Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio SONY Focus MKII, za duży pobór prądu

20 Sie 2015 00:22 1662 5
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jakiś czas temu kupiłem Focusa MK2 2006. Oryginalne radio SONY nie włączało się. Po rozebraniu znalazłem spuchnięty, spalony warystor. Wymieniłem i radio ruszyło.
    Ostatnio po tygodniowym postoju padł mi akumulator, zmierzyłem pobór prądu na odbiornikach. Okazało się, że radio na wyłączonym zapłonie pobiera 0,8A 8-O 8-O
    Po kolejnym rozkręceniu znalazłem niepokojącą przypaloną plamę na szklanej obudowie wyświetlacza.
    Radio SONY Focus MKII, za duży pobór prądu
    Wyświetlacz jest w szklanej obudowie, "okopcenie" znajduje się od wewnętrznej strony. Wewnątrz pod "okopceniem" widać odgięty, metalowy dysk, który chyba pierwotnie dotykał do szyby. Dysk jest połączony z blaszką od której odchodzą "struny", biegnące w powietrzu do drugiego końca wyświetlacza do sprężystych blaszek fot. 2,3,4.
    Radio SONY Focus MKII, za duży pobór prądu Radio SONY Focus MKII, za duży pobór prądu Radio SONY Focus MKII, za duży pobór prądu
    Blaszki do których przymocowane są struny wychodzą na zewnątrz wyświetlacza (3 nóżki na dole i 2 na górze) i są przylutowane do płytki.
    Czy przypalenie w opisanym układzie może być przyczyną nadmiernego poboru prądu?
    Do czego mogą służyć te struny? Nasuwa mi się na myśl układ podgrzewania wyświetlacza (sprężyste blaszki kompensują wydłużenie termiczne drutów grzewczych), zapobiegający np. wkraplaniu się pary na "zimnej" szybie wyświetlacza.
    Proszę o pomoc w identyfikacji usterki.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jest to wyświetlacz typu VFD. Ta "ciemna plama" świadczy o tym że wyświetlacz jest szczelny. Jakby próżnia uciekła, to plama zmieniłaby kolor na biały/jasno szary.
    Więc to raczej nic związanego z wyświetaczem.
  • Moderator
    janoo0 napisał:
    Po rozebraniu znalazłem spuchnięty, spalony warystor.
    - znalazłeś tylko objaw uszkodzenia a nie przyczynę.
    janoo0 napisał:
    Okazało się, że radio na wyłączonym zapłonie pobiera 0,8A
    - czyli coś obciąża cały czas.
    janoo0 napisał:
    Czy przypalenie w opisanym układzie może być przyczyną nadmiernego poboru prądu?
    - nie. Sprawdź jak pracuje wyświetlacz VFD wtedy dowiesz się po co są te druciki ;).
    Sprawdź układy/elementy stojące w układzie z warystorem. Możliwe że uszkodzeniu mógł ulec układ stabilizacji napięcia.
  • Poziom 10  
    Kilka zdań i od razu widać,że jestem amatorem :D
    Poczytałem o wyświetlaczu, już wiem o co chodzi :)
    Dzięki za odpowiedzi, siądę z miernikiem i poszukam jak radzi dzimi. Dam znać jak do czegoś dojdę.
    ---
    Znalazłem układ stabilizacji, to Philips 70886FB, niestety nie znalazłem Data Sheet. Na elektrodzie wyczytałem, że zamiennik to TDA3681JR (Data Sheet w załączniku).
    Czy bez zasilania ze stacyjki jedno z wyjść regulatorów powinno być aktywne (podtrzymanie układów) a reszta regulatorów i "POWER SWITCH" powinny być nieaktywne (brak zasilania na wyjściach)?
    Na płytce wyprowadzenia 10 i 11 są zmostkowane, więc regulatory 1 i 3 raczej nie odpowiadają za podtrzymanie bo są uruchamiane razem z "POWER SWITCH". Pozostają: wyjście regulatora 2 (5V ; 300mA) i wyjście regulatora 4 (3,3V ; 1A).
    Niestety płytka jest wielowarstwowa i nie widzę większości ścieżek.
    Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Co z wyświetlaczem? Z tego co czytałem potrzebuje sporego napięcia anodowego + napięcie do żarzenia (na wyłączonym zapłonie wyświetla godzinę).
  • Pomocny post
    Moderator
    janoo0 napisał:
    Znalazłem układ stabilizacji
    - a jakie są napięcia na końcówkach?
    janoo0 napisał:
    Niestety płytka jest wielowarstwowa i nie widzę większości ścieżek.
    - niestety, ale to standard.
    janoo0 napisał:
    Co z wyświetlaczem? Z tego co czytałem potrzebuje sporego napięcia anodowego + napięcie do żarzenia (na wyłączonym zapłonie wyświetla godzinę).
    - oczywiście, ale nikt nie mówi że będzie to pobór 0,8A.
    Posprawdzaj napięcia na stabilizatorze. Napięcia wyjściowe powinny się pojawić po włączeniu radia.
  • Poziom 10  
    Podłączyłem radio na krótko, pomierzyłem napięcia na wyprowadzeniach, wszystko wyglądało OK. Okazało się, że radio mimo wyłączenia przyciskiem i całkowitego wygaszenia wyświetlacza jeszcze przez 60 s pobiera 0,8A, potem pobór spada do 0 (więc tak chyba wymyślił sobie producent)
    Dodam przy okazji, że przejście do całkowitego stanu czuwania całej instalacji elektrycznej w Focusie trwa 30 min (wtedy pobór spada do rozsądnych wartości).
    Temat rozwiązany, dziękuję wszystkim za pomoc.