Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanko teoretyczne

02 Cze 2005 18:24 1010 8
 • Poziom 12  
  Witam serdecznie!!!
  Mam do opracowania kilka pytań i nie wiem od czego zacząć.Byłbym wdzięczny za pomoc:
  1. Na czym polega dwupunktowe strojenie obwodu hetordyny
  2. Po co w dekoderach NTSC i PAL stosuje sie generator kwarcowy o f-8,86MHz
  Nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłem pytania ale mam nadzieje że tak.Z góry dziękuje za odpowiedź!!!Pozdrawiam wszystkich !!!
 • IGE-XAO
 • Pomocny dla użytkowników
  O ile pamiętam ale mogę się mylić.

  Ad. 2 Po to by po podzieleniu przez 2 sterować detektor synchroniczny sygnałem 4.43 MHz o wypełnieniu dokładnie 50%
 • IGE-XAO
 • Poziom 14  
  Ad 1 pytanie chyba jest niewłaściwe,co ma oznaczać "dwupunktowość" dla heterodyny,co najwyżej początek i koniec zakresu przestrajania.Dwupunktowość raczej dotyczy strojenia np.obwodów wejściowych- gdzie w dwóch punktach stroimy obwód na max.wzmocnienia.
 • Poziom 12  
  Dzięki za odp na 2.A co chodzi 1 to tak jest napisane w pytaniu i sam dokładnie nie wiem o co chodzi
 • Poziom 12  
  Dowiedziałem sie że dwupunktowe strojenie polega na odpowiednim dostrojeniu heterodyny dla f dolnej i f górnej.Czy to prawda??
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam!
  1. Dwupunktowe strojenie dotyczy przestrajanych generatorów LC i służy ustawieniu pokrycia zakresu strojenia. Najczęściej generatory są przestrajane zmienną pojemnością (kondensatorem obrotowym, varicapem). Zasada jest taka, że na górze zakresu (kiedy C osiąga minimum, trymerek o małej pojemności pozwala swobodnie "dostroić" częstotliwość do pożądanej), a na dole zakresu częstotliwość jest dostrajana indukcyjnością. Taka procedura jest powtarzana rekursyjnie i najszybciej prowadzi do pożądanych rezultatów. W przypadku przestrajanej L, na górze dostrajasz indukcyjnością, a na dole pojemnością. Zauważ, że jeśli odwrócisz "kota ogonem", taka procedura nie miałaby końca.
  2. PAL wykorzystuje 4,43 MHz jako podnośną sygnału chrominancji, natomiast NTSC używa 3,59MHz. Dekoder obydwu tych standardów musi synchronizować na obydwie te częstotliwości, dlatego zwykle ma dwa odpowiednie kwarce, albo syntesizer. Pozdro
 • Poziom 27  
  a może z tą dwupunktowością chodzi o to w jaki sposób realizowana jest współbieżność obwodów heteroduny i wejściowych odbiornika.
  W załączniku przykład zestrojenia trzypunktowego.
  W trzech punktach zaktesu pełna zgodność
 • Poziom 36  
  staszeks! Współbieżność, to zupełnie inna kwestia i ma coś wspólnego z charakterystykami przestrajania obwodów heterodyny i sygnału. Problem powstaje automatycznie przy użyciu tanich kondensatorów obrotowych o identycznych sekcjach dla obwodów wejściowych i heterodyny. W kondensatorach obrotowych charakterystyki dobiera się przez odpowiednie ukształtowanie profila elektrod rotora. W varicapach stosuje się dopasowanie pojemności znamionowych (charakterystyk się nie da). Przytoczony rysunek jest tylko ilustracją problemu współbieżności, a trzy punkty zgodności są przypadkiem, bo często krzywa jest odwróconą parabolą (dwa punkty zbieżności).
  Strojenie dwupunktowe ma zagwarantować zakładane pokrycie zakresu, natomiast współbieżność, stałą czułość w całym zakresie. Dlatego heterodynę stroi się w dwóch punktach na wymaganą częstotliwość, a obwody wejściowe w tych punktach, na max. sygnału. To jest strojenie dwupunktowe odbiornika. pozdro
 • Poziom 12  
  Dzięki wielkie za wyczerpujące odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie!!!!