Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAAC740 (FAAC XT4) - brama nie zamyka się prawidłowo

karlrysz 17 Sie 2015 08:18 1614 13
  • #1 17 Sie 2015 08:18
    karlrysz
    Poziom 10  

Witam. Mam następujące pytanie – posiadam napęd FAAC740 i piloty FAAC XT4. Dodatkowo pod siłownik jest podłączony kontaktron w furtce (furtka jest na linii bramy- jak w trakcie otwierania bramy, ktoś przez pomyłkę otworzy furtkę, aby przeciwdziałać jej wyłamaniu, brama natychmiast sie zatrzymuje). Coś się uszkodziło (nie mechanicznie) w siłowniku, lub w fotokomórce, bo:
    - Każdym pilotem mogę bez problemu otworzyć bramę;
    - Żadnym pilotem nie mogę jej zamknąć (gdy normalnie pilotem ja otworzę);
    - Mogę bramę zamknąć z pilota tylko, gdy podczas otwierania bramy, otworze furtkę (kontaktron zatrzymuje wtedy bramę). Gdy wcisnę pilotem – bez problem zamykam bramę z pozycji, gdzie się ona zatrzymała.

Czy może mi ktoś pomóc z tym? Przypuszczam, że pewnie padła fotokomórka. Czy można ją jakoś sprawdzić, czy działa? Fotokomórki oryginał FAAC.
    Podam jeszcze Kody:
    00- kod przed włączeniem pilota
    01-po naciśnięciu pilota (brama sie otwiera)
    02- po otworzeniu furtki (kontaktron), brama sie zatrzymuje
    06 - brama się zamyka po naciśnięciu pilota (ale zamyka się tylko wtedy gdy otworze furtkę, brama otwierająca się zatrzymuje się).

• Pomocny post
    #2 17 Sie 2015 10:20
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Zewrzyj 3 i 4 z 11 czyli fsw open, fsw close i tx- fsw, jeśli będzie ok to zwalone fotki ( możesz jeszcze przez aparat cyfrowy w telefonie luknąć na fotkę nadawczą - powinno być dobrze widać świecącą diodę podczerwoną na fioletowo).
    Ale twoja awaria bardziej wygląda mi na uszkodzenie krańcówki,. Zatrzymaj pilotem bramę w połowie i zamknij. Jeśli zamykanie pójdzie to nie fotki ( przy niesprawnych brama W OGÓLE nie da się zamknąć, czy to z połowy czy z końca lub ze stopu od furtki) . Jak masz magnetyczne to awaria jest nagminna - z automatu wymieniasz czujnik kontaktronwy krańcówek w napędzie. ( 60 zł)

• #3 17 Sie 2015 10:38
    karlrysz
    Poziom 10  

kotbury napisał:
    Zewrzyj 3 i 4 z 11 czyli fsw open, fsw close i tx- fsw, jeśli będzie ok to zwalone fotki ( możesz jeszcze przez aparat cyfrowy w telefonie luknąć na fotkę nadawczą - powinno być dobrze widać świecącą diodę podczerwoną na fioletowo).
    Ale twoja awaria bardziej wygląda mi na uszkodzenie krańcówki,. Zatrzymaj pilotem bramę w połowie i zamknij. Jeśli zamykanie pójdzie to nie fotki ( przy niesprawnych brama W OGÓLE nie da się zamknąć, czy to z połowy czy z końca lub ze stopu od furtki) . Jak masz magnetyczne to awaria jest nagminna - z automatu wymieniasz czujnik kontaktronwy krańcówek w napędzie. ( 60 zł)

sprawdziłem i:
    - bramy nie można zatrzymać pilotem. Brama zatrzymuje się wyłącznie, gdy otworze furtkę (kontaktron jest wtedy rozwarty).
    - po zatrzymaniu bramy poprzez otworzenie furtki, nie ma żadnego problemu aby brame z powrotem zamknąć (oczywiście zamkniecie pilotem). I co ważne: gdy bramę zatrzymaną otworzeniem furtki zamykam pilotem, a wejdę na linie fotokomórek, brama sie zatrzymuje i zaczyna otwierać, wiec widać, że fotokomórki działają prawidłowo. Jak patrze na fotokomórki w jednej i drugiej świecą się czerwone światełka. Jak przetnę linie miedzy nimi słychać w jednej z nich, że obwód został przeciety, swieci się druga dioda i gaśnie po 2 sek. Wygląda jakby pilot nie reagował na zamykanie gdy brama jest z niego otwarta.

• #4 17 Sie 2015 11:17
    kotbury

No to jeszcze zobacz co z radiem (możliwe zawieszenie przekaźnika albo ustawienie radia w tryb bistabilny, nie napisałeś jakie masz radio, niektóre mają taką opcję; czy przypadkiem LED OPEN A na płytce napędu nie świeci cały czas.
    Jest jeszcze jedna możliwość - ktoś grzebał w ustawieniach i ustawił tryb osiedlowy - z pilota wtedy bramę można wyłącznie otworzyć a zamyka się automatycznie po fotkach lub po czasie.

• #5 17 Sie 2015 11:43
    karlrysz
    Poziom 10  

kotbury napisał:
    No to jeszcze zobacz co z radiem (możliwe zawieszenie przekaźnika albo ustawienie radia w tryb bistabilny, nie napisałeś jakie masz radio, niektóre mają taką opcję; czy przypadkiem LED OPEN A na płytce napędu nie świeci cały czas.
    Jest jeszcze jedna możliwość - ktoś grzebał w ustawieniach i ustawił tryb osiedlowy - z pilota wtedy bramę można wyłącznie otworzyć a zamyka się automatycznie po fotkach lub po czasie.

sprawdziłem diody - jedna przy OPEN A sie swieci jak na zdjeciach. Na pewno nikt nie grzebał przy siłowniku. Byłem co prawda na urlopie i wiem, że było spięcie i padły korki. Po 4 godzinach zostały włączone i od tego czasu nie działa już prawidłowo brama. Spięcie nie było na bramie, ale wywaliło wszystkie korki.
    Zdjęcie poniżej przy zamkniętej bramie.
    Radio 787742 FAAC, oryginalne.
    Już także wymyśliłem, ze zmienię zamykanie na automatyczne po 30 sekundach np, ale czytam instrukcje i nie widze jak to zaprogramować.

• #6 17 Sie 2015 13:15
    kotbury

Dioda Open A ma się nie świecić , zapalać się ma na 2 sekundy po użyciu pilota i nic ponad to. Jeśli się.świeci cały czas to masz zwarcie w radiu. Akurat na fotce się nie świeci. Daj fotkę LEDów jak brama jest otwarta i nie.chce.się zamknąć.

PS. dla czego nie piszesz na skutek czego powstała awaria ,tylko dopiero teraz????? , my nie umiemy wróżyć z fusów

• #7 17 Sie 2015 16:19
    karlrysz
    Poziom 10  

kotbury napisał:
    Dioda Open A ma się nie świecić , zapalać się ma na 2 sekundy po użyciu pilota i nic ponad to. Jeśli się.świeci cały czas to masz zwarcie w radiu. Akurat na fotce się nie świeci. Daj fotkę LEDów jak brama jest otwarta i nie.chce.się zamknąć.

PS. dla czego nie piszesz na skutek czego powstała awaria ,tylko dopiero teraz????? , my nie umiemy wróżyć z fusów

Moja wina, bo nie skojrzyłem że to zdarzenie moze mieć wpływ na radio. Dopiero jak Pan napisał o tym "majstorowaniu" przez kogoś połaczyłem te fakty bo po 1 dniu od wywaleniu korków przekazano mi, że brama nie działa. Poniżej zamieszczam zdjęcia. Jako dla laika, jak dla mnie dziwne jest, że jak się otworzy bramę (bez przerywania kontaktornu przy furtce), to pojawia się kod 04 który oznacza pauze. Nie powinien się pojawić czasami 03?

Poniżej zdjęcia diod:
    02 - wymuszone zatrzymanie (otworzenie furtki). Po tym zatrzymaniu można bez problemu zamknąć bramę pilotem
    06- brama zamyka się (z pilota po wymuszonym zatrzymaniu):
    00- brama zamknięta
    01 - brama otwiera się (z pilota)
    04 - brama otwarta (z tego trybu nie można już niestety zamknąć bramy pilotem)
    Z tego ostatniego trybu jedyne co pozostaje, to kluczykiem zwolnić napęd i zamknąć bramę ręcznie, bo niestety pilot nie działa.

• #8 18 Sie 2015 07:42
    karlrysz
    Poziom 10  

Witam, Czy ma Ktoś może jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu?

• #10 18 Sie 2015 21:41
    karlrysz
    Poziom 10  

Dziękuję za pomoc. Zmieniłem zgodnie z sugestią. Najwyraźniej podczas spięcia, brama automatycznie zmieniała ustawienia. Jak dla mnie temat do zamknięcia. Ewentualnie proszę o info, co zrobić, aby przestawić samoczynne zamykanie się bramy np po 60 sekundach. Bardzo dziękuje raz jeszcze.

• Pomocny post
    #11 19 Sie 2015 09:32
    kotbury

Tak jak miałeś przed "awarią" - ustawiasz parametr LO na AP (odpowiednik EP - między otwieraniem a zamykaniem jest zatrzymanie, na odliczanej pauzie na otwarciu można bramę zamknąć) lub S (odpowiednik E - przy użyciu pilota brama natychmiast zmienia kierunek ruchu bez stawania - reszta jak w AP), Nie ustawiaj A (chyba że zależy ci na takiej funkcjonalności) - to tryb osiedlowy - sterujesz TYLKO otwieraniem - zamknięcie jest w pełni automatyczne - przydatne przy wjeździe kilku samochodów na wspólnotę - nie ma możliwości zamknąć bramy komuś przed nosem - można tylko zamykającą się zacząć otwierać lub przedłużać otwarcie.

Czas pauzy we wszystkich w/w trybach to parametr PA - bez kropki pauza w sekundach, z kropką dziesiętną minuty i dziesiątki sekund (max 4 min 10 sek)

• Pomocny post
    #12 07 Paź 2015 00:16
    xdexdex
    Poziom 7  

Witam, sorry ze podbijam temat, ale mam takie pytanie - ten sam problem co u kolegi - po wyłączeniu korków - brama przeszła w jakiś dziwny tryb - otwierać otwiera, ale nie zamyka już z pilota. Poprawiłem zgodnie z instrukcją, jak wyżej, brama się zamyka i otwiera z pilota, ale wydaje mi się, że przy okazji coś jeszcze "poprawiłem", bo brama nie reaguje teraz na fotokomórki, tzn. wczoraj zgniotło mi samochód :(. Nawet powiem tak: Przy otwieraniu bramy, jak się przerwie linie miedzy fotokomórkami, to brama zatrzymuje się i zaczyna sie zamykać. Czyli działa dokładnie odwrotnie niż powinna (powinna przy zamykaniu się zatrzymać i zacząć otwierać, jak sie przerwie linie miedzy fotokomórkami). Fotony świecą czerwonym światłem, wiec są dobre, co więcej, przy przerwaniu linii ręką, jest charakterystyczne mrugniecie, wiec na pewno działają, tylko nie przerywają i nie odbijają bramy. Ktoś ma może pomysł co to?

• #13 07 Paź 2015 13:50
    Mareczny

xdexdex napisał:
    wczoraj zgniotło mi samochód

nie brama zgniotła samochód , tylko Ty sam , nieumiejętnym programowaniem .

• Pomocny post
    #14 07 Paź 2015 20:12
    scorpion2005
    Poziom 15  

Zmien kierunek otwierania bramy

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME