Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór urządzeń do domowego internetu radiowego

17 Sie 2015 11:43 1182 10
  • Poziom 6  
    Witam,
    Chciałbym zainstalować internet radiowy w domu jednorodzinnym.
    Proszę o radę jakie urządzenia kupić, bo spotkałem się z różnymi radami.
    Do rzeczy.
    W domu jest 6 gniazdek internetowych, 1 na parterze i 5 na piętrze, przewody od gniazdek zbiegają się na strychu, tam chciałbym mieć "centralę" tzn. do tego miejsca będzie dochodził przewód od anteny na dachu.
    Optymalny wariant dla mnie jest taki aby mieć internet we wszystkich gniazdkach po kablu oraz Wi-Fi w całym domu, mniej optymalny to taki aby mieć Wi-Fi na parterze oraz po kablu na piętrze.
    Dostawca internetowy dostarcza tylko antenę i router i to instaluje.
    Co powinienem kupić i zainstalować wcześniej aby całość funkcjonowała?
    Dzięki za pomoc

Poprawiłem błędy /salmon/
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Co to za dostawca? Powinien ci zamontować zewnętrzny punkt dostępowy CPE czyli antenę zewnętrzną zintegrowaną z access pointem( AP) i dalej kabel LAN do zasilacza PoE a od niego dalej skrętka do WAN do routera. Jeśli to rozwiązanie typu antena zewnętrzna panelowa i dalej kabel antenowy do routera WISP to nie bierz takiego rozwiązania. W pierwszym przypadku, będziesz potrzebował router z AP i switch . Na strychu łączysz kabel od CPE do WAN routera , do jednego z portów LAN podpinasz switch 8 portowy,w który wpinasz te 6 przewodów od gniazdek. Możliwe, że router zapewni ci WiFi na piętrze. Do gniazdka na parterze wepniesz kolejny router skonfigurowany jako AP, będziesz miał na nim WiFi i 3xporty LAN. W gniazdkach na piętrze dostęp do sieci domowej i internetu. Router na górze wymaga konfiguracji i będzie tworzył jedną sieć dla wszystkich urządzeń w domu. Drugi na dole jako AP.
  • Poziom 6  
    Dzieki za odpowiedź.
    Troche to dla mnie czarna magia ale powoli ogarniam:)
    Dostawca podaje w info: "Urządzenie abonenckie to antena odbiorcza wypożyczana bezpłatnie na czas trwania umowy. Antena posiada zakończenie sieciowe "skrętka RJ45 + zasilanie przez Ethernet", dzięki czemu możesz podłączyć kabel bezpośrednio do komputera lub do routera WiFi."

Reasumując, gdybym chciał to wszystko kupić samemu to potrzebuję?:
    1.Zewnętrzną antenę zintegrowaną z AP
    2.Kabel LAN do połączenia anteny z zasilaczem
    3.Zasilacz PoE
    4.Kabel"skrętka" do połączenia zasilacza z WAN routerem.
    5.WAN Router.
    6.Kabel"skrętka" do połączenia WAN routera z switchem.
    7.Switch 8-portowy
    7.Router zainstalowany na parterze.

Czy mógłbyć polecić jakieś konkretne sprawdzone urzadzenia(switch, routery I zasilacz)?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Czyli wszystko OK, będziesz miał kabel RJ45od zewnętrznego CPE. Potrzebujesz router z wejściem WAN, 8 portowy switch oraz dodatkowy router pracujący jako AP na dole. Kable są w komplecie. punkty 1-4 zapewnia operator. Jakie prędkości na tej radiówce, jakie kable w sieci domowej( kategoria) ? Od tego zależy tez dobór sprzętu. Sieć domowa to nie tylko internet, warto zainwestować w szybsze WiFi czy sieć Gigabit( o ile kable pozwolą). Budżet?
  • Specjalista Sieci, Internet
    kkrest napisał:
    4.Kabel"skrętka" do połączenia zasilacza z WAN routerem.
    5.WAN Router.
    6.Kabel"skrętka" do połączenia WAN routera z switchem.
    7.Switch 8-portowy
    7.Router zainstalowany na parterze.

tylko to potrzebujesz
  • Poziom 6  
    Jesli dobrze rozszyfrowałem to na przewodzie jest napisane "UTP cat5a 4x2x0,5".
    Jesli idzie o prędkości do dostawca podaje:

"W opłacie abonamentowej otrzymujesz stabilne łącze bezprzewodowe działające w paśmie 5,5-5,7GHz w nowej technologii MIMO 2x2-turbo z prędkością 300Mb/s w sieci bezprzewodowej."
    "SUPER INTERNET 20Mb
    - pobieranie: do 20Mb/s
    - wysyłanie: 2Mb/s
    - bez limitu danych
    - dla wszystkich urządzeń w domu"

Dostawca znajduje się w Sobótce, nadajnik jest na Ślęży, ja mieszkam w Tyńcu Małym, w prostej lini ok 25 km.
  • Poziom 37  
    kkrest napisał:
    Jesli dobrze rozszyfrowałem to na przewodzie jest napisane "UTP cat5a 4x2x0,5".
    Jesli idzie o prędkości do dostawca podaje:

"W opłacie abonamentowej otrzymujesz stabilne łącze bezprzewodowe działające w paśmie 5,5-5,7GHz w nowej technologii MIMO 2x2-turbo z prędkością 300Mb/s w sieci bezprzewodowej."
    "SUPER INTERNET 20Mb
    - pobieranie: do 20Mb/s
    - wysyłanie: 2Mb/s
    - bez limitu danych
    - dla wszystkich urządzeń w domu"

Dostawca znajduje się w Sobótce, nadajnik jest na Ślęży, ja mieszkam w Tyńcu Małym, w prostej lini ok 25 km.
    A widzisz z okna wierzchołek ślęży? Bo jesli nie to to nie zadziała. A nawet jak widzisz to jest troche daleko. Jak powiesisz antene paraboliczna srednicy pół metra to uzyskasz mizernej jakosci polaczenie. Moim zdaniem przy takim dystansie to mozesz zapomniec o stabiolnych 20mbit.
  • Poziom 6  
    Z dachu gdzie ma być antena widzę sporą część Ślęży:)
    Ponieważ nie ma tutaj mozliwości technicznych internetu na kablu wszyscy dookoła mają radiowy.
  • Poziom 37  
    kkrest napisał:
    Z dachu gdzie ma być antena widzę sporą część Ślęży:)
    Ponieważ nie ma tutaj mozliwości technicznych internetu na kablu wszyscy dookoła mają radiowy.

I fajnie. Sam mam radiowy. Ale do bazy jest 800m. 25km to inna liga przy polaczeniu WiFi. Wymaga dobrych (drogich) urzadzen i bardzo duzych anten. Sprawdz od kogo "wszyscy" maja takie polaczenie radiowe i czy tez na tak duzej odleglosci. Uczulam zeby sie nie okazlo ze super internet nie jest wcale taki super.
  • Poziom 6  
    Rozmawiałem z sąsiadem, który jest z tego zadowolony, twierdzi, że 2 innych sąsiadów tez to ma, oczywiście wszyscy od tego samego dostawcy, GreenLan z Sobótki. Chyba, że.....nadajnik jest jednak bliżej a tego nie wiem:)
  • Poziom 6  
    Witam,
    Powoli ogarniam temat.
    Między czasie pojawil sie nowy problem.Chciałbym miec usługę Multiroom w telewizji kablowej.Powiedziano mi, że 2 dekodery muszą się komunikowac ze sobą, albo po kablu albo Wi-Fi. Ponieważ po kablu nie ma mozliwości zostaje wifi.
    czy mógłbym wykorzystac Router skonfigurowany jako AP, który będzie w salonie do komunikacji 2 dekoderów?