Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GWS...Czyli system nawadniania roślin

Jatsekku2 17 Sie 2015 23:34 7407 29
  • GWS...Czyli system nawadniania roślin

Witam!
    Projektów systemów do podlewania roślin doniczkowych możemy spotkać mnóstwo, od prostszych na bramkach i timerach, aż po bardziej finezyjne na mikroprocesorach.
    Ten o to projekt jest kolejnym z serii tych "mikroprocesorowych". Na uwagę zasługuje jednak sam sposób podawania wody.
    W klasycznych systemach, realizacja rozpływu wody do wielu odbiorników opiera się na łączeniu rurek poprzez różnego rodzaju rozgałęźniki itp, system taki choć dobry i tani, ma pewne wady. Każda roślina stoi w różnej odległości od źródła wody co może stanowić nie mały problem przy próbie ustawienia jednorodnego przepływu dla każdej z nich. Niemożliwe jest także, a w każdym bądź razie znacząco utrudnione ustawienie różnych dawek wody dla poszczególnych roślin.
    W tym wypadku problem ten został rozwiązany następująco:
    Igła mogąca poruszać się w dwóch osiach ustawiona jest nad "matrycą rurek"
    Gdy igła ustawi się nad jedną z nich wtedy na określony czas uruchamiana jest pompa, która za pośrednictwem tamtej igły wstrzykuje do rurki połączonej z rośliną pewną ilość wody, następnie igła przesuwana jest nad kolejną rurkę i proces ten powtarza się. Lepiej będzie to zobrazować za pomocą zdjęć:

GWS...Czyli system nawadniania roślin GWS...Czyli system nawadniania roślin GWS...Czyli system nawadniania roślin

Wszystkim steruje atmega16, program jest napisany w bascomie.

Jako pompa zastosowana została pompka od spryskiwaczy.

Jako, że podobno jedno zdjęcie jest warte tysiąc słów, to wrzucam wam książkę ;)

GWS...Czyli system nawadniania roślin GWS...Czyli system nawadniania roślin GWS...Czyli system nawadniania roślin GWS...Czyli system nawadniania roślin GWS...Czyli system nawadniania roślin GWS...Czyli system nawadniania roślin GWS...Czyli system nawadniania roślin

Po więcej szczegółów zapraszam na stronę:
    http://www.jatsekku.blogspot.com/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    plumbum22
    Poziom 20  
    A co jeśli ktoś wykorzysta to do nawadniania mini plantacji marichuany? ;) Całkiem sprytne, szczególnie że mam akwarium i chyba już wiem jak zrealizuję w nim nawożenie nawozami płynnymi :D jaka dokładność wtryśnięcia?
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    Nie ukrywam, że do nawożenia plantacji całkiem nieźle by się zapewne spisało. Ale to już nie moja sprawa ;) Dokładność wtryśnięcia w sensie odmierzanej dawki, czy pozycjonowania igły? :P Jeżeli chodzi o dawkę, to muszę Cię rozczarować, ale wątpię by udało się uzyskać więcej jak dokładność 30 ml, co do dokładności pozycjonowania igły to zapewne dziesiątki milimetrów, w końcu mechanizm służył do pozycjonowania lasera :p
    plumbum22
    Poziom 20  
    Tak chodziło mi o dokładność dawki. Nawóz zawsze można rozcieńczyć, to nie problem. Bardziej chodzi o powtarzalność odmierzonej dawki.
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    Ja steruję dawką poprzez czas załączenia pompy, nie spodziewam się po tym dobrej dokładności i powtarzalności, bo w tym projekcie najzwyczajniej tego nie potrzebuję. W twoim przypadku sugerowałbym silniki krokowy sprzężony ze strzykawką np 20ml. Na wylocie strzykawki montujesz trójnik, a do trójnika dołączasz dwa zawory zwrotne zamocowane różnie względem wlotu strzykawki - w ten sposób otrzymasz coś na wzór "pompy" tłokowej, gdzie możesz dokładnie odmierzać objętość komory. Nie testowałem takiego rozwiązania ale chyba się gdzieś na to natknąłem. Pomysł jednak na czystą logikę wydaję się dość dobry, w grę wchodzi tylko jakość zaworków zwrotnych i dokładność mechanizmu posuwu tłoczka (ale nawet przy dość sporych luzach, powinno mieć dokładność przynajmniej 1ml)
    sylwunia35
    Poziom 18  
    Czy mogę prosić o kawałek kodu BASCOM do obsługi nrf24l01 po SPI.
    MastrPlastr
    Poziom 10  
    ciekawe, ale... jeśli rurka która doprowadza wodę do rośliny stanie się mniej drożna (glony, osad z wody itd itd) to woda przeleje się do tego pojemnika z tą matrycą rurek i w efekcie będzie leciała z każdej rurki, gdyby była trzecia oś, która powodowałaby uszczelnienie połączenia między igłą a rurką, można by podawać wodę pod ciśnieniem, bo teraz to raczej spływa pod wpływem grawitacji. Póki działa to działa, ale łatwo może się zepsuć ;)
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    @Sylwunia35
    Póki co nie jest to jeszcze dopracowane, w ciągu najbliższych dni mam zamiar napisać bibliotekę do Bascoma pod nrf24l01. Zagadnienie wcale nie jest takie trudne, na razie mogę Ci jedynie zaproponować zapoznanie się z kodem zawartym na tej stronie (niestety w języku Rosyjskim) :

http://avrproject.ru/publ/kak_podkljuchit/radiomoduli_nrf24l01/2-1-0-92
    http://avrproject.ru/publ/peredacha_izmerenno...iokanalu_svjazka_nrf24l01_i_ds18b20/1-1-0-106

@MastrPlastr
    Masz rację, taka sytuacja może nastąpić, dlatego urządzenie jest w fazie testów ;)
    Wydaje mi się jednak, że przy takim przekroju rurki i dość dużej różnicy poziomów nie zapchają się one zbyt szybko.
    DmZ
    Poziom 17  
    Ja mam pytanie do autora
    jaką pompką polewasz i ile prądu ona bierze?
    Ja zrobiłem prymitywne podlewanie: tani sterownik czasowy z Casto (nie polecam) (niestety elektroniczny, niestety chiński i niestety resetuje się przy załączaniu pompki), pompce z akwarium, wiadro 80l i trochę rurek. Niby działa to dobrze, ale niestety pompka (4Watt) tak kopie w sterownik, że się resetuje według swojego uznania.

Będę musiał zorganizować sobie coś podobnego, ale nie wiem jaki zasilacz zastosować do pompki, żebym czasem domu nie puścił z dymem.
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    @DmZ
    Jest to pompka spryskiwacza od Tico, niestety teraz nie powiem Ci ile ona pobiera prądu, ponieważ jestem na wyjeździe. Na pewno nie pobiera więcej niż 3A przy 12V (~36W).
    Ja w swoim projekcie wykorzystuje zasilacz ATX. Wszędzie jest ich pełno, mają dość dobre parametry a na dodatek mają pewną bardzo pożyteczną cechę - podłączone do prądu, cały czas utrzymują napięcie na linii 5VSB, którą zasilam mikrokontroler i jego peryferia, a w momencie gdy muszę podlać kwiaty uruchamiam cały zasilacz przez złączenie sygnał PWR_ON z GND. Takie rozwiązanie pozwala mi nieco zaoszczędzić na rachunku za prąd ;)
    DmZ
    Poziom 17  
    Mam akurat zasilacz 12v od playstation czy podobnego ustrojstwa, ale nie wiem czy wydoli. Co do zasilania proca, to można ciągnąc nawet z baterii. swoją drogą to chyba mozna sie bez proca obejsc tylko dać tranzystor, odpowiednio duzy kondensator / rezystor i zostawić to niech sobie samo chodzi w cyklach wooony migacz :)

A jak z wydajnością? U mnie jest podpiete koło 25 roslinek, ale woda leci do 15 moze 16 i to tylko jak stoją niżej niż pojemnik z wodą. stąd pytanie o pompkę bo to co u mnie jest to jakas proteza na szybkości złapana byle coś było na 10 min przed wyjazdem na urlop.
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    A więc masz problem z ciśnieniem, też miałem z tym problemy, dlatego teraz jest to zrealizowane w taki sposób, że w jednej chwili podlewana jest tylko jedna roślina.
    Przepływ wynosi jakoś 8ml/s. A do rozlania jednorazowo mam około 6 litrów (obecnie 10 roślin). Ciężko jest zrealizować jakoś sensownie poprzez zwykłe łączenie rurek. Im dłuższa i węższa rurka tym mniejszy będzie przepływ. (Sprowadza się to do odpowiednika prawa ohma dla płynów).

Żeby przepływ był jednakowy (albo jakoś specjalnie dozowany) musisz zastosować jakieś dławienia (zaworki redukcyjne albo jakieś regulacyjne). Wg mnie dla większej ilości roślin i/lub większej ilości gatunków szkoda z tym zachodu.

Najlepsze są elektrozawory, potem jakieś zabawy w pozycjonowanie jak wyżej. Mam jeszcze jeden dość ciekawy pomysł - ustawić rośliny w jednym rzędzie, ustawić obok pompkę od spryskiwaczy z dyszą tak aby strzelała po paraboli wprost do doniczek. Sterując mocą pompki, zmieniałoby się ciśnienie przez co moglibyśmy sterować do której rośliny woda ma być wlewana (Na pewno trochę by to chlapało więc zastosowanie tylko na balkon/taras/altankę itp)
    DmZ
    Poziom 17  
    fajny pomysł z parabolą :) pod warunkiem ze nie ma wiatru :]
    sylwunia35
    Poziom 18  
    A czy podzielisz się swoją biblioteką jak ją napiszesz jakoś nie mogę w Bascom tego okiełznać
    Kvitkovska
    Poziom 1  
    Witam, jestem tutaj nowa, bardzo podoba mi się ten projekt, szczególnie że moja mama prowadzi kwiaciarnie, wiem jakie byłoby to dla niej przydatne. Szybko się uczę, chciałabym wykonać coś podobnego. Tylko od czego zacząć?
    plumbum22
    Poziom 20  
    Kvitkovska napisał:
    Witam, jestem tutaj nowa, bardzo podoba mi się ten projekt, szczególnie że moja mama prowadzi kwiaciarnie, wiem jakie byłoby to dla niej przydatne. Szybko się uczę, chciałabym wykonać coś podobnego. Tylko od czego zacząć?

Od programowania mikrokontrolerów.
    DmZ
    Poziom 17  
    Etam.mechaniczny sterownik + pompka na 12v + zasilacz i kubel wody ;)

Dodano po 30 [minuty]:

Etam.mechaniczny sterownik + pompka na 12v + zasilacz i kubel wody ;)
    antrykot
    Poziom 20  
    Plus za niekonwencjonalny pomysł, ale ktoś już to wymyślił:
    Jest wąż, do którego wbija się końcówki z cienkimi rurkami, na końcach których jest szpilka do wbicia w donice. Główna linia jest zakończona na ślepo. Wystarczyłby elektrozawór i timer, a woda kapie równomiernie do każdej doniczki.
    Petermechanic
    Poziom 11  
    jak wygląda kwestia szczelności połączenia głównej rurki doprowadzającej wody z matrycą?
    DmZ
    Poziom 17  
    Mnie w tym rozwiazaniu przeraza troche ilosc rurek.taka matryca sporo by zajela w moim przypadku.no i skomplikowanie. Ale pomysl jest ciekawy mimo wszystko i jesli swoje zadanie spelnia to tylko gratulowac :-)
    k124l
    Poziom 19  
    Jeśli ktoś ma potrzebę nawadniania większej ilości roślinek to można zastosować pompkę recyrkulacji np z Audi 80 , jest na 12V i przepływ wody ma o wiele większy niż te od spryskiwaczy .
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    @sylwunia35
    Tak, podzielę się nią i postaram opisać na tyle dokładnie, by każdy mógł zrozumieć ;)
    @Kvitkovska
    Zdecydowanie od programowania mikrokontrolerów, normalnie polecałbym C, ale jak zależy Ci, żeby szybko zacząć to na początek możę być bascom (na tej stronie jest dużo informacji na ten temat - http://elportal.pl/bascom/)
    Nie ukrywam, iż ten projekt może być nieco za trudny dla początkujących.
    @antrykot
    Tak jak większość projektów DIY zostało już kiedyś wymyślone ;)
    Klasyczne rozwiązanie komercyjne, jestem pewny, że spisuje się dobrze, jednak co gdy musisz podlać jednym urządzeniem na przykład pelargonię i kaktusa? :P
    @Petermechanic
    Nie ma żadnej, dosłownie. Główna rurka doprowadzająca wodę sprzężona jest z igłą, która przesuwa się tylko nad wybraną rurkę i wstrzykuje wodę z odległość powiedzmy 3mm.
    @Dmz
    Muszę tutaj przyznać rację, matryca w moim wypadku uwzględnia 32 kwiatki i to wcale nie jest jakoś specjalnie przytłaczające. Gorzej jest już z połączeniem matrycy do konkretnego kwiatka, gdybyśmy mieli podłączyć wszystkie 32 doniczki w odległości 3 metrów mielibyśmy już 3 * 32 = 96 metrów rurki, całkiem dużo, prawda? :P
    DmZ
    Poziom 17  
    O to wlasnie mi chodzi.karmienie kazdej z osobna to zacna idea, ale jak pomysle o pęku rurek i calej ich pajęczynie to mi wlosy stają na karku dęba. Nie wspomne juz o radosnej zabawie mojego psa ;-)
    sylwunia35
    Poziom 18  
    Dzięki za odpowiedz będę czekał z niecierpliwością. Ja tam Bascoma bardzo lubię i cieszę się, że są osoby, które jeszcze w nim programują, a nie ciągle Arduino na pałę przepisywane przykłady, ażeby coś od siebie dopisać to większość ma z tym problem.
    DmZ
    Poziom 17  
    @sylwunia35 a słyszałaś o czymś takim jak C?
    sylwunia35
    Poziom 18  
    To tylko pewien skrót myślowy, uogólnienie..
    DmZ
    Poziom 17  
    Ja rozumiem przekaz.wazne zeby korzystac z narzedzi ktore sie dobrze zna.do granic ich mozliwosci.

A autora mozna prosic o kawalek filmu z zadowolonymi kwiatkami?chetnie bym obejrzal.zwlaszcza cisnienie na koncy najdluzszej rurki i prace pompki. No i matrycy samej.

Aha jezcze jedno-na blogu pisales o pomiarze ilosci wody za pomoca ultradzwiekow. Masz to ograne?ja mam problem taki wlasnie,ze musze zmierzyc ilosc wody w beczce i nie bardzo mam jak zastosowac plywak.
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    Dziękuję za wszystkie miłe słowa, bardzo mnie one cieszą i jak najbardziej motywują do dalszej pracy :)

@DmZ
    Tak, ten element jest w pełni ogarnięty ;)
    Zasada działania jest dość prosta - montujesz czujnik tak aby mierzył odległość od lustra wody, potem wykonujesz ciąg prostych obliczeń:
    Najpierw odejmujesz od odległości czujnika od dna taką odległość jaka wyszła od dna, w efekcie czego otrzymujesz wysokość słupa cieczy.
    Następnie wystarczy iż ową wysokość przemnożysz razy pole podstawy Twojego pojemnika (przy założeniu, że ma on kształt graniastosłupa) - generalnie, jak masz wysokość to chyba poradzisz sobie z objętością ;) Ot cała magia
    Fragment w Bascomie:
    Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    karlos79
    Poziom 33  
    Cześć

Kolego Jatsekku2, czy próbowałeś zbudować sieć kilku nadajników łączących się z jednym odbiornikiem? za pomocą tych modułów NRF24l01?

Jeśli wiesz jak do tego podejść, to proszę o kilka słów wyjaśnienia, jak je adresować, bo rozumiem, że kanał i pipe mogą być takie same dla całej sieci.

Pozdrawiam