Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DGT VDSL2 FG4 - Problem z połączeniem z innym routerem

16 Sie 2015 19:30 1128 1
 • Poziom 2  
  Witam szanownych użytkowników.

  Mam nadzieję, że pomożecie w rozwiązaniu następującego problemu (postaram się opisać wszystko dokładnie, ze screenami).

  Otóż mam router DGT VDSL2 FG4, który służył jako router Neostrady.

  Ostatnio "przesiadłem się" na internet LTE od Polsatu, wypowiadając umowę Neostrady. Od Polsatu dostałem router Huawei.

  CEL: podłączenie skrętką (LAN1 <-> LAN1) routera Huawei ("dostawcę" internetu) do routera DGT, tak aby działał cały sprzęt podpięty do DGT. Innymi słowy, DGT ma robić jako switch i mam widzieć w LANIE sprzęt do niego podpięty kablem, podłączając się do Huawei przez wi-fi (optymalnie oba routery powinny rozgłaszać ten sam SSID wi-fi, jeśli tak się da)

  PROBLEM: nie umiem powyższego celu osiągnąć:)

  Przeczytałem ten temat:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2722442.html

  i starałem się zrobić tak jak tłumaczył forumowicz hermes-80, a konkretnie:
  Cytat:

  Ustawiasz na LAN -ie IP z podsieci LB ale z poza puli jego serwera DHCP, wyłączasz na nim serwer DHCP, konfigurujesz wifi, i wpinasz z LB do portu LAN DGT kabel.


  Tyle tylko, że:

  1) domyślne IP Huawei to 192.168.8.1 (takie jest odkąd go włączyłem po wyjęciu z pudełka, jest to router LTE, więc w zasadzie plug&play)

  2) domyślne IP DGT to 192.168.1.1

  3) zakres IP w puli DHCP Huawei to 192.168.8.100-192.168.8.200 (screen)

  3) próbowałem więc wejść w ustawienia DGT i w "zaawansowane" -> LAN -> adres IP wpisać ręcznie 192.168.8.300 i wyłączyć DHCP (PYTANIE: czy to wystarczy? może trzeba jeszcze coś pozmieniać odnośnie DHCP, aby było nieaktywne???) - wynik był taki, że wywaliło mnie z konfiguracji i nie byłem już w stanie w żaden sposób się do niej dostać - wpisywania w pasek adresu "nowego" IP nie działało, "stary" adres IP wyświetlał co prawda stronę routera ale nie działało hasło administratora - konieczne było zrestartowanie routera hardware'owo (wrócił do swojego domyślnego IP czyli 192.168.1.1)

  4) pomyślałem więc, że zrobię odwrotnie - zmienię domyślne IP Huawei z 192.168.8.1 na 192.168.1.1 (był komunikat, że trzeba ponownie uruchomić urządzenie, co zrobiłem) i zmienię (screen) w DGT IP na 192.168.1.300 (zostawiając zakres DHCP w Huawei do 200) - to też nic nie dało, po zmianie IP na DGT znowu nie mogę się dostać do panelu administratora, konieczny restart. Natomiast internet z Huawei działa po tej zmianie, jednak wpisując w pasek adresu 192.168.1.1 (będąc na wi-fi, SSID rozgłaszany przez Huawei) co prawda uzupełnia automatycznie na
  Code:
  192.168.1.1/html/home
  , jednak nie wchodzi na stronę routera tylko wpada w nieskończoną pętlę "przesyłanie danych -> oczekiwanie -> przesyłanie...". Z kolei w preferencjach sieci pokazuje mi, że router ma IP 192.168.1.102 (wpisanie takiej strony w pole adresu przeglądarki prowadzi donikąd). PYTANIE: jak mam się teraz dostać do routera Huawei bez twardego resetu?


  Jak mam to krok po kroku (w jakiej kolejności) zmieniać, żeby DGT miał internet od Huawei?

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,
  JM
 • Poziom 2  
  Ad. pkt 4

  Mały update - zauważyłem, że po tych zmianach widzę urządzenia (np. NAS) podpięte do DGT, będąc na wi-fi rozgłaszane z Huawei. Pozostaje jednak poważny problem z tym, że nie mogę dostać się na stronę konfiguracyjną routera (nieskończona pętla przeładowań). Jeśli to ma jakieś znaczenie - próbuję na nią wejść przez wi-fi.

  I kolejna sprawa (zakładając, że problem z dostaniem się do panelu administracyjnego zostanie rozwiązany) - czy jak ustawię w Huawei taką samą nazwę wi-fi jak ta, którą rozgłasza DGT, to DGT będzie po prostu pełnij rolę wzmacniacza sygnału?

  Dodatkowy problem: jak mam teraz wejść na panel administracyjny DGT, skoro po zmianie IP (screen w pierwszym poście) przestało działać domyślne hasło administratora? Jak zresetuję hardware to znowu wrócę do punktu wyjścia, tj IP przestawią się na domyślne (błędne koło).

  Pozdrawiam.

  Dodano po 2 [godziny] 42 [minuty]:

  Przepraszam za 3 posty pod rząd, ale cały czas kombinuję i robię progress w temacie, metodą prób i błędów.

  Na czym stanęło:

  - problem opisany w poście wyżej okazał się błahy - wystarczyło ponownie włączyć komputer, którego używałem do konfiguracji (widocznie wystąpił jakiś konflikt z przydzielaniem ip i stąd ta "pętla odświeżeń" strony konfiguracyjnej routera)

  - konfiguracja taka jak w screenie "DGT po zmianach" z pierwszego posta działa, w tym sensie, że logując się na Huawei widzę wszystko co jest podpięte do DGT

  - największy problem jaki teraz mam, to totalny brak możliwości wejścia do panelu admina na DGT... Nie wiem o co tu chodzi (czyżby błąd firmware?) ale nawet jak routery nie są połączone (włączony tylko DGT), zmiana domyślnego ip powoduje, że hasło administratora przestaje działać. Jedyne rozwiązanie: restart hardware, ale wtedy oczywiście wracam do punktu wyjścia z konfiguracją połączenia routerów, więc ciężko to nazwać rozwiązaniem zadowalającym... Czy ktoś ma jakiś pomysł jak mam dostać się do panelu admina DGT po tym jak wyłączyłem w nim DHCP i zmieniłem IP na takie spoza zakresu przydzielania IP przez Huawei?

  Z góry dzięki za pomoc.