Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki naped do bramy dwuskrzydlowej 180stopni?

bolej1 19 Sie 2015 16:40 4125 14
 • #2 19 Sie 2015 17:45
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Napędy umożliwiające założenie przystawki 180 stopni to np Nice Metro, Came Frog.
  Licz się z ceną bo zestaw np Came to najtaniej 4000 (Nice ok 5000), do tego przystawki 180 st za dwie ok 1000zł. Jest jeszcze hydrauliczny FAAC S800H ale przy cenie jednego siłownika ponad 3000 to chyba za bogato.
  Beninca ma serię DU ale kompletuje się zestaw (osobno napędy, osobno skrzynka podziemna, osobno wysprzęglanie 180 st, osobno centralka) w sumie wyjdzie też koło 4,5 - 5 tys.
  Pomijam Tousek i inne z racji cen.

  Inna rzecz to sposób w jaki chcesz otwierać (nic dziwnego że od firm cisza bo to zgryz) - napędy przeważnie otwierają się od krańca do krańca, jeśli chcesz żeby brama pozycje spoczynkową miała pośrodku a otwierała się raz w jedną raz w drugą to standardowe centrale nie podejdą (trzeba by było myśleć o czymś na ministerowniku przemysłowym z własnym dedykowanym programem, np Siemens LOGO, Moeller EASY itp) a do tego własnej konstrukcji zestaw krańcówek (na szczęście zestawy podziemne mają sporą swobodę w umieszczaniu krańcówek w skrzynkach) i co najmniej dwukanałowe radio.

  Z racji nieziemskiego stopnia komplikacji i cen przemyśl jednak czy otwieranie w jedną stronę nie załatwiłoby sprawy.

  0
 • #3 19 Sie 2015 18:48
  Zbigniew 400
  Poziom 35  

  Tak z ciekawości z jakiego powodu otwieranie 180 stopni.

  0
 • #4 19 Sie 2015 22:32
  bolej1
  Poziom 13  

  Dzięki kotbury za rzeczowe wyjaśnienie tematu.
  Dziwi mnie tylko ze w dzisiejszych czasach, gdzie jest "wszystko" nikt nie opracował takiego otwierania z katalogu. Moze robię to etapami bo sterownik PLC pewnie zawita w moim domu do realizacji innych założeń, a same napędy podziemne brałem pod uwagę choć wiem ze nie są tanie :/ Myślałem ze napęd Nice Metro jest 180 fabryczny. Przystawka to jest jakieś akcesoryjne ramie?
  Myślę ze temat by rozwiał wbudowany enkoder w os napędów.

  Dodano po 5 [minuty]:

  OK. MEA1 Nice jest to akcesoryjna przystawka ramie zębatka + łańcuch.

  0
 • #5 20 Sie 2015 08:33
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Enkoder rozwiałby temat dokładnego wykrywania położenia skrzydeł ale sterowania już nie - jak napisałem wcześniej - wszystkie standartowe centralki ( nawet współpracujące z enkoderami) nie mają opcji położenia pośredniego jako bazy tylko działają od skrajnego do skrajnego.
  Jeszcze jedno - pozycjonowanie bramy w pośrednim położeniu (gdzie nie ma fizycznych odbojów) , zwłaszcza z zestawem 180 stopni, na skutek nieuniknionych luzów w mechanizmie będzie pozostawiało sporo do życzenia (a i sztywność tak zatrzymanej bramy czyli telepanie od wiatru, pijaczków i in. też nie będzie rewelacyjna ) wieć jeśli oczekujesz dwóch skrzydeł sztywnych jak deszczka i schodzących się co do milimetra to się możesz grubo zawieść.
  Firmy nie mają w ofercie czegoś takiego bo trójpołożeniowa brama to totalna egzotyka (prawdę mówiąc bardziej bym zrozumiał coś takiego: skrzydło otwierające dwa sąsiednie wjazdy na zmianę, na zasadzie - lewy, prawy lub oba na raz otwarte - skrzydło pod kątem prostym). Nie wiem jak jest u ciebie ale dochodzi jeszcze to że prawo budowlane nie przewiduje bram otwierających się na zewnątrz posesji.

  0
 • #6 20 Sie 2015 11:41
  bolej1
  Poziom 13  

  Faktycznie luzy będą jeszcze z tym łańcuchem to na pewno.
  Od drzwi garażowych do do bramy jest około 5m i jeżeli chciałbym postawić auto na podjeździe musiałbym otwierać garaż trochę się chować i czekać aż brama się zamknie. Jeżeli brama miałaby się otwierać na zewnątrz ( chyba jedyna opcja na ta chwile) zastawia chodnik + trochę utrudnia wyjazd/wjazd autem.
  Dlatego najbardziej pasowałoby mi takie rozwiązanie. Aha zmiana bramy na przesuwna nie ma na nią miejsca.
  Jeszcze jedno pytanie bo widzę ze jesteś biegły w temacie, gdybym się zdecydował na napęd podziemny to po montażu mogę sobie zmienić kierunek otwierania bramy (przy opcji 90stopni)? Wydaje mi się ze tak kwestia przestawienia na wieloklinie?

  0
 • #7 20 Sie 2015 11:59
  Zbigniew 400
  Poziom 35  

  A nie brałeś pod uwagę bramy łamanej ?

  0
 • #8 20 Sie 2015 12:13
  Attica
  Poziom 11  

  W podobnej sytuacji w poprzednim domu zmieniłem bramę na składaną - coś jak w załączonym obrazku (zapożyczone z internetu).
  Jaki naped do bramy dwuskrzydlowej 180stopni?
  Koszt przeróbki (a tak naprawdę wykonania nowej bramy) i sterowania bramy był niższy niż samego napędu. Do tego dużo mniejsza komplikacja, brak "trzepotania" itp.

  0
 • #9 20 Sie 2015 13:21
  bolej1
  Poziom 13  

  Ok dzięki również bramę to rozwiązanie pod uwagę widziałem je u Wiśniowskiego. Musze tylko sprawdzić czy brama w takim przypadku nie będzie zachaczala o zaparkowane auto na podjeździe. Jak ona sie fachowo określa Łamana?
  To chyba najlepsza opcja.

  0
 • #10 20 Sie 2015 14:03
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Harmonijkowa, łamana, składana ( ang. dla fotek poglądowych - bi-folding gate)
  Trzeba było od razu pisać że przez brak miejsca. Można dokładnie jak na fotce ( tylko te pręty od ulicy), można oprzeć system na prętach i zębatkach , albo odżałować 900 zł i kupić gotowy zestaw systemu GATEO na dwie strony.

  PS. W Metro bez zestawu 180 nie bardzo się da, wajcha napędowa z silnika pracuje tylko w jedną stronę, w wersji łańcuchowej jak najbardziej, tylko trzeba jeszcze odwrócić kierunki działania siłowników czyli odwrócić podłączenia silników przy centralce (bo normalne zamknięcie staje się otwarciem) i zamienić ( jeśli są) miejsami podłączenia krańcówek zamknięcia z otwarcia

  0
 • #11 22 Sie 2015 18:51
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  Witam wszystkich.
  Ciekawy temat....
  Mam chyba pomysł jak można rozwiązać ten problem (przynajmniej teoretycznie).
  Zakładając, że nie będzie fotek, a centrala będzie miała osobne wejścia open i close (oprócz PP), można zastosować elektrozaczep współpracujący z ogranicznikiem zamknięcia.
  W razie potrzeby otwarcia na zewnątrz nacisnąć zamykanie , zadziała EZ i brama otworzy się na zewnątrz.
  Oczywiście takie rozwiązanie dotyczy tylko siłowników bez enkodera z odpowiednio wydłużonym czasem pracy...
  Co o tym myślicie?

  0
 • #12 23 Sie 2015 12:17
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 38  

  bolej1 napisał:
  Aha zmiana bramy na przesuwna nie ma na nią miejsca.

  A na dwie małe przesuwne w dwie strony tez nie ma miejsca?

  0
 • #13 23 Sie 2015 13:02
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  Alternatywą może być też krata rolowana. Praktycznie nie zajmuje miejsca po bokach. Ogranicza jedynie wysokość wjazdu do wysokości na której zostanie zamontowana...

  0
 • #14 23 Sie 2015 21:37
  bolej1
  Poziom 13  

  Przesuwna odpada obok jest śmietnik i furtka do niego, z drugie strony ma być brama wjazdowa na osiedle.

  Jaki naped do bramy dwuskrzydlowej 180stopni?

  Kupie chyba napędy na słupki CAME są takie fajne wąskie a za rok potne prześlą na pol i dodam zawiasy które będą łamały na pol.

  Rozrysowałem sobie i wychodzi ze brama łamana będzie się zamykać z autem na podjeździe. Trzeba by umieścić fotokomórki na słupkach tuż za linia łamania bramy.

  Jaki naped do bramy dwuskrzydlowej 180stopni?

  0
 • #15 24 Sie 2015 07:19
  Zbigniew 400
  Poziom 35  

  Ja bym przeniósł śmietnik na drugą stronę i zrobił bramę przesówną.

  Dodano po 38 [sekundy]:

  Policz koszty i porównaj oba rozwiązania.

  0