Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo niestabilny zasięg przy internecie mobilnym

17 Sie 2015 10:11 912 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Próbuję ustawić stabilne połączenie internetowe na jednej inwestycji w celu komunikowania się zdalnie z urządzeniami (podgląd kamer, resetowanie rejestratora itp).
    Instalacja internetu składa się z następującego sprzętu:
    - router huawei B593
    - antena Antena DUAL LTE 17 dBi 1800 MHz 2x nż -> http://yagi.pl/antena-dual-1800-p-1930.html
    - karta sim t-mobile

Podczas pierwszej instalacji udało się ustawić połączenie na dość dobrym poziomie czyli 3-4 kreski zasięgu. transfer około 4Mb/s. To było zadowalające. Po pewnym czasie, kiedy został router zresetowany to zaczął się problem.
    Nagle zgubiło zasięg, a jak już był to na poziomie 1 kreski. Transfer bardzo kiepski.
    Zmieniłem router nie pomogło.
    Zmieniłem karte sim na orange i tu przez chwile był super zasięg czyli 4 kreski i transfer ponad 6Mb/s ale po chwili spadł zasięg do zera. Po chwili znów się pojawił i tak ciągle.

Postanowiłem, że zmienię antenę (na taką http://yagi.pl/antena-7dbi-zczem-tncm-axesstel-mv400-ericsson-p-1575.html) w celu sprawdzenia czy to może wina anteny i okazało się, że przez chwilę było dobrze, po czym znów nie było zasięgu.

Ku mojemu zdziwieniu, po odłączeniu anteny i ustawieniu routera poziomo, złapał zasięg na poziomie 2 kresek. Po podłączeniu anteny zasięg spadł do zera.

Ja już nie wiem dlaczego tak ciężko mi ustawić w tym miejscu ten internet.
    Ktoś ma pomysły co mogło spowodować takie wahania tego zasięgu?

W czym tkwi problem? We mnie? W sprzęcie czy może zasięgu?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
    m4tx00
  • Specjalista Sieci, Internet
    W złym podejściu do tematu, najpierw podaj swoja lokalizację. Po drugie czy masz stały lub dynamiczny adres IP z dostępem z zewnątrz( możliwy w T-Mobile dla firm, Orange lub Plusie). Masz dobry router, posiada diagnostykę sygnału 3G/LTE więc zamiast kresek podawaj parametry. Antenę wybiera się na określone pasmo. Pierwsza to antena dualna na 1800MHz, druga to podejrzewam antena na 420-450 MHz do CDMa, całkowicie dla ciebie nieprzydatna. T-Mobile i Orange korzystają ze wspólnej sieci Networks na 3G( UMTS2100 i UMTS900), na LTE Orange korzysta z sieci LTE1800 t-mobile.
  • Poziom 9  
    W załączniku wysyłam mapę z lokalizacją oraz z dostępnymi sieciami.
    Mam stałe IP.
    Teraz wróciłem do biura i nie jestem na miejscu instalacji więc nie mam dostępu do parametrów. Próbuje dostać się na router ale po wpisaniu adresu IP pojawia się strona urządzenia zarządzająca urządzeniami na inwestycji a nie strona routera.

Tylko dlaczego wcześniej to dobrze działało, a teraz jest z tym problem? Dlaczego też gubi ten zasięg?

Bardzo niestabilny zasięg przy internecie mobilnym
    Tak jak pisałem zarówno w T-Mobile jak i Orange korzystasz z sieci NetWorks. Zasięg, który się pojawia u ciebie bez anten to UMTS900 z HSPA+. Najbliższe działające BTS-y UMTS900 Networks to Radłów, Żabno i Borzęcin Dolny. Do UMTS900 potrzebna antena na 900MHz. Polecane http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-element..._800-980_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7017.htm lub http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-element...-850-960_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7027.htm Anteny od razu z konektorem do B593. Ustawiasz po kolei na te BTS-y i sprawdzasz zasięg i prędkości. Na HSPA+ z UMTS900 nie oczekuj za wiele, BTS-y bywają przeciążone. W Szczurowej i Niedomicach działają BTS-y NetWorks z UMTS2100 i HSPA+DC( dwie nośne, prędkości do 43,2Mb/s). Można spróbować połączenia z BTS-em w Niedomicach na tej antenie Dual LTE1800 od handlarza chińszczyzną spod Tarnowa ale gwarancji nie ma. Na routerze ustaw tylko 3G( WCDMA). Zasięg z UMTS900 na antenach 900MHz pewny. Jeśli na tej dualnej nie skorzystasz z HSPA+DC( wyświetla się na routerze) ewentualnie można jeszcze spróbować na antenie dedykowanej do 2100MHz ale sprawdzonego producenta. Kto ci doradził zakup anteny do LTE1800? Najbliższe BTS-y LTE1800 Orange czy T-Mobile ponad 15 km od ciebie więc praktycznie bez szans. LTE masz tylko w Plusie( można mieć zew. stałe lub dynamiczne IP) lub w Play( brak zew. IP) BTS-y LTE w Niedomicach i Radłowie.
  • Poziom 9  
    Dlaczego na tej dualnej mi to wszystko działało, a teraz przestało?
    Ta antena sprawdziła się na innej inwestycji i dlatego tu też została zakupiona. Powinna być wielozakresowa i dlatego myślałem, że różne pasma będzie łapać.
    To antena made in China, sprzedawana przez handlarza mydła i powidła z Nowej Jastrząbki. Działa zasadniczo na paśmie LTE1800MHz. Ma też ponoć jakiś zysk na paśmie UMTS2100 MHz ale dużo mniejszy niż na 1800MHz( realnie około 5-6dBi zysku z kablem 10m). W jakim kierunku jest ustawiona, mogła łapać zasięg z UMTS2100 w Szczurowej lub Niedomicach. To nie jest antena wielozakresowa, z UMTS900 MHz nie działa. Nie polecam anten z Nowej Jastrząbki, wszystko to import no -name z Chin. Nachalny marketing zamiast rzeczowej informacji. Do UMTS900 stosuje się anteny na to pasmo a do UMTS2100 anteny panelowe na 2100MHz.
    m4tix00 napisał:
    Dlaczego na tej dualnej mi to wszystko działało, a teraz przestało?
    A jesteś pewien, że to nie jest problem po stronie nadawczej? Ze dwa tygodnie walczyłem z dostawcą, bo wmawiał mi, że u nich wszystko w porządku. Też niespodziewanie padło, sygnał słaby, a ja do BTSa mam 800 m z optyczną idealną widocznością. Okazało się, że BTS padł kompletnie, a ja odbierałem z innego, dużo dalszego z innego kierunku. Ale spece twierdzili, nie ruszając oczywiście tyłka z biura, że wszystko OK.
  • Poziom 9  
    W sumie tego aż tak nie sprawdzałem.
    Włożyłem karte t-mobile, orange i plusa. Na plusie bardzo słabo działało a na orange chwilami najlepiej.
    Rozumiem w takim razie, że działało, ale chyba nigdy całkiem dobrze? To raczej nie problem BTSa.