Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WFL 1200 PL - Nie kręci się silnik

20 Sie 2015 00:00 2751 2
 • Poziom 10  
  Witam
  Pralka Bosch WFL 1200 nie kręci bębnem.
  Najpierw wymieniono szczotki silnika (po raz pierwszy od 15 lat przy 3-4 praniach tygodniowo), które były mocno zużyte - miedziana linka tarła już o komutator.
  Po wymianie pralka chodziła przez ok 10 prań, dość mocno hałasowała na wysokich obrotach ale myślałem, że to sprawa łożysk które po tylu latach miały prawo być zużyte.
  Dzisiaj pralka wywaliła korki w ostatniej fazie płukania (pobrała płyn).
  Włączyłem odpompowanie - odpompowała wodę, włączyłem wirowanie przy pustym bębnie - weszła na wysokie obroty i nagle zwolniła.
  Sprawdziłem szczotki (wyjąłem i zamontowałem), zmierzyłem omomierzem rezystancję na przyłączu silnika (styk 1-2 2 Ohm, 3-4 3 Ohm, 5-6 14 Ohm).
  Po ponownym uruchomieniu wirowania - nie kręci się bęben. Po wstępnej pracy pompy słychać charakterystyczne narastające buczenie uruchamianego silnika ale bęben nie obraca się. Próba popchnięcia bębna nie daje rezultatu, silnik nie rusza. Z otworu szczotkotrzymacza usunięto ukruszony kawałek szczotki. Kilkukrotnie wyjmowano i wsadzano szczotki - bez efektu.
  Komutator przeczyszczono denaturatem bez rozmontowywania silnika.
  Ma ktoś pomysł co z tym zrobić?
 • Poziom 11  
  Możesz podesłać zdjęcie komutatora?
 • Poziom 10  
  Ze zdjęć nici. Niestety, aparat słabo ostrzy i dostęp bez demontażu silnika kiepski. To co oglądałem przez otwór w korpusie nie wyglądało źle - brak zwarć między segmentami komutatora. Tak jak pisałem wcześniej, po zmianie szczotek kręciła bez uwag poza wibracjami na max obrotach.