Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik pojemnościowy wykrywający przechodzącego człowieka

18 Aug 2015 23:31 2637 31
  • Level 10  
    Temat stary jak furtki. Furtka nie ma klamki, ma elektrozawór i otwieranie na kluczyk. Aby od wewnątrz ogrodu nie otwierać kluczykiem można zainstalować przycisk. Nie jest to ani estetyczne ani praktyczne. Chyba lepiej zainstalować czujnik przechodzenia człowieka przez chodnik. Jak się rzuci jakiś przedmiot zza furtki to nie otworzy, na sam ruch nie reaguje. Trzeba przejść w pobliżu czujnika. Przy przechodzeniu nie trzeba niczego dotykać - można mieć obie ręce zajęte np. noszeniem.

Pytanie jaki czujnik kupić i jak go podpiąć pod elektrozawór na 12 V DC. Mogę go zasilać 220 V AC lub 12 V DC. No i czy mogę go np. zainstalować pod chodnikiem z łupków czy muszę na zewnątrz. O tyle to ważne aby go nie zniszczyć w zimie odkuwając np. lód.

Z góry dziękuję za wszelkie porady i dobrej nocy!

PS.
    Powiązane z:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3076814.html
    Jeszcze systemu, który by tym wszystkim sterował nie mam.

Rafał
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 14  
    Kolego bez obrazy, ale elektrozawory to nie temat dla otwierania furtki chyba, że chce się popryskać strumieniem wody przy otwieraniu.
    Temat banalnie prosty, można zastosować fotokomórki, czujnik ruchu czy czujnik zbliżeniowy ale czy to ma sens przy otwieraniu furtki przez każdego kto się zbliży? Co z nieproszonym gościem? Czujnik ma reagować na zbliżenie wewnątrz posesji czy poza nią?
  • Level 15  
    Można wykorzystać czujnik jakie są stosowane w niektórych suszarkach do rąk.
  • Level 21  
    RalphOcean wrote:
    Jak się rzuci jakiś przedmiot zza furtki to nie otworzy, na sam ruch nie reaguje. Trzeba przejść w pobliżu czujnika.

Czyli na ruch nie reaguje, trzeba przejść. A chodzenie to co innego jak ruch?
  • Level 38  
    Czujnik radarowy, zapewnia możliwość regulacji.
  • Level 41  
    RalphOcean wrote:
    Jak się rzuci jakiś przedmiot zza furtki to nie otworzy, na sam ruch nie reaguje. Trzeba przejść w pobliżu czujnika.

supchem wrote:
    A chodzenie to co innego jak ruch?
    Prawidłowo ci kolega napidsal - błędnie myślisz, że czujnik PCP reaguje na ruch.

Dodano po 7 [minuty]:

Zbigniew 400 wrote:

Ale może wyjść przed futrkę.
    Czujnik PCP także zapewnia możliwośc regulacji.
  • Level 38  
    Podaj typ PCP który zapewnia płynną regulację od 0,3 do 3m do pracy zewnętrznej i rozróżnia kierunek ruchu.
  • Level 41  
    Zbigniew 400 wrote:
    Podaj typ PCP który zapewnia płynną regulację od 0,3 do 3m do pracy zewnętrznej i rozróżnia kierunek ruchu.
    Niech kolega rozwinie cel tej płynnej regulacji.

Po co koledze ten kerunek ruchu - tak naprawde nie udziela kolega rad tylko chce "przedobrzyć". Przedobrzenie jest nieprzemyślane.
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 10  
    Chodzi o to aby idący od wewnątrz do furtki po prostu ją otwierał a nie żeby musiał coś naciskać. Czasami ma się np. ręce zajęte a poza tym po co taki słupek z wyłącznikiem? Ani ozdobne, ani potrzebne. Od wewnątrz klucza nie potrzeba (nie ma nieproszonych gości), od zewnątrz już tak. Zbytnia czułość to wada: zareaguje na rzucenie kijka, przejście kota czy psa, Powinien reagować od 50 kg - dorośli. Jak nie zareaguje zawsze jest klucz ;-)
    PS.
    Z tym elektrozaworem to pomyłka - chodzi oczywiście o elektrorygiel (elektrozaczep). jakoś się przyplątało i zostało, sorry ;-)
  • Level 38  
    Płynna regulacja w celu określenia momentu otwarcia furtki,dokładnego. A przy okazji rozróżnienie kierunku ruchu się przydaje w momencie wejścia od zewnątrz, wtedy nie pobudza elektrozaczepu. Pobudza elektrozaczep ruchem w kierunku do furtki w przeciwnym nie.
  • Level 10  
    Słusznie, przecież jak ktoś przejdzie furtkę od zewnątrz to przejdzie także obok czujnika i ten powinien sprawdzać kierunek ruchu aby nie otwierać furtki ponownie.
    PS.
    Ale trudne to się zrobiło - zaczynam rozumieć ten prosty wyłącznik na słupku ;-D

Widzę jednak, że PCP to czujnik ruchu i pewnie trzeba go wysoko instalować a ja mogę jedynie nisko przy ziemi. No chyba, że na tylnym słupku furtki, ale wtedy obawiam się że ktoś z zewnątrz otworzy ja sobie machając przed nim ręką (będzie zbyt blisko).
  • Level 38  
    Mój znajomy ma rozwiązane na zwykłym przycisku dzwonkowym. Trza naciskać i ciągnąć furtkę. Nie estetyczne i troszkę uporczywe, ale proste i się sprawdza lata.
    Jak chcesz się bawić w koszta to bym zainwestował w przekaźnik czasowy tak by dało radę ustawić od 1s - 5s i tyle. Dochodzę klikam i otwieram bo mam czas na to.
  • Level 41  
    Zbigniew 400 wrote:
    Płynna regulacja w celu określenia momentu otwarcia furtki,dokładnego.
    Fantazje bez pojęcia.
    Jak jesteś taki dokładny to zastosuj miernik prędkości idącego - Bez tego ta dokładność "psu na budę".
    Zbigniew 400 wrote:
    A przy okazji rozróżnienie kierunku ruchu się przydaje w momencie wejścia od zewnątrz, wtedy nie pobudza elektrozaczepu.

Nawet jak wchodząc zabrzęczy elektromagnes - to co - straż miejska przyjedzie ?
    Elektromagnes pobrzęczy i przestanie
    Kolego Zbigniew 400 !
    To wejście do domku rzadko używane. Nie jest to wejście do Skarbca Banku.
    Trochę zdrowego rozsądku w radach.
  • User removed account  
  • Level 41  
    Zastanawialeś sie doradco jakie koszty ?
    To muszą być fotokomórki.
    Do czego je zamontujesz mechanicznie ?

Doradco - powiedz gdzie kupić taką gotowa elektronikę obsługującą te 2 fotokomórki.

Doradco - na papierze fantazje ci wychodzą, - narysuj schemat ideowy tej kompletnej elektroniki. Tak z wartościami elementów.

Nie twierdzę, że to nie jest realizowalne - ale trudne i bardzo kosztowne.
  • Level 38  
    Koledze CYRUS nie pasuje żadne rozwiązanie, tylko krytyka. Przecież pytający sam go sobie wybierze biorąc pod uwagę koszty i komplikacje. Podaję do przemyślenia dlaczego w drzwiach automatycznych stosuje się czujniki radarowe a nie PCP, przecież to nie skarbiec a jak się drzwi dodaatkowo otworzą to nie problem/ jednak producent stosuje tylko radary i chyba wie o co biega/.
  • Level 41  
    Zbigniew 400 wrote:
    Przecież pytający sam go sobie wybierze biorąc pod uwagę koszty i komplikacje. .
    Niby co ma wybierać ?
    Podaj typ gotowego urządzenia realizującego opcję kolejnościową.

Jak nie znasz takiego gotowego urządzenia, to zaptrojektuj taki układ wraz z okablowaniem i daj koledze kompletny schemat ideowy. Tąk żeby mógł zaprojekotwać PCB + okablowanie.
    Zbigniew 400 wrote:
    Koledze CYRUS nie pasuje żadne rozwiązanie, tylko krytyka.
    Tylko, że w twoim przypadku nie ma żadnego rozwiązania.
    Dlatego twoje rady sa bez sensu .
    Bo sam nie potrafisz tego zrobić.
  • Level 38  
    Kolega CYRUS chyba nie umie czytać. Post nr 5. Czujnik radarowy posiada złączkę 4 torową, zasilanie/stałe,zmienne 10-12V/, wyjście przekażnikowe lub tranzystorowe. Wystarczy przykręcić i wyregulować. Co tu jest do rozwiązywania. Radar jest zasilany z zasilacza, przekażnik podaje napięcie z zasilacza na elektrozaczep. Radar dobieramy pod względem kosztów i własności. Nie szukaj problemu tam gdzie go nie ma. A wycieczki na temat czy sam potrafię cokolwiek zrobić sobie daruj.
  • Level 41  
    zdzisiek1979 wrote:
    Jak chcesz się bawić w koszta to bym zainwestował w przekaźnik czasowy tak by dało radę ustawić od 1s - 5s i tyle. Dochodzę klikam i otwieram bo mam czas na to.
    Takie układy czasowe dedykowane do elektrozaczepu sprzedaje firma domofonowa IMPULS z Warszawy. Koszt poniżej 50zł.
    Nie wymaga zasilacza.
    Ważne że był układ czasowy. Wtedy do otwarcia potrzeba jednej ręki. W przypadku klucza YALE do otwarcia potrzeba dwóch rąk.

Dodano po 27 [minuty]:

Zbigniew 400 wrote:
    Kolega CYRUS chyba nie umie czytać. Post nr 5.

Otopost #5
    Zbigniew 400 wrote:

Można by tam jakiś tam radar.
    Jedno lakoniczne zdanie -to mają być te twoje konkrety ?
    Kolego żarty sobie stroisz ? Ma kupić pierwszy lepszy radar ?
    Nie jestem wywrotowy, umiem czytać, na dodatek umiem myśleć.
    Nadal uważam, że dajesz kompletnie bezsensowne rady.

Nawet montaż i regulacja takiego czujnika wymaga doświadczenia.
    Kolego Zbigniew 400 !
    Po pierwsze naucz się myśleć logicznie.
    Dajesz rady człowiekowi który nie jest elektronikiem na dodatek radaru nigdy na oczy nie widział.
  • Moderator of the Technical section
    Proponuję dziesięć głębokich oddechów przed napisaniem następnych postów.
  • Level 38  
    Szkoda czasu na bicie piany.
    Twierdzisz że do otwarcia furtki potrzeba 2 rąk, ja codziennie otwieram drzwi na klatkę/z elektrozaczepem/ kluczem jedną ręką.
    Twierdzisz że pytający nie ma doświadczenia a polecasz mu czasówkę do zastosowania/ łatwiejsza do podłączenia niż radar ?/.
    Jeżeli wybierze radar to mu znajdę odpowiedni typ i sprzedawcę/ przecież radary sprzedają w spozywczym ?/.
    Radaru nie widział a PCP tak?

Chwatit
  • Level 32  
    Nie wiem jakie masz szpary w furtce, ale jeśli takie że nie da się włożyć ręki to zastosuj po prostu od wewnątrz okrągłą klamkę. Rozwiązanie pewne i zawsze skuteczne.
    A jeśli się upierasz na "automatykę", to są rygle z pamięcią. Naciskasz przycisk raz, rygiel się odblokowuje, i czeka na otwarcie, a otwarcie furtki powoduje jego ponowne zablokowanie.
  • Level 41  
    Do momtażu czujki PIR, też trzeba mieć doświadczenie.
    Zwlaszcza, że to jest nietypowa aplikacja.
  • Level 38  
    W alarmach są stosowane kurtyny które wiedzą w którą stronę się poruszasz. Jak wyszedłeś z domu to możesz wrócić w określonym czasie, jak nie wyszedłeś to masz od razu alarm. Nie wiem czy da się przystosować do sterowania ryglem.
  • Level 41  
    Zbych034 wrote:
    W alarmach są stosowane kurtyny które wiedzą w którą stronę się poruszasz. Jak wyszedłeś z domu to możesz wrócić w określonym czasie, jak nie wyszedłeś to masz od razu alarm. Nie wiem czy da się przystosować do sterowania ryglem.
    Powiedz jak to zrobić bez centrali alarmowej.
  • Level 18  
    Gdyby od wewnątrz była klamka, a otwory w furtce były dostatecznie duże, to złodziej mógłby otworzyć furtkę wkładając rękę przez otwór. Jednak normalne otwieranie (od środka) wyglądałoby zupełnie inaczej. Teoretycznie można by więc zrobić układ, który wykrywałby próbę obrócenia klamki przy jednoczesnym przekładaniu jakiegoś obiektu (ręki) przez furtkę lub ponad nią i w takim wypadku blokował zamek, a nawet włączał alarm. Jednak mogłoby to być dość skomplikowane.

Dodano po 7 [minuty]:

CYRUS2 wrote:
    Zbych034 wrote:
    Powiedz jak to zrobić bez centrali alarmowej.
    Wystarczy zastosować dwie wiązki lasera. Jeśli człowiek będzie przechodził w jedną stronę, najpierw zasłoni jedną, a potem drugą; przy ruchu w przeciwnym kierunku będzie na odwrót. Kolejność odsłaniania jest taka sama. Podobny system stosuje się w myszkach komputerowych do wyznaczania kierunku i prędkości obrotów scrolla czy (dawniej) kulki, w drukarkach itp. Nie wiem, czy pojedyncza czujka wystarczy, czy może lepiej zamontować kilka na różnych wysokościach. Na pewno będzie potrzebny jakiś układ przetwarzający te sygnały, np. jakiś mikrokontroler.
  • Level 10  
    Bardzo dziękuję za ożywioną dyskusję. Widzę, że sprawa jest "nietrywialna", gdyż wymaga faktycznie detekcji nie tylko człowieka (co już jest trudne), ale także kierunku jego ruchu. Rozważam zatem powrót do zwykłego przycisku tyle tylko, że chcę go nietypowo umieścić (nie na słupku) - może jakaś rzeźba ogrodowa?

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszelkie rady i sugestie! Dobrego dnia.
  • Level 41  
    japko1024 wrote:
    Wystarczy zastosować dwie wiązki lasera.
    Gdzie kupię te wiązki lasera ?
    japko1024 wrote:
    Na pewno będzie potrzebny jakiś układ przetwarzający te sygnały, np. jakiś mikrokontroler.
    Czy to też gdzieś kupię ?
    Sam goły mikroprocesor wystarczy ?
    Program na mikroprocesor też kupię w sklepie ?
    Rady należy dawać sensowne. Bo z postu kolegi autor nie będzie miał pożytku.
  • Level 18  
    Nie mam jeszcze wystarczającego doświadczenia, żeby wszystko szczegółowo wyjaśnić. Na pewno trzeba uwzględnić fakt, że sygnały z fotoelementów zmieniają się płynnie (różne warunki oświetleniowe w zależności np. od pogody czy pory dnia, stopniowe przesłanianie wiązki lasera podczas ruchu człowieka itp.). Niektóre mikrokontrolery Atmega posiadają funkcję pomiaru sygnałów analogowych, ewentualnie można użyć zewnętrznego przetwornika. Wiązki lasera raczej się nie da kupić, można najwyżej jej źródło :P