?)
    W tego typu konstrukcjach można się spodziewać wszystkiego - gdyby jeszcze były jakieś znamiona, że robił to ktoś z głową nie od parady, można by zaufać w jego zdolności i uznać schemat za przemyślany i sprawdzony, jednak po zasilaczu (sposób rozmieszczenie elementów, ich dobór, "zworka" z pętli drutu...) nie spodziewałbym się, ze tak jest.
    O ile same przedwzmacniacze są sprawne, a Tobie brak doświadczenia w konfiguracjach wzmacniaczy mocy, można z powodzeniem wywalić zasilacz, wywalić płytę końcówki i wykorzystać same przedwzmacniacze. A w roli końcówki mocy dać na przykład TDA 7294 (można kupić zestaw do montażu). Sądzę że wyjdzie to może nie taniej, ale prościej i pewniej, niż proba rzeźbienia w tym g... alimatiasie.

Dodano po 1 [minuty]:

sikorkam napisał:
    dwie płytki przedwzmacniacza dedykowane keyboard i guitar to są one z małymi zmianami identyczne.
    Akurat te płytki i panel czołowy wyglądają najporządniej, więc można uznać, ze są oryginalne.
  • Poziom 15  
    Witam
    Dzisiaj miałem chwile czasu i zabrałem się za końcówkę
    tak więc wypatroszyłem płytkę końcówki z wszystkich diod tranzystorów i poddałem je pomiarom jednak wszystko okazało się sprawne poza jednym tranzystorem BC 107 ale na płytce po oczyszczeniu z kalafonii okazało się że jest zwarcie na zwarciu .
    Ktoś próbował to naprawiać wcześniej i śmiem powątpiewać w poprawność montażu podzespołów .
    Dodatkowo płytka od strony lutowania jest w tragicznym stanie więc zaprzestane w inwestowanie siły i pieniędzy w ten wymysł fantazji .

Jeśli macie jakieś sprawdzone końcówki na TDA to bym poprosił o schemat razem z płytką .

I jeszcze pytanie jeśli zastosuje nową końcówkę to w jaki sposób podłączyć te dwie płytki przedwzmacniacza skoro końcówka ma tylko jedo wejście ?

Dodam że zasilacz także był sprawny więc wina leży gdzieś na płytce wzmacniacza.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Te rezystory były spalone i wymieniłem je na nowe .
    Wieczorem jeszcze chwile posiedzę nad tym
  • Poziom 43  
    Na moje oko transformator wygląda jak z Unitry z lat 80-tych (WS). Płytki końcówek też tak wyglądają.

popraw sobie estetykę wykonania, być może nie wpłynie na brzmienie, ale będzie przejrzyściej.

Co do TDA to polecam 7294 - powinno dać rade w tym układzie, ja polecam układ z Nord Elektronik - miałem takową końcówkę, podpinaną zewnętrznie za procesor gitarowy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    prosiaczekmalaryczny napisał:
    Co tam powsadzane, nie czasem 10Ω?
    Nie wiem na jakiej podstawie taki wniosek - ja tam widzę 0,1Ω
    Poza tym -
    mggarbi napisał:
    płytka od strony lutowania jest w tragicznym stanie więc zaprzestane w inwestowanie siły i pieniędzy w ten wymysł fantazji .
  • Poziom 15  
    Witam odświeżę swój temat

Zbudowałem wzmacniacz w oparciu o temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic73995.html
    razem z nowym zasilaczem .

Wzmacniacz działa całkiem ok tylko mam jeszcze jeden problem z przedwzmacniaczami
    chodzi oto czy mogę je podłączyć oba bezpośrednio do wejścia tej końcówki albo trzeba zbudować jakiś układ który będzie je rozdzielał >>??<<.
  • Poziom 15  
    Dzięki wielkie wszystko jasne :D zabrakło mi słowa sumator :)
    temat rozwiązany Dziękuje za pomoc i Pozdrawiam .