Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RH71M-HDK.7M.1R - Przezwojenie uszkodzonego 3 bieg silnika wentylatora firmy GEA

pgibson 16 Sie 2015 23:03 768 5
  • #1 16 Sie 2015 23:03
    pgibson
    Poziom 15  

Witam Kolegów

Potrzebuję porady, pomocy od bardziej biegłych w tym temacie kolegów. Zostały uszkodzone poprzez zatarcie łożyska wentylatorów w skutek czego uszkodzeniu uległy uzwojenia silnika. Problem jest taki, że nie można zdjąć z wentylatora schematu uzwojeń ponieważ połączenia są od strony pokrywy, która jest częścią wsporczą stojana, a pan w firmie "przezwojowej" twierdzi, że żeby wycisnąć obudowę ze stojana, musi usunąć poprzez wycięcie i pocięcie na kawałki czoła uzwojenia, żeby tam wsunąć łapy prasy. Proszę kolegów o nie kwestionowanie powyższego ponieważ oglądałem ten silnik i rzeczywiście jest to kłopot.
    Proszę o pomoc w określeniu jak powinien być przewinięty ten silnik. Nie znalazłem właściwego schematu w katalogu, a na obliczenia jestem za cienki.
    Poniżej załączam kilka rysunków i zdjęć przedmiotu i opis.
    Stojan 36 żłobków
    Tabliczka znamionowa:
    RH71M-HDK.7M.1R - Przezwojenie uszkodzonego 3 bieg silnika wentylatora firmy GEA
    Zdjęcie chrego. 36 żłobków
    Silnik pracował w układzie:
    trójkąt - niskie obroty - 450obr/min; 0,9A; 0,15kW
    podwójna gwiazda - średnie obroty - 700obr/min; 2A; 0,5kW
    podwójny trójkąt - wysokie obroty - 910obr/min; 3A; 1,2kW

Schemat podłączenia załączam w załącznikach jako kartka z instrukcji obsługi oraz rysunek w jaki sposób realizowane było przełączane biegów. Na rysunku (tym odręcznym) 1 jest oznaczony jako drugi bieg, a 2 jako trzeci. Silnik nie miał wykorzystywanego biegu pierwszego, stąd kolega narysował co zostaje załączane obecnie. Silnik musi byc przezwojony na 3 biegowy z o takich samych parametrach. Do silnika został podłączony fabrycznie przewód z 9-cioma wyprowadzeniami plus PE.
    Proszę o pomoc jak nawinąć ten silnik, ponieważ pan z warsztatu nie podejmuje się bez przyniesienia schematu. Mówi, że nie wie jak przewinąć, a żeby usunąć obudowę, musi zniszczyć uzwojenia. Sytuacja ma miejsce we Wrocławiu.
    Mierzył się już ktoś z podobnym tematem ?

1 5
  • #2 17 Sie 2015 13:14
    aaanteka
    Poziom 36  

Jeżeli "pan od przewijania" nie potrafi skorzystać z tego co ma proponuję zmienić firmę wykonującą przezwojenia silnika, a nie samemu wpędzać się w zadania wykonującego naprawę.

0
  • #3 17 Sie 2015 19:50
    pgibson
    Poziom 15  

Spodziewałem się bardziej konstruktywnej porady. Oczywiście, że taka była moja pierwsza myśl poza chęcią obicia twarzy, ale nie znam innej firmy na terenie Wrocławia. Skoro kolega proponuje jak wyżej, to rozumiem, że może mi kogoś polecić, jeśli to nie wbrew regulaminowi, a jeśli tak to na priv?

0
  • Pomocny post
    #5 23 Sie 2015 23:29
    elspec

Poziom 2  

Możemy taki silnik przezwoić zgodnie z oryginałem.
    Proszę zapakować i wysłać dowolną spedycją.
    www.elektro-spec.pl..
    Faktycznie jeśli pan z zakładu nie potrafi nawet rozebrać takiego silnika , to lepiej zmienić zakład.

2
  • #6 25 Sie 2015 15:34
    pgibson
    Poziom 15  

Witam Kolegów

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Co prawda nie uzyskałem pomocy ponieważ potrzebowałem kogoś sprawdzonego, a że miałem problem z ustaleniem warsztatu, napisałem na forum i jak widać nie wynikało to z mojego lenistwa. Dziękuję jednak wszystkim, którzy potwierdzili moje wątpliwości co do fachowości tej jednostki. Do tej pory przewijaliśmy tam sporo silników i nie było tego typu problemu, więc pomyślałem, że może jest to bardziej złożony problem. Jeżdżenie zaś po Wrocławiu i szukanie warsztatu, to strata czasu, a sądzę, że to forum jest właśnie do rozwiązywania tego typu zagadnień. Spodziewałem się odpowiedzi nieco innej niż linki do wyszukiwarki. Dzwoniłem do różnych zakładów i jak widać posiadam dostęp do internetu i google'a :)
    Dziękuję koledze @elspec za konkretną i kierunkową odpowiedź. Proszę o wysłanie na priv kosztów przezwojenia takiego silnika (2szt.). Jeśli nie ma nikogo we Wrocławiu sprawdzonego (ja nie mam) to nie będę się zastanawiał i szukał. Może kiedyś.
    Proponuję założyć post pt." Sprawdzeni Fachowcy" najlepiej miejscowościami i zawodami.... Tylko po co wtedy forum....?

.................................................

Dziękuję koledze @elspec.
    Ze względu na brak wyjścia "poleciała" spedycja do Gdyni. Silniki już są u mnie z powrotem i wyglądają jak z fabryki. Profeska.
    Czy możesz mi wysłać schemat przezwojenia ? Tak z ciekawości chciałbym wiedzieć z czym się nie mógł regionalny "spec" zmierzyć. Kolejne silniki póki co lecą do ciebie i na pewno polecę znajomym.

Temat do zamknięcia

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo