Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie alternatora made in germany

elektronikq 31 Aug 2015 12:52 5748 87
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Najpierw sprawdź sam regulator , czyli żarówka 21W 24V na szczotki, zasilanie i masa i zobacz czy ponad 28,8V zgaśnie zarówka.

Wtedy choć co będzie wiadomo.
    elektronikq
    Level 24  
    Ok podłączam do zacisków szczotek napięcie 24V i kręcę wyżej napięcie a żarówkę podłączam do tej blaszki co wychodzi na dole regulatora i do masy?
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    żarówka 21W 24V na szczotki

Dość wyraźnie napisane... Szczerze? Nawet się nie domyślasz, jak to wszystko działa, a brniesz coraz głębiej.
    elektronikq
    Level 24  
    To muszę złożyć ten alternator no i wymienić tą diodę. Nawet nie wiem o jakich parametrach.
    User removed account
    User removed account  
    elektronikq
    Level 24  
    Tą którą uszkodziłem (dioda mocy), na środku tarczy po lewej od diod wzbudzenia.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    kwok
    Level 39  
    elektronikq wrote:
    A jak można sprawdzić regulator?

Podłączenie alternatora made in germany

do szczotek podłączasz żarówkę np 5W. Jeśli napięcie zasilające będzie niższe niż ma utrzymywać regulator to żarówka świeci, jeśli podkręcisz zasilaczem więcej niż regulator ma utrzymać to żarówka zgaśnie.
    elektronikq
    Level 24  
    Nie miałem żarówki 24V i mój zasilacz ma tylko 20V napięcia stabilizowanego. Poradziłem sobie tak:
    Regulator na triaku, trafo i mostek Graetza złożony z 4 diod, skręciłem takiego pająka i podłączyłem zasilanie na szczotki. Do wyjścia regulatora dołączyłem dwie żarówki szeregowo 12V. Żarówki się paliły a po przekroczeniu ok 25-26V się spaliły przynajmniej jedna. Czy taki test może być, czy napięcie musi być bardziej wygładzone i czy musi być żarówka na 24V.

Ogólnie dziękuje użytkownikom, za pomoc i wkład w ten temat.
    Level 43  
    elektronikq wrote:
    Regulator na triaku, trafo i mostek Graetza złożony z 4 diod, skręciłem takiego pająka i podłączyłem zasilanie na szczotki
    :( .
    elektronikq wrote:
    Żarówki się paliły a po przekroczeniu ok 25-26V się spaliły przynajmniej jedna
    Oj oj.
    elektronikq wrote:
    Czy taki test może być, czy napięcie musi być bardziej wygładzone i czy musi być żarówka na 24V.

Nie nie musi być 24V ale lepiej by było jakbybyła 24V.

Nie no qur..... wymiękam.
    elektronikq
    Level 24  
    Poradziłem sobie tak jak umiałem;/ Tzn. na szczotki podłączyłem żarówki, a do styków zasilanie.
    Jutro jeśli uda mi się kupić żarówkę 24V jeśli ta się spali to regulator jest winny.
  • Helpful post
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Twój zasilacz całkiem się do tego nie nadaje. Żadnej filtracji. Prawdopodobnie w trakcie swoich testów zniszczyłeś regulator. Dodatkowo Twój miernik chyba nie działa prawidłowo, może tylko słaba bateria, żarówki nie powinny się przepalić nawet przy napięciu 30V. Moim zdaniem było dużo wyżej.
    elektronikq
    Level 24  
    Miernik dobrze mierzy bo sprawdzałem z innym. Dzisiaj kupiłem żarówkę 24V i przy 33V, żarówka świeciła dalej i dalej nie kręciłem z napięciem wyżej bo szkoda mi żarówki. Zaraz dorzucę kondensator i sprawdzę, tętnienia będą zdecydowanie mniejsze.

Edit:
    Kondensator 1000uF na wyjściu mostka. Mierzone dwoma miernikami. 35V i żarówka świeci dalej. Regulator do kitu?
    kwok
    Level 39  
    można uznać że zepsuty ale jako taki powinien ładować max.
  • Helpful post
    Level 43  
    KOlego proszę cię , złóż wszysko do kupy, zasil z zasilacza pin +D, podepnij żarówkę pod + B i zakręć powoli wirnikiem za pomocą wiertarki .
    Zobaczysz czy zacznie produkować prąd ,czy nie.
    elektronikq
    Level 24  
    KOlego proszę cię , złóż wszysko do kupy, zasil z zasilacza pin +D, podepnij żarówkę pod + B i zakręć powoli wirnikiem za pomocą wiertarki .

Z powodu braku czasu nie pisałem. Dzisiaj złożyłem wszystko do kupy. Kolega dobrze to napisał? Bo wcześniej to było + na B+ a żarówka na D+. Powoli to znaczy ile obrotów/min?
    A jeśli dobrze kolega napisał. To mam wziąć 24V z zasilacza i podłączyć tak jak kolega opisał? Żarówka jako odbiornik?
    elektronikq
    Level 24  
    Mam podłączyć to jak wcześniej, jak w poście #1 tylko, że zasilacza dać na D+ 24V DC a minus z zasilacza na B-. Potem wziąć żarówkę np. 60W 24V i podłączyć do B+ i do B- i zobaczyć czy się świeci?
    elektronikq
    Level 24  

Podłączyłem ok. 26-27V tzn. 27VDC podłączyłem pod +D a 0VDC podłączyłem pod B-. Żarówkę 12W podłączyłem pod B+ i pod B-.

Po podłączeniu zrobił się elektromagnes tak, że trudno było wirnik obrócić. Kręciłem tym wirnikiem ale żarówka nawet lekko się nie zajarzyła.
    Co z tym alternatorem:(?

Wszystkiego dobrego w nowym roku:)
    bearq
    Level 38  
    Chłopie przestań podłączać cokolwiek na krótko bo zaraz spalisz coś ponownie...
    Wróć do postu #1 i podłącz to tak jak rozrysowałeś, dokładnie tak czyli jeden koniec żarówki do D+ a drugi do B+! Reszta chyba wiadoma. Wtedy kręć wiertarką i patrz czy gaśnie... Jak tego nie rozumiesz to oddaj go komuś, sprzedaj czy cokolwiek innego.
    DJ ANNUS
    Level 31  
    elektronikq wrote:
    Co z tym alternatorem:(?

Wszystko dobrze jak zasilisz wzbudzenie D+ to taki właśnie opór stawia alternator silnikowi.

Zakręć szybciej , ps wiertarka 500W nawet jest za słaba do pewnego kręcenia.
    elektronikq
    Level 24  
    bearq wrote:
    Chłopie przestań podłączać cokolwiek na krótko bo zaraz spalisz coś ponownie...
    Wróć do postu #1 i podłącz to tak jak rozrysowałeś, dokładnie tak czyli jeden koniec żarówki do D+ a drugi do B+! Reszta chyba wiadoma. Wtedy kręć wiertarką i patrz czy gaśnie... Jak tego nie rozumiesz to oddaj go komuś, sprzedaj czy cokolwiek innego.

Zrobiłem tak jak kolega wyżej pisał. Nie mam dwóch akumulatorów na 12V.
    Quote:

Wszystko dobrze jak zasilisz wzbudzenie D+ to taki właśnie opór stawia alternator silnikowi.

Zakręć szybciej , ps wiertarka 500W nawet jest za słaba do pewnego kręcenia.

Jutro spróbuje jeszcze raz. A czy alternator bez jednej sprawnej diody będzie działał?
    Chodzi o diody mocy.
    DJ ANNUS
    Level 31  
    elektronikq wrote:
    Jutro spróbuje jeszcze raz. A czy alternator bez jednej sprawnej diody będzie działał?

Nie.
    elektronikq
    Level 24  
    No to w takim razie nic nie sprawdzę.:(
    Jedna dioda chyba nie uszkodzi całego mostku, jakieś napięcie powinno być.
    elektronikq
    Level 24  
    Z 9 diod jak jedna się zepsuje to napięcie powinno być, może być większa pulsacja.

0,3Ω na stojan to dobra rezystancja?
    elektronikq
    Level 24  
    Wyciągnąłem tarczę diodową i wyprowadziłem końcówki stojana poza alternator, podłączyłem bezpośrednio napięcie na szczotki. Do końcówek podłączyłem żarówkę,
    zakręciłem i świeci.
    Pytanie dlaczego mój stojan ma 4 wyprowadzenia?
  • Helpful post
    DJ ANNUS
    Level 31  
    elektronikq wrote:
    Pytanie dlaczego mój stojan ma 4 wyprowadzenia?

Bo ma wyprowadzony środek gwiazdy.
    elektronikq
    Level 24  
    A dlaczego on został wyprowadzony?
    Czy ktoś ma schemat 9 diodowego alternatora ? (12 z diodami wzbudzenia)
    elektronikq
    Level 24  
    Stojan sprawny, wirnik sprawny. Po podłączeniu bezpośrednim na szczotki napięcia ok 15V i obracaniu wirnikiem za pomocą wiertarki żaróweczka podłączona na zaciskach stojana świeci. Na 99% uszkodzony był regulator napięcia.
    Zamykam.