Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd bramy garażowej LIFT BOY, instrukcja, zamienniki pilotów, konfiguracja

robox1 17 Aug 2015 22:37 3192 7
Relpol
 • #1
  robox1
  Level 10  
  Witam, posiadam używany napęd do bramy garażowej LIFT BOY import z zachodu bez instrukcji montażu. Elektronika sterująca to B124 . 006. Na forum Elektrody znalazłem podobny napęd, z tą różnicą że mają inne radiolinie. Mam dwa pytania;
  1. Mam możliwość uruchomienia napędu z przycisku na płycie, lub też z przycisków zewnętrznych, napęd się otwiera lecz nie mogę w ten sam sposób zamknąć. Po kilku sekundach napęd sam się zamyka. Moje pytanie dotyczy czy to jest normalne zjawisko? Dodam jeszcze że sterownik jest wyposażony w barierę ochronną do której nie posiadam czujek, ale nawet po odłączeniu zasilania od elektroniki bariery nic się nie zmienia. Może trzeba przestawić na zworkach lub jakieś inne ustawienie.
  2. Na płytce radiolinii nie ma żadnego symbolu typu, może moja wiedza w tym kierunku nie jest wystarczająca. nie posiadam do napędu pilotów, moje pytanie dotyczy, czy jest możliwość dokupienia jakiś pilotów i ich zaprogramowania. Zauważyłem też że w prawym dolnym rogu jest kilka przełączników, do czego mogą one służyć? Proszę o pomoc, może ktoś zna ten napęd lub też jest podobny do tych które montuje. Dołączam kilka zdjęć, jeśli będą potrzebne inne proszę mnie powiadomić.

  Moderated By suworow:

  Poprawiłem temat. Poprawnie zredagowany tytuł zwiększa szanse na szybką i prawidłową odpowiedź.

 • Relpol
 • #2
  tomek201
  Level 15  
  Witam,
  1. Można ustawić krok po kroku
  2. Każdy piloty i nadajnik na częstotliwość 433.92MHz
  Proszę przesłać dokładniejsze zdjęcie schematu (pierwsza fotka)
  Pozdrawiam

  Dodano po 5 [minuty]:

  Napęd bramy garażowej LIFT BOY, instrukcja, zamienniki pilotów, konfiguracja

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dodatkowy opis
 • Relpol
 • #3
  robox1
  Level 10  
  Witam, dziękuję za interesowanie się tematem. Przesyłam dodatkowe zdjęcia, to kremowe urządzenie to elektronika do bariery bezpieczeństwa. Prośba moja, a zarazem pytanie jaki pilot by Pan proferował? z dostępnych na rynku ( jeśli ne można operować na forum markami, to proszę podać link do strony lub kontakt w inny sposób), i prosił bym o instrukcję programowania.
 • #4
  robox1
  Level 10  
  Witam, poradziłem sobie z problemami które opisywałem. Dziękuję za wszystkie materiały. Teraz pozostał mi problem czujek, jak wcześniej opisywałem do sterownika napędu jest podłączony układ elektryczny do którego na wyjściu są podłączone dwa kable dwu żyłowe. Według schematu zamieszczonego na obudowie kolory przewodów się zgadzają, więc zakupiłem czujki z podłączeniem dwu pinowym typu BUS. Po podłączeniu świeci się mała dioda w czujce nadajniku, lecz nie ma reakcji na ruch (dodam że czujki nie są zamontowane na ścianie tylko ustawione na przeciw siebie). Po zamianie przewodów tz. przewód czujki lewej podłączony do prawej, a prawej do lewej powoduje tylko miganie wspomnianej diody. Zamieniałem też przewody w czujce, bez skutku. Proszę o pomoc w tej kwestii, może być z pominięciem tego układu, być może jest on uszkodzony. Ewentualnie na podstawie schematu zamieszczonego przez " nothed ", może ktoś stwierdzić jakie czujki zastosować i jak podłączyć z pominięciem owego układu. Z góry dziękuję.
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Z tymi czujkami to chyba zrobiłeś błąd - czujki dwuprzewodowe typu BUS każda firma ma inaczej rozwiązane a twój sterownik czujek jet duński i leciwy - nie napisałeś jakie czujki kupiłeś ale na 99,9% nie zagadają z twoim sterownikiem.

  Standardowe czujki z wyjściem przekaźnikowym typu NC - wyjście przekaźnika - podłączysz bezpośrednio pod płytkę napędu (na instrukcji oryginalnej złączka 4.21 lub na polskiej przyłącze 1 i 2 - na płytce z z prawej pośrodku, u ciebie zasłonięte radiem), pewnie tam teraz jest podłączone przekaźnikowe wyjście NC tego siwego modułu..
  Zasilanie - masz obok +15V a masa to któryś (pewnie obok zacisku 15V) zacisk do przekaźnika czujek - prześledź, gdzie jest połączone zasilanie - + i - tego twojego siwego modułu czujek. Oczywiście po instalacji nowych czujek odepnij ten stary moduł bo zewrze wyjście czujek jak mostek (i nie będą działać).

  Tylko kup czujki które mogą działać na 12-24V, większość chodzi tylko na 24V.

  PS. Skrót NC oznacza wyjście przekaźnika normalnie zwarte (Normal Closed) - tzn w spoczynku jest zwarcie, a stan aktywny (np zasłonięcie czujki) - to rozwarcie styków - przerwa. Dla tego przy pracy bez podpiętych czujek na w/w zaciskach musi być zworka bo jej brak to czujki aktywne - i blokada bramy.
 • #6
  robox1
  Level 10  
  Dziękuje kolego " kotbury", te czujki które zakupiłem to Genius Vega. Nie jetem monterem, ale lubię troszkę pomajsterkować. Próbowałem się poradzić okolicznych monterów, lecz żaden z nich nie potrafił mi pomóc. Oni są nauczeni montować swoje napędy. Troszkę przejrzałem neta i zmyliły mnie te dwa przewody dwu żyłowe, więc padło na czujki typu bus. Czujki może przydadzą się w przyszłości do bramy wjazdowej na posesję, a jak nie to nie potrzebnie poniesione koszty. Jak zakupię czujki o których wspomniałeś to dam znać o postępach w pracach. Nie wspomniałem też wcześniej, że od zacisku 1 jest odpięty przewód i jest dany mostek na 2. Ja podpinałem czujki to wszystko przywracałem do stanu pierwotnego, jak zakupiłem.
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Mostek na 1 i 2 chyba robiło że brama działała....
  Czujki Geniusa Busowe będą chodziły tylko z markowanymi przez NICE hipermarketowymi napędami Genius i zaawansowanymi napędami NICE . W te pędy sprzedaj te fotki i kup dowolne przekaźnikowe. (polecam dowolne.... ALE Nice musiałem kilkakrotnie wymieniać a FAAC SAFEBEAM mam miejsca że od 11 lat chodzą). Kupuj co uważasz.
 • #8
  robox1
  Level 10  
  Witam, radiolinie która była w napędzie zastąpiłem radiolinią DWB100H. Czujek na razie nie zakupiłem, ponieważ brak czasu. Brama działa super co prawda otwórz-zamknij, ale na razie tak musi być. Dziękuję wszystkim za pomoc i zamykam temat.