Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis Monitor 5516 - Nie uruchamia się, "cykanie" po wciśnięciu włącz

19 Sie 2015 19:26 594 6
  • Poziom 9  
    Witam. Problem pojawił się nagle. Do tej pory telewizor działał bez problemu aż pewnego dnia nie dał się włączyć. Przy próbie włączenia słychać delikatne puknięcie a potem cykanie. Ekran jest czarny cały czas. Tak jakby nie mógł zastartować. Wyjąłem płytę główną wraz z tą za kineskopem. Po wstępnym oczyszczeniu i oględzinach dostrzegłem, że laminat jest lekko przydymiony pod D509, D512 i R589. Chce spróbować go naprawić ale bardziej w ramach sportu niż jakiejś konieczności. Mam jakąś wiedzę z technikum i narzędzia ale ostatni raz przy telewizorze grzebałem na warsztatach szkolnych czyli ok 6 lat temu. Od czego mam zacząć i co mam sprawdzić lub zmierzyć. Nie mam oscyloskopu ale tylko multimetr cyfrowy.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 15  
    Witam wymień elektrolity po stronie pierwotnej przetwornicy.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 9  
    robert7319 napisał:
    Witam wymień elektrolity po stronie pierwotnej przetwornicy.

Szukać wybrzuszonych czy hurtem wymienić wszystkie?
    Edit:
    Który układ to przetwornica? Chodzi tu o zasilanie z mostkiem Gretza czy o jakiś konkretny scalak?
  • Moderator
    gwizd_ek napisał:

Szukać wybrzuszonych czy hurtem wymienić wszystkie?
    - oprócz tego na 400V - wszystkie.
    gwizd_ek napisał:
    Który układ to przetwornica? Chodzi tu o zasilanie z mostkiem Gretza czy o jakiś konkretny scalak?
    - to teraz pytanie- czy wiesz co to jest przetwornica i jesteś w stanie ją zlokalizować?
  • Poziom 9  
    Przetwornica napięcia ma za zadanie z 230V zmienić na inne. Stałe i przemienne w zależności od potrzeby. Zakładam że w tym przypadku będzie to kilka elementów na płycie takich jak mostek Gretza, stabilizatory napięcia, kondensatory itp. Chyba, że się mylę to proszę wyjaśnienie.
  • Poziom 34  
    Na razie niczego nie wymieniaj, a już na pewno nie kondensatory. http://schematy.tripod.com/tv/elemis5510.gif zaznacz na schemacie przetwornicę zasilającą. Wychodzi z niej ścieżka oznaczona (*A) do złącza G508. Wylutuj R600 lub wypnij złącze G508 i włącz telewizor. Czy przestało "cykać"? Jeśli tak, to pomierz napięcia na poszczegulnych liniach zasilania na wyjściu zasilacza.