Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simson S51 - Czy mogę tak podłączyć diody?

18 Sie 2015 14:05 2742 32
 • Poziom 16  
  Witam, mam zrobiony licznik z kontrolkami(diodami) w moim simsonie, kilka diod nie działa bo są druciki pourywane, kupiłem już nowe na 12V i chciałem je podłączyć w ten sposób: np, do świateł krótkich chciałem sobie zrobić kontrolkę tak żeby od lampy, od żarówki poprowadzić kabel + do diody i - z diody do ramy. Mam już tak podpiętą diodę od długich świateł i działa ale mam do podpięcia w sumie 4 diody i moje pytanie brzmi czy mógłbym od ramy poprowadzić jeden kabel z - zamiast 4 i w liczniku zlutować go z tymi 4 od każdej diody? Chciałbym żeby było to estetyczne a nie było tyle kabli. Mogę w ten sposób to podpiąć? Z góry dziękuję
 • Poziom 20  
  Możesz tak zrobić, diody mają rezystor?
 • Poziom 16  
  I nic się nie stanie? @ladamaniac Czemu nie wróżysz? @plumbum22 Diody są na 12V a czy mają rezystor to nie wiem, nie znam się aż tak na tym, czytałem coś na necie że rezystor lutuje się na tym druciku a tu nic nie ma więc chyba nie mają
 • Poziom 20  
  Nie wróży bo diody zasila się prądem nie napięciem. Nie ma czegoś takiego jak dioda na 12V, dioda może być na 20, 40, 150 mA. Żeby potrafić odpowiednio zasilić diodę musisz znać prawo Ohma i dobrać do niej rezystor.
 • Poziom 16  
  Aha rozumiem, to ile mA ma dioda mogę sprawdzić miernikiem? I dobrać do nich rezystor minimalnie większy niż ma ta dioda tak? Coś takiego wyczytałem w necie. Ale co do połączenia ich mogę tak podłączyć te masę i nic się nie stanie?
 • Poziom 20  
  Pokaż jakie diody kupiłeś. Masę możesz tak podłączyć.
 • Poziom 16  
  Simson S51 - Czy mogę tak podłączyć diody? Simson S51 - Czy mogę tak podłączyć diody?
  dioda led 5mm 12V każda tak samo wygląda tylko świecą w innych kolorach. Ok to tak podłącze
 • Poziom 20  
  W takim razie jeśli masz różnokolorowe ledy, na każdym ledzie musi być inny opornik. Z tego względu że każdy kolor ma inny spadek napięcia. Odsyłam Cię do kalkulatora LED:

  http://kalkulator.majsterkowicza.pl/oblicz/rezystor_do_LED

  Wypełniasz pola z osobna dla każdego koloru LED jaki masz i na końcu otrzymujesz wartość rezystora dla każdej z osobna. Prąd wpisz 15 mA.
 • Poziom 16  
  Ok wyszło tak: kolor czerwony:720Ω i moc 162 mW, kolor żółty: 613,33Ω i moc 138 mW, kolor zielony 600Ω i moc 135 mW, mam jeszcze kolor pomarańczowy ale nie ma go tam więc nie wiem, i jakie te rezystory mają być? A mam jeszcze pytanie, miałem już podłączone diody od biegu jałowego, od lewego i prawego kierunku i od długich świateł i na żadnej diodzie nie widziałem rezystora, chyba że pod koszulką bo ich nie rozpinałem. Czy tu muszą być? I ile mniej więcej kosztuje taki rezystor?
 • Poziom 20  
  Pomarańczowa dioda ma spadek napięcia ok 2V więc podobnie jak żółta. Rezystory 1/4 W dobiorą Ci w elektronicznym. Rezystory daj na anodzie, katoda do masy. Grosze.
 • Poziom 16  
  Aha rozumiem to do pomarańczowej podam takie jak do żółtej, a co mam mówić w sklepie ohmy czy moc? Czy tak jak mówisz 1/4 W? Dla Was może to głupie pytania ale jestem zielony w tych sprawach i pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia.
 • Poziom 20  
  Podajesz wartość rezystancji, a sprzedawca dobiera najbliższy tej wartości, wszystkie rezystory mają być o mocy 1/4W.
 • Poziom 16  
  Ok czyli ohmy, ok dzięki za pomoc, tematu nie będę jeszcze zamykał ponieważ jestem zielony w tych sprawach i jak będę potrzebował pomocy to będę pisał, pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Czy koledzy wiedzą o istnieniu diod led z WBUDOWANYM rezystorem które zasila się ze źródła o NAPIĘCIU 12V? A takie właśnie prawdopodobnie z pewnością posiada autor i Wasza dyskusja staje się zbędna.
 • Poziom 16  
  Czyli co nie muszę kupować rezystorów?
 • Poziom 20  
  Podepnij diodę pod akumulator z szeregowo wpiętym amperomierzem i podaj wartość natężenia.
 • Poziom 29  
  Jeśli kupiłeś diody na 12V, a tak jest wnioskując ze zdjęć oraz z tego że jedna świeci (jakby nie miała rezystora to uległaby natychmiastowemu spaleniu) to nie musisz kupować rezystorów. Ja jednak aby przedłużyć im żywot do każdej dołożyłbym opornik jakieś 150Ω. Nie spowoduje to zauważalnego spadku jasności a trochę ograniczy prąd w przypadku wzrostu napięcia.
 • Poziom 16  
  Tzn żadna dioda na zdjęciu nie świeciła tylko może lampa błyskowa się odbiła od niej, ale sprawdzałem na baterii 3V bo chciałem sprawdzić która dioda ma jaki kolor to świeciły tylko słabo ale nic się im nie działo. Ok to dokupię do każdej taki opornik 150Ω i przylutuję do anody, jak będę potrzebował pomocy to będę pisał więc tematu nie zamykam a za dotychczasową pomoc bardzo dziękuję, pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Przylutowanie diody na pewno wydłuży jej żywotność. Problem jest w tym, że diody są na 12V, w instalacji jest ponad 14V plus dużo śmieci od układu zapłonowego.
 • Poziom 16  
  @ladamaniac Zgadza się, ale simsona kupiłem końcem czerwca, dużo nim jeżdżę i te diody które działały działają do teraz, te 4 które nie działały dlatego że wcale nie są podpięte a nie da się tego zrobić bo są pourywane druciki, więc mam nadzieję że i te będą długo działać @gruby1 napewno? na necie wyczytałem że do dłuższego drucika z + trzeba przylutować, czyli to nie prawda?
 • Poziom 29  
  Minus musi być podłączony z tej strony gdzie dioda ma ścięcie na obudowie. Nie zawsze diody mają nogi różnej długości, ale sam rezystor może być zarówno w na przewodzie plusowym jak i na masie- jak Ci wygodniej.
 • Poziom 38  
  Dobre jakościowo diody wytrzymają bardzo dużo. Niestety sklepy z reguy sprzedają najtańszy chiński chłam. Mam kontrolkę z dwóch markowych diod spiętych antyrównolegle z rezystorem 1kiloom i wytrzymuje podłączenie do uzwojenia pierwotnego cewki zapłonowej. Diody z wbudowanym rezystorem często w aucie szybko padają.
 • Poziom 16  
  @gruby1 Aha ok to tak podłącze, a rezystor dam sobie na + @ladamaniac Zdaję sobie z tego sprawę, dobra to zastosuję się do waszych rad, jak będę jeszcze potrzebował waszej pomocy to będę pisał więc tematu jeszcze nie zamykam, pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Witam ponownie, podłączyłem diody tak jak było mówione tylko jest jeden problem, otóż światła krótkie/długie świecą prosto z cewki i po dodaniu gazu 2 diody właśnie od tych świateł się spaliły. Instalacja jest zgodna ze schematem oryginalnym do tego modelu (dodany w załączniku) i tu moje pytanie, czy dało by się podpiąć te światła tak żeby świeciły z akumulatora? Słyszałem że wtedy akumulator będzie rozładowywało lecz nie wiem czy to prawda? Tak samo myślałem czy się da żeby ta cewka świetlna ładowała aku z cewką ładowania a światła świeciły z aku. Da się tak zrobić? Jeśli tak to jak to przełożyć na praktykę? Jak to podpiąć? Simson S51 - Czy mogę tak podłączyć diody?

  Dodano po 41 [minuty]:

  Dodam jeszcze że ostatnio dużo jeżdżę w nocy i obecne podłączenie jest uciążliwe ponieważ gdy jadę na luzie i simek sobie chodzi na wolnych obrotach światła słabo świecą więc jeśli tylko się da to przepiąć to byłoby super, z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jeśli chcesz mieć mocne światła, do tego zasilane z akumulatora, to czeka cię albo przeróbka stojana, albo jego wymiana. W sieci jest sporo schematów i opisów, jak uzyskać z oryginalnego stojana więcej mocy. Z reguły montuje się dwie najmocniejsze cewki "świetlne", po czym odpowiednio łączy.
  Albo wymiana kompletnego statora na mocniejszy.
 • Poziom 16  
  Ale chciałbym tą cewkę świetlną podpiąć pod ładowanie akumulatora a światła dać z niego.
 • Poziom 39  
  LEDy jeśli chcesz podłączyć pod napięcie przemienne, to muszą być zabezpieczone przed napięciem wstecznym.
  Zapomnij o światłach zasilanych z akumulatora w Simsonie.
  Jeśli masz elektronika, to nie "wzmocnisz" alternatora, w platyniarzu da się zainstalować dwie cewki świetlne połączone równolegle - ale wtedy potrzebujesz innego regulatora napięcia i światła nadal będą zasilane z alternatora.
  Oryginalne iskrowniki są samodestrukcyjne i warto wymienić na nowocześniejsze - zaporą jest tylko cena.
  W Simsonie warto też zainwestować w reflektor HS1 (a nie wkładając żarówkę HS1/H4 w reflektor S2), światło jest jaśniejsze i asymetryczne (doświetla znaki drogowe).
 • Poziom 16  
  Ale jak zabezpieczone? Jak to zrobić?