Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio

DJCheester 16 Aug 2015 16:07 7797 5
Tespol
 • Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio

  Witam wszystkich forumowiczów

  Dziś Wam przedstawię kolejny projekt który niegdyś wykonałem.

  Jest to oscyloskop cyfrowy wykonany na Atmega8 - projekt zapożyczyłem od kolegi cosimo i jest on udostępniony na elektrodzie - link poniżej

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic803067.html

  Nie będę opisywał budowy oraz zasady działania - wszystko podane jest w linku powyżej, ja skupię się nad moim projektem a mianowicie umieściłem ten oto oscyloskop w starym rosyjskim telewizorku oraz zastosowałem baterie Li-ion jako źródło zasilania całości.

  A więc zacznijmy od początku - mniej więcej rok temu robiłem projekt bezprzewodowego małego telewizorka - link poniżej

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2866240.html

  Jako iż projekt się sprawdził i nawet powstał jego następca w tym roku można przeczytać o tym w linku poniżej

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3063746.html

  Przypadek sprawił że dostałem drugi taki sam rosyjski czerwony telewizorek od znajomego elektronika, oczywiście trzeba było go przerobić na monitorek z wejściem video oraz wbudować wewnętrzne zasilanie - te czynności opisane są w tym temacie

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2866240.html

  Nie będę się powtarzał zainteresowani na pewno sobie doczytają.

  Po krótce opiszę, przerobiłem go w taki sposób - usunąłem głowicę UHF - VHF i wyciągnąłem wejście video, oraz zamontowałem baterie Li-ion i przetwornicę LM2577 podwyższającą napięcie z 3.7V na 12V aby zasilić płytkę monitora z kineskopem.

  Więc mam teraz monitorek czarnobiały z wejściem video zasilany z wewnętrznej baterii - do tego monitorka zamontowałem projekt oscyloskopu który to zrobiłem zgodnie z instrukcjami zawartymi w temacie kolegi cosimo

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic803067.html

  Wykonałem płytkę zamontowałem elementy oraz zaprogramowałem procesor, całość uruchomiłem i wmontowałem wewnątrz telewizorka - wszystko się zmieściło można by rzec na styk, na panel przedni wyprowadziłem przycisk UP/DOWN do zmiany zakresu, diody LED które były zamontowane na płycie oscyloskopu pozostały wewnątrz i nie wierciłem dziur w obudowie aby je wyciągać na zewnątrz.

  Prawdę mówiąc jak zbudowałem oscyloskop to parametry tego sprzętu nie powalały ale czego można oczekiwać po tak prostym projekcie i został lekko zapomniany - rzucony w kąt lecz kiedyś wpadł mi do głowy pomysł aby przerobić go na efektywny wskaźnik wysterowania i powiem szczerze że bardzo fajnie się sprawdza jako właśnie wskaźnik wysterowania audio i prawdę mówiąc tylko do tego ten oscyloskop obecnie wykorzystuję.

  Podsumowując myślę że projekt wyszedł bardzo fajnie i ładnie się prezentuje jako wskaźnik wysterowania, wykorzystywany raczej jako gadget do mojego przenośnego solarnego wzmacniacza w wbudowanym radiem i odtwarzaczem MP3 - ale o tym projekcie niebawem napiszę.

  Prawdę mówiąc bardzo lubię budować urządzenia wykorzystujące energię słoneczną można przejrzeć moje projekty lub zajrzeć na temat poniżej tam jest kilka prostych fajnych modyfikacji z wykorzystaniem baterii słonecznych.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3072794.html

  Oto zdjęcia mojej konstrukcji.

  Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio

  Na tą chwilę głośnik nie jest podłączony lecz planuję go podłączyć w przyszłości i wykorzystam do tego regulację głośności na panelu czołowym oraz jako wzmacniacz użyję modułu wzmacniacza dostępnego na znanym portalu aukcyjnym na układzie scalonym PAM8403 - taki gotowy moduł kosztuje około 5zł.

  W tym miejscu chciałbym przypomnieć o zagrożeniach na jakie narażeni jesteśmy modyfikując telewizory CRT lub LCD z podświetleniem CCFL

  OSTRZEŻENIE
  Pamiętaj w telewizorach kineskopowych (nie ważne czy to małych czy dużych) występuje wysokie napięcie groźne dla zdrowia i życia ludzkiego.
  Jeśli nie naprawiałeś telewizorów kineskopowych, nie znasz budowy i zasady działania tych telewizorów to nie próbuj naprawiać lub dokonywać żadnych zmian bo możesz zostać porażony prądem elektrycznym (nawet i śmiertelnie).
  Jeśli już czujesz się na siłach i chcesz naprawiać lub przerabiać te telewizory to pamiętaj - ROBISZ TO NA WŁASNE RYZYKO.
  W telewizorach LCD podświetlanych świetlówkami też występuje wysokie napięcie, jeśli nie wiesz jak działa i do czego służy inwerter w telewizorze LCD to lepiej nic nie dotykaj.


  Ale to jeszcze nie koniec tego tematu - chciałbym też Wam przedstawić innym monitorek tym razem LCD który to wykonałem, a mianowicie jako obudowę wykorzystałem obudowę od ramki cyfrowej Philips 7 cali, natomiast elektronikę od uszkodzonego wideodomofonu - w części odbiorczej wideodomofonu który znajduje się w domu jest zintegrowany prosty video monitorek z ekranem LCD, jako iż jakiś czas temu dostałem taki zdekompletowany wideodomofon to wyciągnąłem z niego płytkę oraz ekran LCD.

  Jakiś czas temu pomyślałem aby zrobić sobie taki podręczny monitorek zasilany z 12V z wejściem video - zamontowałem tą elektronikę oraz ekran LCD w obudowie ramki - projekt poniżej na zdjęciach, monitor nie posiada wzmacniacza ani wejścia audio lecz głównie służy do podglądu obrazu video z kamer przemysłowych - kamer płytkowych które czasami uruchamiam.

  Zdjęcia sprzętu poniżej.

  Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio Prosty oscyloskop cyfrowy na Atmega8 jako wskaźnik wysterowania audio

  Patrząc na zdjęcia widać że jest to bardzo prosty monitorek - nie ma żadnego menu ekranowego, jedynie jasność i kolor jest analogowo ustawiana na potencjometrach które są zamontowane na tylnej części obudowy.

  Monitorek pobiera jakieś 500mA prądu przy napięciu 12V można go zasilić z zasilacza 12V lub akumulatorka żelowego.

  Oczywiście na płytce od monitorka widać transformatorek od inwertera - wiadomo że jest tam wysokie napięcie i pamiętajcie jeśli widzicie taki transformatorek to należy zachować szczególną ostrożność - odnośnie wysokiego napięcia pisałem już wyżej więc należy bezwzględnie tego przestrzegać jak się zabieramy za tego typu urządzenia.

  Oczywiście na koniec chciałbym podziękować koledze cosimo za świetny projekt oscyloskopu cyfrowego i właśnie na podstawie tego projektu powstała moja konstrukcja.

  W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój dziewiąty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  DJCheester
  Level 24  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  DJCheester wrote 1308 posts with rating 752, helped 72 times. Live in city Bełchatów. Been with us since 2011 year.
 • Tespol
 • Tespol
 • #5
  Freddy
  Level 43  
  Leonow32 :arrow: Tylko, że to miał być "Wskaźnik Wysterowania Audio", a nie oscyloskop.
 • #6
  DJCheester
  Level 24  
  Witam co do wyboru procesora to nie miałem większego wpływu, jeśli chodzi o programowanie to można by rzec że dopiero raczkuje, a projekt który wykonałem był kolegi cosimo który go zamieścił na portalu - link podałem w pierwszym poście.

  Pozdrawiam ....