Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

veissman - Wymiennik ciepła veissman 350l brudna i śmierdząca woda

19 Sie 2015 12:04 1299 5
 • Poziom 13  
  Witam. Wszystkich mam problem z nierdzewnym wymiennikiem ciepła veissman 350l od 2 miesięcy czyli od założenie woda z niego po dogrzaniu leci brudna a pozniej sie oczyszcza ale śmierdzi. Dodam ze zbiornik był kupiony używany. Przed założeniem patrzyłem do niego do środka i wydawał sie całkiem czysty. Podgrzewaliśmy go juz pożywnej 75 stopni jak juz radzono tna rożnych forach i nadal to samo. Teraz dzwonię chodz i pytam po rożnego rodzaju firmach i nie moge uzyskać odpowiedzi jaka chemię zastosować ? bo zakładam ze jest w nim i kamień i jakies bakterie. Dlatego pytam tutaj. Jakie konkretnie środki użyć w jakich ilościach ? Dodam tez nie nie mam opcji wyjęcia go na zewnątrz w celu wypłukania i wyczyszczenia mam szanse jedynie do niego cos wlać bądź wsypać
 • Poziom 24  
  Przyczyną, że ciepła woda z zasobnika cwu źle pachnie, jest anoda.
  Piszesz, że zbiornik był używany. Anoda powinna być wymieniona na nową. Zaleca się, by anode magnezową wymieniać co 18 miesięcy.

  Spotkałem się już z podobnym przypadkiem. Woda z cwu przykro śmierdziała. Zbiornik cwu został wyczyszczony i zamontowano nową anode magnezową. Nie pomogło.
  Po badaniu wody okazało się, że niektóre związki mineralne reagowały z anodą. Chemik stwierdził, że przyczyn takich reakcji chemicznych może być kilka. Np. przebicie elektryczne do sieci wodociągowej. Właściciel zdecydował się na wymiane anody magnezowej na inną. Urządzenie nazywa się "aktywna anoda tytanowa" (z transformatorem do gniazdka). Dodatkowo sam zasobnik cwu został uziemiony. Problem z cuchnącą wodą zniknął.

  By odkamienić zbiornik cwu, trzeba zastosować te same środki chemiczne, jakie stosuje się do odkamieniania czajników na wodę.
  Ja bym polecił odłączyć bojler od instalacji, napełnić wodą i zagrzać. Do nie zamkniętego zbiornika (by ciśnienie nie wzrosło) dolewamy kwas octowy (kilka litrów). Trzeba uważać, bo będzie się pienić. Po kilku godzinach kamień się rozpuści.
 • Poziom 13  
  Anody nie ma w tym zbiorniku bo jest ze stali nierdzewnej i one raczej jej nie miały a na pewno nie miały ich viessmanny z 90r. Poza kwasem octowym dac jeszcze chloru w razie gdyby były jakies bakterie ? Widziałem gdzies ze polecali
  PODCHLORYN sodu 15%?
 • Poziom 24  
  Najpierw odkamienić o wypłukać. Później krok ze środkiem bakteriobójczym.
  5% roztwór NaOCI używają dentyści do czyszczenia kanałów w zębach. Większe stężenia NaOCI wykorzystuje się w czyszczeniu basenów.

  To dobry pomysł na czyszczenie naczynia cwu. 15% NaOCI rozbuszcza tkanki martwe i żywe.
 • Poziom 13  
  Ok to pierwsze kamień. A kwasek cytrynowy nie był by lepszy ?
 • Poziom 24  
  Może być i kwasek cytrynowy, ocet spożywczy i inne dostępne środki.

  Weź pod uwage wielkość przedsięwzięcia... Musisz wykonać 300 litrów roztworu. Wspomniałem o kwasie octowym, bo jest nie drogi, płynny i nie trzeba go dużo, by wymieszany w wodzie rozpuścił kamień.

  Zdaje się, że wyztarczy 10-ta część wody kwasu octowego, czyli w Twoim przypadku ok. 30 litrów.

  Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

  A tak nie zdążyłem zapytać.

  Co działo się z zasobnikiem cwu przed podłączeniem? Piszesz, ż zasobnik był używany. Rury do przyłączenia wody były zaślepione podczas przechowywania i transportu?

  Może przed montażem ktoś zdjął zaślepki na rurach i coś "mysiego" lub "szczurzego" wlazło do środka i nikt nie zauważył?
  Bo jeśli jest takie ryzyko, to woda z bojlera jak najszybciej do ścieku, by się nikt nie pochorował...