Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uzupełnianie oleju w klimatyzacji

vp32 20 Sie 2015 07:05 2373 10
  • #1 20 Sie 2015 07:05
    vp32
    Poziom 11  

Cześć.
    Mam taką sprawę. czynnik R-134a miesza się z olejem PAG. Pytanie czy miesza się w stanie gazowym czy tylko w ciekłym. a skierowane jest ono w kierunku wycieku. czy podczas rozszczelnienia razem z gazem wylatuje też olej?

teraz zapytam o coś za co serwisanci klimatyzacji z automatem mogą mnie wręcz pożreć.
    W sieci są filmiki, jak w USA serwują klimatyzacji przy pomocy manometrów i pompy próżniowej. Nie rozumiem tylko dlaczego żaden z nich nie dodaje oleju do układu?

0 10
  • #2 20 Sie 2015 07:56
    ziempiotr
    Poziom 17  

Ano dlatego ze twierdzi ze olej został w układzie a uciekł tylko czynnik :)
    Ale spokojnie olej tez idzie wpuścić w układ za pomocą pompy wacum tylko 2 razy robiłem próżnie .

0
  • #3 20 Sie 2015 08:40
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Ci co mają automaty to nie są serwisanci tylko nabijacze klim, którzy nie mają pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. Olej dodajesz do układu wtedy gdy wymieniasz któryś z jego elementów lub naprawiasz np. rurkę, skraplacz itd. Dodajesz wg tabelek lub własnych wyliczeń (przeważnie od 10 do około 60 ml).
    Olej możesz dodać w każdej chwili (automat tego nie może) stosując specjalny dozownik oleju do klimy i nie potrzeba robić żadnych dodatkowych próżni.

0
  • #4 20 Sie 2015 11:31
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Tylko pytanie jest takie - skąd wiedzieć ile oleju jest dokładnie w tej chwili w układzie?
    Dodaj zbyt dużo oleju do układu to później klima nie będzie działała a całego oleju z układu nie odzyskasz nigdy więc nigdy nie wiadomo ile do końca trzeba dolać.
    Zawsze przy wycieku coś tam oleju ubędzie.

Ziempiotr, możesz napisać jak to zrobiłeś. Rozumiem że za tym drugim razem nie wypompowałeś próżni z układu robią ją jeszcze raz :)

0
  • #5 20 Sie 2015 23:45
    Aleksander_01
    Poziom 39  

grala1 napisał:
    Tylko pytanie jest takie - skąd wiedzieć ile oleju jest dokładnie w tej chwili w układzie?
    Dodaj zbyt dużo oleju do układu to później klima nie będzie działała a całego oleju z układu nie odzyskasz nigdy więc nigdy nie wiadomo ile do końca trzeba dolać.
    )

Wiesz co to jest szacunek, coś oszacować. I nie pisz na technicznym forum takich głupot że zbyt duża ilość oleju spowoduje brak działania klimy (chyba że wlejesz litr). Dla układu jest lepiej gdy jest oleju ciut więcej niż ciut mniej. Ile jest oleju wiadomo tylko w jednym przypadku - po płukaniu układu i zamontowaniu nowej sprężarki.

0
  • #6 24 Sie 2015 14:26
    vp32
    Poziom 11  

Wybacz pytanie, czy olej uzupełnia się po stronie wysokiego ciśnienia czy niskiego?
    Pytam z ciekawości bo sprężarka nie może pracować na cieczy, a skoro tak to czy podanie oleju na stronę ssącą nie uszkodzi jej?

0
  • #7 24 Sie 2015 18:34
    1879006
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 24 Sie 2015 22:19
    Aleksander_01
    Poziom 39  

syrius32 napisał:
    Aleksander_01 napisał:
    I nie pisz na technicznym forum takich głupot że zbyt duża ilość oleju spowoduje brak działania klimy

Najpierw sprawdź sam a potem pisz, zapewniam Cię, że 70-100ml. oliwy naddto w sprawnej klimie zablokuje zawór albo dyszę. Sam na takim byku poległem przy doposażaniu auta.

Wiadomo że jak przelejesz o 75 % więcej oleju to może być kuku, ale o tak dużą wartość ciężko się pomylić.
    Olej, czynnik, lub UV podaje się zawsze na ssanie (L).

0
  • #9 24 Sie 2015 22:37
    pitool
    Poziom 29  

Aleksander_01 napisał:
    Ci co mają automaty to nie są serwisanci tylko nabijacze klim

Za to o takich co ich na te automaty nie stać, klienci mówią złośliwie "Aptekarze".Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
    Aleksander_01 napisał:
    Olej dodajesz do układu wtedy gdy wymieniasz któryś z jego elementów lub naprawiasz np. rurkę

Bo widzisz,jak byś miał automat,to wiedziałbyś Szanowny Kolego że podczas odzysku gazu,odzyskuje się również olej w takiej maszynie,więc ja go zawsze uzupełniam z automatu.
    ziempiotr napisał:
    Olej możesz dodać w każdej chwili (automat tego nie może)

Moje mogą w każdej chwili. :D

0
  • #10 25 Sie 2015 09:03
    vp32
    Poziom 11  

Wiem że to rozumiecie w przeciwieństwie do mnie.
    Ale skoro sprężarka nie spręża cieczy to dlaczego spręża olej? Bo tak rozumiem podanie oleju na stronę ssącą.

Już o to pytałem ale może gdzieś umknęło. Czy podczas ubytku czynnika związanego z nieszczelnością ucieka tez olej, czy raczej związane jest to z tzw szczęściem w takim sensie ze olej jest wypluwany ze względu na ciśnienie? Z tego co sie mogę domyślać to olej miesza się z czynnikiem w stanie ciekłym, bo gazowy czynnik chyba nie może wymieszać się z olejem?

I jeszcze jedno, jaki olej co Opla?

Pytam na prawdę poważnie, więc proszę o wyrozumiałość bo nie mogę znaleźć odp na to w sieci.

2
  • #11 25 Sie 2015 09:59
    pitool
    Poziom 29  

vp32 napisał:
    jaki olej do Opla?
    Tu znajdziesz wszystko.

2