Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 12 V zasilany z baterii.

19 Sie 2015 09:27 633 10
 • Poziom 2  
  Zrobiłem samochodzik sterowany przez telefon, za pomocą arduino. Do napędzania służy mi stary silnik od wycieraczek w polonezie. Arduino steruje silnikiem za pomocą przekaźników. Do zasilania silnika służą mi 3 ogniwa Li-Ion połączone szeregowo, co daje max 12,6V i min 8,25V. Natężenie bez obciążenia 1A podczas jazdy średnio 4A.
  Gdy samochodzik pojeździ ok. minuty, strasznie zwalnia i traci na mocy, gdy odczeka się ok. 30 sekund, znowu można pojeździć minutę, i tak w kółko. Zaobserwowałem też, dziwną, a przynajmniej dla mnie rzecz. Jeżeli po minucie jazdy do baterii podepnie się woltomierz napięcie stopniowo rośnie przez ok. 30sek - 1min, wzrasta nawet o 1V.
  Co jest tego przyczyną i jak na to zaradzić?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Zwiększ pojemność ogniw Li-Ion, ewentualnie zbuduj pakiet szeregowo - równoległy.
 • Poziom 17  
  Zużyte lub stare baterie ( akumulatorki )
 • Poziom 2  
  Mogę spróbować połączyć 2 zestawy po 3 ogniwa, akurat tak się składa że mam 6 sztuk :)
  elele ogniwa są nowe.
  Wieczorem napiszę czy to coś dało.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  A dokładnie jakich ogniw używasz?
 • Poziom 17  
  Kolego. Nowe, czy nie uzywane ? Gdyż jest między tymi pojęciami zasadnicza różnica. Nowe, czyli nie starsze niż 6 miesięcy baterie do komórek kosztują na ogół 30 zł i więcej, natomiast nie używane ale starsze kupuje się za kilka zł/sztuka. Zależnie od pojemności można je kupić już od 2,50 zł / 1 sztuka. Baterie się starzeją bez względu na to czy są uzywane czy nie, a po naszemu wzrasta ich opór wewnetrzny i o ile bateria może jeszcze jako tako pracować w zastosowaniach które nie potrzebują dużych prądów to w przypadku zastosowania ich jak u Ciebie do zasilania silnika niestety powoduje objawy jak opisałeś. Ostatnio z takich właśnie ogniw składałem baterię do wkrętarki. Hula aż miło.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  AAnonimowy napisał:
  Zaobserwowałem też, dziwną, a przynajmniej dla mnie rzecz. Jeżeli po minucie jazdy do baterii podepnie się woltomierz napięcie stopniowo rośnie przez ok. 30sek - 1min, wzrasta nawet o 1V.
  Co jest tego przyczyną i jak na to zaradzić?


  Zastosować porządne źródło zasilania - akumulator ołowiowy. Baterie z komórkofonów też moga być ale w pakiecie o odpowiedniej pojemnosci i o małej rezystancji wewnętrznej.
 • Poziom 2  
  Dokładnie są to ogniwa 18650. Ogniwa są kupione niecałe 2 miesiące temu po 20zł/szt kupowałem specjalnie nowe i identyczne.
 • Poziom 36  
  Przede wszystkim zastosuj jakiś oszczędniejszy i o większej sprawności silnik a nie to co miałeś w podręcznym złomie czyli szrot z poloneza, dziś wybór tanich, o dużej sprawności i znacznie lżejszych, silników nie stanowi chyba problemu, sterowanie za pomocą przekaźników, wprawdzie tanie i proste ale też do oszczędnych prądowo nie należy.
 • Poziom 2  
  Podłączyłem 2 zestawy po 3 ogniwa. Efekt ten uległ zmniejszeniu i skróceniu, ale dalej występuje. Kupowanie jeszcze kilku/nastu ogniw to trochę za drogi wydatek. Jeżeli chodzi o nowy silnik to nie wiem czy jest sens, jedynie chyba żeby odciążyć samochodzik wagowo, bo gdybym kupował to i tak te 40W. Jakieś inne pomysły?