Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik 3-fazowy - czy można zwiększyć obroty silnika i jak to najlepiej zrobić?

jaroo_oo 19 Aug 2015 19:30 3111 17
    jaroo_oo
    Level 10  
    Witam.
    Posiadam wentylator bocznokanałowy z silnikiem 2,3 kw 2850 obr/min 50 Hz, wydajność powietrza 275 m3/h, podciśnienie 300 mbar. Kombinowałem zwężkę Venturiego do pneumatycznego transportu zboża. Zboże pobierane jest wężem fi 60. Działa nawet niźle tylko jest trochę za mało powietrza i w związku z tym albo się zapycha waż albo zasysa tylko bardzo wolno. I w związku z tym mam pytanie czy można zwiększyć obroty silnika i czy to spowoduje większy wydatek powietrza z wentylatora czy lepiej zastosować silnik 60 Hz lub falownik. A może rozdzielić silnik od dmuchawy i przerobić na pasek klinowy z odpowiednim przełożeniem? Czy silnik da radę i się nie spali? obroty, które chciałbym uzyskać to ok 4000-5000 obr/min. Czy wentylator się nie rozpadnie?
    Proszę o radę. :?:
    pzdr.[/quote]
    janek1815
    Level 38  
    Wentylator się nie rozpadnie jednak obawiam się że te 5000 obr dla tego silnika będzie za dużo. W dodatku wraz ze wzrostem prędkości obrotowej wcale nie jest powiedziane że zwiększy się wydajność wentylatora.
    User removed account
    User removed account  
    mychaj
    Level 35  
    Najlepiej by było gdybyś miał dostęp do falownika na próbę.10/20% można by spróbować.
    Czy wentylator się nie rozpadnie- to jest wróżenie z fusów, ale może być i tak jak już kolega napisał ze wzrostem prędkości nie wzrośnie wydajność wentylatora.
    Miałem już takie przypadki jak brałem udział przy projektowaniu wentylatorów że nasz konstruktor wyliczał, a potem się okazywało że kicha, albo silnik przeciążony , albo tylko większe zamieszanie w obudowie a prędkość wylotowa albo taka sama , albo nawet malała bo obudowa wentylatora była za mała.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    jaroo_oo wrote:
    nic z tego nie rozumiem

A co tu nie rozumieć , silnik przy 50 Hz ma tyle a tyle obrotów . Zwiększając je np. poprzez falownik zwiększymy wydajność wentylatora ale tylko w określonym zakresie . Może się okazać że nie pozwolą na to parametry tego wentylatora . Chcąc zwiększyć w dużym zakresie wydajność jego powinien kolega pomyśleć o bardziej wydajnym wentylatorze . I tyle decyzje należą do kolegi .
    janek1815
    Level 38  
    Ja też kiedyś myślałem że jak zwiększę obroty wentylatora na paskach klinowych to wzrośnie jego wydajność. Niestety on po prostu "mielił" powietrze w sobie ale wentylator wentylatorowi nie równy.
    czesiu
    Level 35  
    janek1815 wrote:
    ...ale wentylator wentylatorowi nie równy.

No właśnie. Dlatego powinieneś zastosować wentylator o mniejszej wydajności i większym sprężu (albo kombinować z dwoma wentylatorami w szeregu).
    Przypuszczam że gdybyś zmierzył prąd wentylatora podczas zasysania to byłby znacznie poniżej prądu znamionowego i zwiększenie obrotów nie pomoże. Wentylatorowi brakuje powietrza na dolocie więc nie ma co przepychać.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jaroo_oo wrote:
    obroty, które chciałbym uzyskać to ok 4000-5000 obr/min.

Po co? Poszukaj jak wygląda charakterystyka wentylatorowa.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Najtaniej oddzielić silnik od dmuchawy.'
    Kupić inny większy np. 7,5kW i zwiększyć obroty do 2x.

W razie potrzeby skryzujesz na dolocie wentylatora. Jakby silnik nie wydalał.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    i zwiększyć obroty do 2x.

Pytam po co? Czy Ty znasz charakterystykę wentylatorową?
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    jaroo_oo wrote:
    Posiadam wentylator bocznokanałowy

Czyli wentylator odśrodkowy . Cechą charakterystyczną tych wentylatorów to duży spręż ale mały przepływ powietrza (wydatek) Tak jak tu sugerował Moderator i ja jego cechy są ograniczone .. Wydatek wentylatora jest najczęściej wyrażony jako objętość lub masa czynnika zassanego w jednostce czasu, odniesioną do warunków na ssaniu a spręż wentylatora jest to ilość energii, jaką przekazuje wirnik wentylatora przetłaczanemu czynnikowi dla pokonania oporów przepływu, oraz nadania energii kinetycznej odpowiadającej wydatkowi. Inaczej prościej ilość zassanego powietrza musi odpowiadać powietrzu wydalonemu tzw wentylator zrównoważony.
    Więc czy nie sprawdzić parametrów instalacji powietrza.
    jaroo_oo wrote:
    Kombinowałem zwężkę Venturiego do pneumatycznego transportu zboża

Czy te rozwiązanie jest dobre do transportu zboża ? Czy to powszechne w innych rozwiązaniach maszyn.
    jaroo_oo wrote:
    Zboże pobierane jest wężem fi 60.

Czy kolega próbował zmieniać wymiary węza .
    Marksrz
    Level 22  
    jaroo_oo wrote:
    Witam.
    Kombinowałem zwężkę Venturiego do pneumatycznego transportu zboża. Zboże pobierane jest wężem fi 60. Działa nawet niźle tylko
    Proszę o radę. :?:
    [/quote]

Wybrałes najgorsze rozwiazanie do transportu zboza , energochłonne hałasliwe i mało wydajne
    wiec nie odkrywaj ameryki tylko przedstaw problem jaki masz z transportem i zapewne da sie go rozwiazac inaczej
    obecnie stosuje sie przenosniki spiralne do transportu po drodze nieliniowej
    jaroo_oo
    Level 10  
    Problem mianowicie jest taki: Zboże jest pobierane wężem fi 60 tylko niestety nie całym przekrojem tylko ok 1/2, gdy węża zagłębię całego w zbożu to na początku zaciąga a następnie zatrzymuje się w dalszej części węża. Mam wrażenie że jest za mało powietrza żeby to pociągnąć do silosa. Odległość na jaką ma być transportowane zboże to ok. 10-12 m i wys. do 6 m. Rozładowanie przyczepy ok. 3 tony trwa bardzo długo bo trzeba pilnować żeby za bardzo nie zagłębiać weża. Proszę o radę czy można to jakoś usprawnić.
    Pzdr
    Polarnik1
    Level 16  
    Wytnij w rurze/wężu zasysającym okno, do tego regulator jego powierzchni (tak jak odkurzaczach domowych). Powinno pomóc. Wkładając rurę całym przekrojem poprostu blokujesz przepływ powietrza i jakakolwiek wymiana silnika czy wentylatora nie pomoże. Powodzenia.
    Marksrz
    Level 22  
    Rozwiazanie jakie proponuje Polarnik1 pomoze czesciowo
    ale dalej pozostanie problem z wydajnoscia transportu a to jest głowny problem
    przy wentylatrorze jaki masz zapomnij ze mozna tym trasportowac 3 t w zadowalajacym tempie
    do tego celu wentylatory maja odpowiednio ukształtowane łopatki tzw wentylator transportowy , podejrzewam ze takiego nie masz
    zobacz jak wykonana jest dmuchawa do siana , dzis juz pewnie nikt tego nie uzywa
    załadunek silosa o wys 6 m spokojnie mozna zrobic przenosnikiem slimakowym
    przy srednicy fi 100, rozładunek 3 t zajmie ok 1-1,5 godz
    jak zrobisz kosz zasypowy i masz kiper do tyłu =okienko to bez wysiłku robota bedzie zrobiona , niestety aby cos robic i sie nie orobic trzeba zaprzegac odpowiedni sprzet !
    dla porownania podam -slimak potrzebuje silnika 1kW natomiast przenosnik pneumatyczny o tej samej wydajnosci 7,5 kW ze nie wspomne o hałasie jaki generuje dmuchawa oraz robijanie ziarna

Moderated By retrofood:

Ostrzeżenie za lekceważenie zaleceń poprawy pisowni. Pkt 3.1.13 regulaminu.

jaroo_oo
    Level 10  
    wymieniłem dmuchawę na bardziej wydajną. Testy wkrótce:)