Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio

DJCheester 16 Sie 2015 16:07 7185 5
  • Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio

Witam wszystkich forumowiczów

Dziś Wam przedstawię kolejny projekt który niegdyś wykonałem.

Jest to oscyloskop cyfrowy wykonany na Atmega8 - projekt zapożyczyłem od kolegi cosimo i jest on udostępniony na elektrodzie - link poniżej

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic803067.html

Nie będę opisywał budowy oraz zasady działania - wszystko podane jest w linku powyżej, ja skupię się nad moim projektem a mianowicie umieściłem ten oto oscyloskop w starym rosyjskim telewizorku oraz zastosowałem baterie Li-ion jako źródło zasilania całości.

A więc zacznijmy od początku - mniej więcej rok temu robiłem projekt bezprzewodowego małego telewizorka - link poniżej

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2866240.html

Jako iż projekt się sprawdził i nawet powstał jego następca w tym roku można przeczytać o tym w linku poniżej

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3063746.html

Przypadek sprawił że dostałem drugi taki sam rosyjski czerwony telewizorek od znajomego elektronika, oczywiście trzeba było go przerobić na monitorek z wejściem video oraz wbudować wewnętrzne zasilanie - te czynności opisane są w tym temacie

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2866240.html

Nie będę się powtarzał zainteresowani na pewno sobie doczytają.

Po krótce opiszę, przerobiłem go w taki sposób - usunąłem głowicę UHF - VHF i wyciągnąłem wejście video, oraz zamontowałem baterie Li-ion i przetwornicę LM2577 podwyższającą napięcie z 3.7V na 12V aby zasilić płytkę monitora z kineskopem.

Więc mam teraz monitorek czarnobiały z wejściem video zasilany z wewnętrznej baterii - do tego monitorka zamontowałem projekt oscyloskopu który to zrobiłem zgodnie z instrukcjami zawartymi w temacie kolegi cosimo

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic803067.html

Wykonałem płytkę zamontowałem elementy oraz zaprogramowałem procesor, całość uruchomiłem i wmontowałem wewnątrz telewizorka - wszystko się zmieściło można by rzec na styk, na panel przedni wyprowadziłem przycisk UP/DOWN do zmiany zakresu, diody LED które były zamontowane na płycie oscyloskopu pozostały wewnątrz i nie wierciłem dziur w obudowie aby je wyciągać na zewnątrz.

Prawdę mówiąc jak zbudowałem oscyloskop to parametry tego sprzętu nie powalały ale czego można oczekiwać po tak prostym projekcie i został lekko zapomniany - rzucony w kąt lecz kiedyś wpadł mi do głowy pomysł aby przerobić go na efektywny wskaźnik wysterowania i powiem szczerze że bardzo fajnie się sprawdza jako właśnie wskaźnik wysterowania audio i prawdę mówiąc tylko do tego ten oscyloskop obecnie wykorzystuję.

Podsumowując myślę że projekt wyszedł bardzo fajnie i ładnie się prezentuje jako wskaźnik wysterowania, wykorzystywany raczej jako gadget do mojego przenośnego solarnego wzmacniacza w wbudowanym radiem i odtwarzaczem MP3 - ale o tym projekcie niebawem napiszę.

Prawdę mówiąc bardzo lubię budować urządzenia wykorzystujące energię słoneczną można przejrzeć moje projekty lub zajrzeć na temat poniżej tam jest kilka prostych fajnych modyfikacji z wykorzystaniem baterii słonecznych.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3072794.html

Oto zdjęcia mojej konstrukcji.

Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio

Na tą chwilę głośnik nie jest podłączony lecz planuję go podłączyć w przyszłości i wykorzystam do tego regulację głośności na panelu czołowym oraz jako wzmacniacz użyję modułu wzmacniacza dostępnego na znanym portalu aukcyjnym na układzie scalonym PAM8403 - taki gotowy moduł kosztuje około 5zł.

W tym miejscu chciałbym przypomnieć o zagrożeniach na jakie narażeni jesteśmy modyfikując telewizory CRT lub LCD z podświetleniem CCFL

OSTRZEŻENIE
    Pamiętaj w telewizorach kineskopowych (nie ważne czy to małych czy dużych) występuje wysokie napięcie groźne dla zdrowia i życia ludzkiego.
    Jeśli nie naprawiałeś telewizorów kineskopowych, nie znasz budowy i zasady działania tych telewizorów to nie próbuj naprawiać lub dokonywać żadnych zmian bo możesz zostać porażony prądem elektrycznym (nawet i śmiertelnie).
    Jeśli już czujesz się na siłach i chcesz naprawiać lub przerabiać te telewizory to pamiętaj - ROBISZ TO NA WŁASNE RYZYKO.
    W telewizorach LCD podświetlanych świetlówkami też występuje wysokie napięcie, jeśli nie wiesz jak działa i do czego służy inwerter w telewizorze LCD to lepiej nic nie dotykaj.

Ale to jeszcze nie koniec tego tematu - chciałbym też Wam przedstawić innym monitorek tym razem LCD który to wykonałem, a mianowicie jako obudowę wykorzystałem obudowę od ramki cyfrowej Philips 7 cali, natomiast elektronikę od uszkodzonego wideodomofonu - w części odbiorczej wideodomofonu który znajduje się w domu jest zintegrowany prosty video monitorek z ekranem LCD, jako iż jakiś czas temu dostałem taki zdekompletowany wideodomofon to wyciągnąłem z niego płytkę oraz ekran LCD.

Jakiś czas temu pomyślałem aby zrobić sobie taki podręczny monitorek zasilany z 12V z wejściem video - zamontowałem tą elektronikę oraz ekran LCD w obudowie ramki - projekt poniżej na zdjęciach, monitor nie posiada wzmacniacza ani wejścia audio lecz głównie służy do podglądu obrazu video z kamer przemysłowych - kamer płytkowych które czasami uruchamiam.

Zdjęcia sprzętu poniżej.

Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio

Patrząc na zdjęcia widać że jest to bardzo prosty monitorek - nie ma żadnego menu ekranowego, jedynie jasność i kolor jest analogowo ustawiana na potencjometrach które są zamontowane na tylnej części obudowy.

Monitorek pobiera jakieś 500mA prądu przy napięciu 12V można go zasilić z zasilacza 12V lub akumulatorka żelowego.

Oczywiście na płytce od monitorka widać transformatorek od inwertera - wiadomo że jest tam wysokie napięcie i pamiętajcie jeśli widzicie taki transformatorek to należy zachować szczególną ostrożność - odnośnie wysokiego napięcia pisałem już wyżej więc należy bezwzględnie tego przestrzegać jak się zabieramy za tego typu urządzenia.

Oczywiście na koniec chciałbym podziękować koledze cosimo za świetny projekt oscyloskopu cyfrowego i właśnie na podstawie tego projektu powstała moja konstrukcja.

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój dziewiąty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    DJCheester
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: elektronika
    DJCheester napisał 706 postów o ocenie 550, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Bełchatów. Jest z nami od 2011 roku.
  • OptexOptex
  • OptexOptex
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Postaram się nakręcić jakiś filmik i wrzucić w temat, jak nie zapomnę i czas pozwoli to może nawet jutro.

Pozdrawiam ....
    Freddy
    Poziom 43  
    Leonow32 :arrow: Tylko, że to miał być "Wskaźnik Wysterowania Audio", a nie oscyloskop.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam co do wyboru procesora to nie miałem większego wpływu, jeśli chodzi o programowanie to można by rzec że dopiero raczkuje, a projekt który wykonałem był kolegi cosimo który go zamieścił na portalu - link podałem w pierwszym poście.

Pozdrawiam ....