Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompresor do przydomowego warsztatu, 2500-3000PLN

Krejzol_3000 18 Aug 2015 21:57 3552 11
    Krejzol_3000
    Level 12  
    Poszukuję kompresora do przydomowego warsztatu, przedmuchanie filtrów, pompowanie kół, sporadyczne malowanie i ewentualnie zasilanie smarownicy.

Początkowo chciałem zakupić kompresor za około 1000PLN, 50l 230V ale po rozpoznaniu tematu zdecydowałem się na coś porządniejszego, za tą cenę wszystkie które oglądałem wydawały się bardzo chińskie.

Po obejrzeniu kilku kompresorów zdecydowałem się na:
    ABAC A39B / 200 CT4
    Moc silnika 4,0 KM / 3,0 kW
    Wydajność (na ssaniu) 486 l. / min. (398 efektywna)
    Ilość cylindrów 2
    Stopnie sprężania 1
    Prędkość obrotowa pompy 1300 obr. / min.
    Ciśnienie maksymalne 10 bar
    Pojemność zbiornika 200 l.
    Za około 2800PLN
    Przy zbiorniku 100l kosztowałby około 2300PLN

Prawie go kupiłem ale podkusiło mnie żeby sprawdzić jak to się ma do Atlas Copco i znalazłem coś takiego
    Atlas Copco Automan AC 31 E 200 M/T
    model AC-4116024388
    typ sprężarki tłokowa olejowa
    zbiornik 200 l
    wydajność 347 l/min (efektywna)
    ciśnienie 10 bar
    Za około 3250PLN
    Przy zbiorniku 100l koszt około 2700PLN

Nie wiem czy opłaca się dokładać pieniądze do Atlas Copco czy może wystarczy zbiornik 100l. Wydaje mi się, że AC jest klasą samą w sobie, z ABAC nie miałem wcześniej styczności.

Proszę o poradę co byście wybrali, ewentualnie jakąś inną propozycję w tym przedziale cenowym.

Pozdrawiam
    elektryku5
    Level 39  
    Coś mi się tak wizualnie wydaje, że w tym drugim sama sprężarka też jest produkowana przez ABAC (zobacz np B2800B celem porównania), możesz też na taką trafić w Metabo i kilku innych popularnych firmach.
    archanoid
    Level 26  
    Witam . Jeśli nie będziesz zawodowo po 8 godzin dziennie używał kompresora to ja polecił bym MAKTEKA SKY 100/400 . Zbiornik 100L , pompa dwutłokowa , silnik 3kW. Sam taką kupiłem i jestem zadowolony . Wydajność na wyjściu powyżej 300l/m . Do malowania , pompowania ,przedmuchiwania ,do klucza wystarcza choć przy szlifierce mimośrodowej już musi troszkę popracować . Za 3000 kupisz kompresor i zostanie ci jeszcze na narzędzia .
    Krejzol_3000
    Level 12  
    Kompresor nie będzie używany zawodowo, natomiast chciałbym aby posłużył mi przez kilka(-naście) lat, być może zdarzy mu się pracować intensywnie przez kilka dni(np. malowanie elewacji) i nie chciałbym, żeby go przez to zniszczyć.

Wolałbym kupić coś, żeby nie było problemu z częściami zamiennymi w przyszłości.

Sprężarka z Atlas Copco rzeczywiście wygląda podobnie do tańszych odpowiedników. Miał ktoś do czynienia z serią kompresorów Automan lub ABAC? Jak wrażenia?

Czytałem opinie o Makteku i nie były pochlebne.
    archanoid
    Level 26  
    Witam . Nie chcę nikogo na siłę przekonywać do danej firmy . Wiadomo że lepiej raz wydać troszkę grosz i mieć porządny sprzęt . Odnośnie tych niepochlebnych opinii to mam swoje zdanie . Kupuje gość kompresor który nie jest przeznaczony do ciągłej pracy i ma małą wydajność a następnie katuje go po kilka godzin dziennie , a potem jest opinia że sprzęt jest g....o warty bo padł . Jak dasz baranowi nawet najlepszy firmowy sprzęt to i tak go zarżnie.
    elektryku5
    Level 39  
    Jak masz do wyboru sprzęt z podobną sprężarką, silnikiem, pojemnością butli, to bierz najtańszy w swojej klasie.

Najlepiej byłoby zobaczyć na żywo, czy jest ABAC czy jakiś wynalazek no name.
    ABAC to producent sprężarek (czy jak to sprzedawcy piszą agregatów) w większości konstrukcji z tej półki cenowej.
    mychaj
    Level 34  
    Obejrzyj sobie zdjęcia atlasa, abaca, kupczyka, gudepolu - te wszystkie kompresory maja identyczne sprężarki (pompy) , to jest po prostu produkcja ekonomiczna bo wypada mieć coś takiego w ofercie. Pytanie jak ci się wysypią np: zawory czy pierścienie kto będzie najszybszy i najtańszy. Dodatkowo smarowanie rozbryzgowe, czyli niezbyt wydajne.
    Acha , airpol kiedyś też wypuścił taką serię, teraz mają com-air.
    Wejdź na stronę fini te wszystkie pompy tam są.
    Krejzol_3000
    Level 12  
    Dziękuję za odpowiedzi.

Jeżeli to jest tak jak piszecie niziutka półeczka to rozumiem że nie mam co liczyć na długą i niezawodną pracę. Czy możecie polecić coś w podobnej cenie a bardziej trwałego? Wiem że odbędzie się to kosztem wydajności i innych parametrów.
    elektryku5
    Level 39  
    Bez przesady, przecież nie potrzebujesz tego do sporej lakierni, tylko do domu...
    Zresztą takim sprzętem i tak już można sporo zrobić.
    mychaj
    Level 34  
    No bez paniki, do domowych prac jak najbardziej tylko może nie atlasa bo chyba najdroższy a nic z tej ceny nie świadczy na jego korzyść, przypilnujesz stanu oleju, wymienisz raz na jakiś czas filterki żeby syfu nie ssał, i posłuży. Dlatego pisałem o airpolu że takie robili bo kiedyś trafiłem na jedną sztukę i to na lakierni (co prawda stolarnia) ale miał chyba z 6-8 lat i cały czas zaiwaniał, a lakierowali tam drzwi i okna w ilościach sporych - renowacje.
    Krejzol_3000
    Level 12  
    OK. Trochę mnie uspokoiliście wezmę pewnie w takim razie tego Abaca, tym bardziej, że stosunkowo niedaleko jest punkt sprzedaży wraz z serwisem i dostawą w cenie.

Przewagą Atlasa nad Abac'iem jest posiadanie zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego (w Abacu nie znalazłem informacji na ten temat), chociaż to dla mnie nie jest problemem, gdyż i tak planuję zmontowanie układu z kontrolą faz i zabezpieczeniem p.przeciążeniowym silnika.

Zastanawiam się jeszcze czy na pewno potrzebny jest mi zbiornik 200l, czy 100 wystarczy. Nie pracowałem wcześniej z kompresorami większymi niż 24l więc ciężko jest mi to wyczuć. Do napompowania koła wystarczy, jak to jest przy przedmuchu filtrów, ropowaniu maszyn nie wiem. Klucza pneumatycznego w najbliższym czasie nie planuję ale nigdy nic nie wiadomo.

Planuję natomiast zakup smarownicy pneumatycznej, słyszałem że te "małe" się nie sprawdzają, i lepiej od razu kupić pompę do smarowania. Macie z tym doświadczenia?

mała

Pompa

W ciągu sezonu zużywam około 20-30kg smaru.

Pozdrawiam
    mychaj
    Level 34  
    Rozrzut z tymi smarownicami spory 75zł vs 1000.ja używam takiej małej ,Głównie łożyska w silnikach od 18 do 110 kW, spokojnie daje rade i ma dla mnie same plusy:
    mała,lekka, poręczna, zawsze mogę dobić ręcznie jak nie mam powietrza do dyspozycji, ale ja muszę skakać od klienta do klienta i często w maszynach nie mam miejsca na takie duże ustrojstwa , zresztą kto by to tachał. No i jak ta mała nawali to nie będzie tak bolało kieszeni.