Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Źródło napięcia odniesienia stabilizowane temperaturowo

Kubbaz 17 Aug 2015 16:37 924 5
    Kubbaz
    Level 26  
    Witam wszystkich Elektrodowiczów,

Poszukuję sprawdzonego elementu głównego i schematu źródła napięcia odniesienia stabilizowanego temperaturowo. Otóż pożądane napięcie odniesienia to ok. 19-22 V DC, dopuszczalna tolerancja źródła to max. 0,025-0,050 V w zakresie temperatur od -10 st. C do +80 st. C, napięcie zasilania to + 24 V DC.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Poszukuję sprawdzonego elementu głównego i schematu źródła napięcia odniesienia stabilizowanego temperaturowo. Otóż pożądane napięcie odniesienia to ok. 19-22 V DC, dopuszczalna tolerancja źródła to max. 0,025-0,050 V w zakresie temperatur od -10 st. C do +80 st. C, napięcie zasilania to + 24 V DC.
    Termostatu do tego nie potrzeba, wymagania masz niewielkie więc o źródłach z wbudowanym termostatem nawet nie bedę pisał, możliwe że tanie źródła napiecia odniesienia 20ppm/°C jak LM285 by wystarczyły, ale weźmy z zapasem REF01A max 8,5ppm/°C typ 3ppm/°C przy zmianie temperatury o 90°C zmiana napiecia nie przekroczy 770ppm podczas gdy twój układ ma utrzymać napiecie z dokładnościa do 1000-2500ppm, ta referencja daje 10V więc trzeba dwukrotnie wzmocnić, może dodać przełączanie albo regulację ale uwaga na potencjometry - to nie są precyzyjne elementy. porzy wyborze rezystorów trzeba sprawdzic współczynnik temperaturowy, ale od wzmacniacza nie wymagamy wiele, ze względu na offset to nawet LM358 dał by radę.
    Kubbaz
    Level 26  
    jarek_lnx wrote:
    weźmy z zapasem REF01A max 8,5ppm/°C typ 3ppm/°C przy zmianie temperatury o 90°C

jarek_lnx - jak dla mnie super rozwiązanie, bardzo dziękuję. Znalazłem ten scalak w TME REF01CPZ.
    Mam tylko pytanie czy dla wyjścia napięcia referencyjnego Vout = 10,000 V potrzebuję cokolwiek podłączać do wejścia TRIM tego układu scalonego? Na str. 8 dokumentacji podanej w linku powyżej jest schemat nr 12 pokazujący zastosowanie potencjometru wraz z wyjściem TRIM do celów np. cyfrowego przetwarzania - co w moim przypadku jest niepotrzebne.
    Układ ten będę zasilał napięciem 24 V DC (±0,2).

Do podwojenia tej wartości wyjściowej (tj. 10,000 V) wystarczy zwykły wzmacniacz np. na układzie LM1637 nieodwracający o wzmocnieniu 2,000 V/V?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Akurat najmniej dokładna wersja C którą znalazłeś może wyjść poza twój zakres tolerancji, w TME masz też ADR01ARZ (typ 3ppm/°C max 10ppm/°C), trim to wejście regulacyjne, nie podłączając nic będziesz miał (w ADR01ARZ) 10,00V±0.01V, jak chcesz dokładniej albo jak chcesz mieć inne napięcie to podłączasz potencjometr i rezystor, rezystorem ograniczasz zakres regulacji.
    Quote:

Do podwojenia tej wartości wyjściowej (tj. 10,000 V) wystarczy zwykły wzmacniacz np. na układzie LM1637 nieodwracający o wzmocnieniu 2,000 V/V?
    Tak, chyba chodziło ci o LT1637?
    Kubbaz
    Level 26  
    jarek_lnx wrote:
    Tak, chyba chodziło ci o LT1637?

Oczywiście, że LT1637 (pomyłka przez to, że wiele układów Lineara ma na poacząku oznaczenia LM...)

jarek_lnx wrote:
    Akurat najmniej dokładna wersja C którą znalazłeś może wyjść poza twój zakres tolerancji, w TME masz też ADR01ARZ (typ 3ppm/°C max 10ppm/°C), trim to wejście regulacyjne, nie podłączając nic będziesz miał (w ADR01ARZ) 10,00V±0.01V, jak chcesz dokładniej albo jak chcesz mieć inne napięcie to podłączasz potencjometr i rezystor, rezystorem ograniczasz zakres regulacji.

Zamówiłem i REF01CP (THT DIP08) i ADR0101ARZ (SMD SO08). Są one pinowo kompatybilne (przez adapter SMD-THT dla ADR01ARZ), z resztą w dokumentacji REF01CP zalecają stosować układ ADR01 dla nowych projektów. Jutro będę montował i uruchamiał ten układ (jako podukład całego systemu) i zobaczymy jak to będzie działało.
    Dzisiaj zmontowałem wzmacniacz nieodwracający na wzmacniaczu operacyjnym LT1637 (Rail-To-Rail, zasilany z +24,0 V DC) o wzmocnieniu 25,00 V/V (max. +0,06 V/V, co daje ok. +0,60 % błędu) do wzmocnienia sygnału z piezoelektrycznego czujnika ciśnienia PCB 113B21 (o czułości 3,62 mV/kPa), a później docelowo dla PCB 113B28 (o czułości 4,0 raza większej - 14,5 mV/kPa, ).
    Do tego źródła napięcia odniesienia o wartości 20,000 V jeszcze muszę zrobić precyzyjne dzielniki napięciowe do komparatora napięcia na kolejnym wzmacniaczu operacyjnym LT1637 i to powinno być tyle jak na układ testowy do czujnika ciśnienia dynamicznego.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Oczywiście, że LT1637 (pomyłka przez to, że wiele układów Lineara ma na poacząku oznaczenia LM...)
    Ja nie słyszałem o ani jednym, LM to raczej National Semiconductor a obecnie Texas Instruments
    Quote:

Dzisiaj zmontowałem wzmacniacz nieodwracający na wzmacniaczu operacyjnym LT1637 (Rail-To-Rail, zasilany z +24,0 V DC) o wzmocnieniu 25,00 V/V (max. +0,06 V/V, co daje ok. +0,60 % błędu) do wzmocnienia sygnału z piezoelektrycznego czujnika ciśnienia PCB 113B21 (o czułości 3,62 mV/kPa), a później docelowo dla PCB 113B28 (o czułości 4,0 raza większej - 14,5 mV/kPa, ).
    Pochwal się schematem to powiem ci co tym razem jest źle :P

Quote:
    Do tego źródła napięcia odniesienia o wartości 20,000 V
    Zastanawiam sie dlaczego takie wysokie?

Quote:
    jeszcze muszę zrobić precyzyjne dzielniki napięciowe do komparatora napięcia na kolejnym wzmacniaczu operacyjnym LT1637
    Co robi wzmacniacz w dzielniku?