Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Routery i switche - konfiguracje

20 Sie 2015 17:59 861 15
  • Poziom 14  
    1. Jeśli podłącze kilka/kilkanaście komputerów przez switcha razem (mam na myśli siec lokalna bez podłączania jej przez router do neta) to muszę na każdym komputerze konfigurować ustawiania adresów IP, czy systemy komputerów jakoś sie automatycznie skonfigurują??
    ============================================================

2. Mam taka sieć. Router 1 służy do łączenia sie z internetem, do Routera 1 podłączony jest Router 2 a do Routera 2 podłączony jest switch a do switcha kilkanaście komputerów (taka konfiguracja jest ze względu gdyby padł Router 1 to żeby działała siec lokalna za która odpowiedzialny jest Router 2)

Chodzi mi o to, że gdy w ustawieniach na jakimś komputerze muszę wpisać ręcznie bramę domyślną to w takiej konfiguracji sieci wpisuje sie adres IP Routera 1 czy Routera 2 ??
    +++
    No chyba że dla komputerów (hostów) brama domyślną jest adres IP Routera 2 a dla Routera 2 brama domyślna jest adres Routera 1 ???

==========================================================
    3. To pytanie jest zależna od pytania 1. Jeśli odpowiedź na pytanie 1 bedzie "TAK"
    To wtedy wydaje mi się że można by było pozbyć sie Routera 2 z mojej sieci i zostać tylko na Routerze 1 i chodź nawet gdyby Router 1 padł, to sieć lokalna bedzie działać.
  • Poziom 14  
    Każde pytanie jest osobną możliwością/rozwiazaniem i chciałbym odpowiedzi tak jak by tylko do konkretnego rozwiązania.
    1. Chodzi mi o to czy koniecznie musze ustawiać recznie adresy czy moge to zostawić na automatycznych ustawieniach? Tylko skoro nie ma DHCP w sieci to jak sie one same poadresują??

2. Nie odpowiedziałeś na drugie pytanie, tam pytałem o brame domyślną i to jest tym zagadnieniem w tym pytaniu.

3. To pytanie nawiazuje do pierwszego ale jest odrębnym pytaniem ze względu rozwiązania technicznego. One sa podobne ale to sa osobne sieci (z pytania 1 i pytania 2) nie połączone ze soba.

Tutaj mi chodzi o takie rozwiązanie że jak pozbede sie routera2 i w sieci bedzie tylko router1, i gdybym musiał odłączyć od sieci router1 przez jakis problem to zależy mi na tym żeby siec lokalna kilkanaścia komputerów działało dalej i teraz własnie nastepuje podobieństwo do pytania1 czy jak wypne router1 i wszystko pozostanie tylko na switchu (dodam że na routerze1 jest serwerem DHCP a kompy mają ustawienie automatyczne ustawienia to jak wypne ten router1 to co z siecią??) co sie stanie wtedy z tą siec lokalna bedzie w ogóle działać?

• Poziom 35  
    1 windows ma wbudowaną opcje i sam przydzieli sobie adres.
    2 adres drugiego routera. Lecz czy nie lepiej mieć ten drugi w pudełku gotowy do akcji (skonfigurowany) w razie awarii.
    Wystarczy jedną osobę poinformować co ma zrobić w razie awarii tzn wyjąć drugi router z pudełka i przepiąć w miejsce pierwszego i problemu nie ma (z 40 użytkowników chyba jakiś jeden lub dwoje jest kumatych).
  • Poziom 14  
    1. To teraz powiedz mi po co w tej sytuacji posiadanie DHCP skoro windowsy same sobie poprzydzielają ustawienia??
    ===
    Pytanie nr2 było dwuczłonowe, odpowiedziałeś mi na jedna cześć a jeszcze druga część chciałbym wiedzieć.
    ===

Cytat:
    Wystarczy jedną osobę poinformować co ma zrobić w razie awarii tzn wyjąć drugi router z pudełka i przepiąć w miejsce pierwszego i problemu nie ma (z 40 użytkowników chyba jakiś jeden lub dwoje jest kumatych).

Router1 jest routerem LTE i przez niego jest połaczenie internetowe realizowane. Potem kabel idzie do normalnego routera2 (normalny router wersja domowa a nie profesjonalny router) i z routera2 idzie kabel na switch. Router1 LTE czasami ma awarie a że kożystamy z dysków sieciowych serwera to wrazie awarii samego internetu (czyli Routera1 LTE) działa nam przynajmniej sieć lokalna LAN.
  • Poziom 12  
    1. DHCP to raczej podstawa każdej sieci opartej o protokół IP. Bez DHCP (lub znajomości bramy, maski i ustawienia ich na sztywno) nie połączysz się z innymi sieciami (np. internetem). DHCP ułatwia życie ;) .

bombaatomowa2 napisał:
    Pytanie nr2 było dwuczłonowe, odpowiedziałeś mi na jedna cześć a jeszcze druga część chciałbym wiedzieć.
    bombaatomowa2 napisał:
    No chyba że dla komputerów (hostów) brama domyślną jest adres IP Routera 2 a dla Routera 2 brama domyślna jest adres Routera 1 ?

Jeżeli chodzi o tę część, to odpowiedzią jest tak.

bombaatomowa2 napisał:
    To wtedy wydaje mi się że można by było pozbyć sie Routera 2 z mojej sieci i zostać tylko na Routerze 1 i chodź nawet gdyby Router 1 padł, to sieć lokalna bedzie działać.

bombaatomowa2 napisał:
    Tutaj mi chodzi o takie rozwiązanie że jak pozbede sie routera2 i w sieci bedzie tylko router1, i gdybym musiał odłączyć od sieci router1 przez jakis problem to zależy mi na tym żeby siec lokalna kilkanaścia komputerów działało dalej i teraz własnie nastepuje podobieństwo do pytania1 czy jak wypne router1 i wszystko pozostanie tylko na switchu (dodam że na routerze1 jest serwerem DHCP a kompy mają ustawienie automatyczne ustawienia to jak wypne ten router1 to co z siecią??) co sie stanie wtedy z tą siec lokalna bedzie w ogóle działać?

Sieć bez serwera DHCP jako tako będzie działać. Jednak czy w takim wypadku zasoby z serwera będą prawidłowo widziane przez hosty, to już zależy od konfiguracji serwera i hostów. Moim zdaniem w takim wypadku (odłączania pierwszego routera) router2 jak najbardziej spełnia swoją funkcję, przynajmniej mamy mniej zmartwień.
  • Poziom 14  
    pyt.1. Jeszcze zapytam. W moje sieci z dwoma routerami to serwerem DHCP powinien być który router (router1 lte czy router2)??
    ===================================================
    pyt2.
    Cytat:
    Sieć bez serwera DHCP jako tako będzie działać. Jednak czy w takim wypadku zasoby z serwera będą prawidłowo widziane przez hosty, to już zależy od konfiguracji serwera i hostów.

Ustawienia hostów sa na automat ustawione.
    ==========================================
    Pyt.3
    A jak sie nazywa ta usługa która automatycznie przydziela IP komputerom podczas nieobecności DHCP ??

===========================================
    Pyt.4
    Gdybym przeszedł tylko na jeden router czyli na router1 LTE i on spełniałby role DHCP to w razie awari tego routera1 LTE i wyłaczeniu go tzn brak serwera DHCP:

- to gdy windowsy zaczna sie same łączyć/konfigurować i bedzie jakaś chwila przerwy w sieci lokalnej (windowsy dostaną nowe ustawienia)??

- czy dalej pozostaną ustawienia które skonfigurował wcześniej serwer DHCP i siec lokalna bedzie dzialać bez jakiejkolwiek przerwy nawet chwilowej??
  • Specjalista Sieci, Internet
    bombaatomowa2 napisał:
    A jak sie nazywa ta usługa która automatycznie przydziela IP komputerom podczas nieobecności DHCP ??
    Klient DHCP. To jest jedna usługa, która, gdy jest w sieci serwer DHCP, pobiera z niego adresy (i inne parametry), a gdy go nie ma, przydziela losowo adres z sieci 169.254.0.0 maska 255.255.0.0, po czym odpytuje sieć, czy nie ma konfliktu adresów. Funkcja nazywa się APIPA (Automatic Private IP Addressing). Ale jest to raczej ostateczność. Jeśli ma być automatyczna konfiguracja, serwer DHCP jednak powinien być.
    Tu masz działanie DHCP dokładnie opisane:
    https://technet.microsoft.com/en-us/library/dd183602%28v=ws.10%29.aspx
  • Poziom 14  
    Bardzo bym prosił na odpowiedzi do moich pytań z postu #8 i najlepiej z odnośnikami tzn odp na pyt1: tresc odpowiedzi.

Cytat:
    Klient DHCP. To jest jedna usługa, która, gdy jest w sieci serwer DHCP, pobiera z niego adresy (i inne parametry), a gdy go nie ma, przydziela losowo adres z sieci 169.254.0.0 maska 255.255.0.0, po czym odpytuje sieć, czy nie ma konfliktu adresów. Funkcja nazywa się APIPA (Automatic Private IP Addressing).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Automatic_Private_IP_Addressing
    Po przeczytaniu tresci twojej i z podanego linka wnioskuje że funkcja APIPA działa w Kliencie DHCP i tylko wtedy gdy nie ma serwera DHCP w sieci. Dobrze to zrozumiałem??

Mam tez prośbe nie podawaj po angielsku artykułów bo nie znam aż tak dobrze anglika żebym mógł czytać swobodnie treści angielskie. Ale na polskiej stronie też pisało i znalazłem http://publib.boulder.ibm.com/html/as400/v5r1...8/index.htm?info/rzakg/rzakgconceptparent.htm
  • Specjalista Sieci, Internet
    bombaatomowa2 napisał:
    funkcja APIPA działa w Kliencie DHCP i tylko wtedy gdy nie ma serwera DHCP w sieci. Dobrze to zrozumiałem??
    Tak. W ten sposób komputery mogą pracować w sieci bez serwera DHCP, ale pamiętaj, że w tym układzie będzie to wyłącznie sieć lokalna, bo nie skonfiguruje się automatycznie brama i adresy serwerów DNS, będzie tylko adres IP komputera. Do internetu nie będzie więc automatycznie dostępu. Natomiast serwer DHCP może podać pełną konfigurację. Dlatego jest jednak potrzebny.
    bombaatomowa2 napisał:
    Mam tez prośbe nie podawaj po angielsku artykułów bo nie znam aż tak dobrze anglika żebym mógł czytać swobodnie treści angielskie
    Podałem ci źródło Microsofta, żeby nie było przekłamań. Ich materiały źródłowe są z reguły po angielsku. Rozumiem, że mam ich w ogóle nie podawać. Sorry, ale nie mam obowiązku szukać materiałów po polsku. Sam zresztą też coś znalazłeś.
    Ale wyjątkowo masz u mnie bonus - materiały o DHCP po polsku:
    http://www.math.uni.opole.pl/~zlipinski/skW/SieciKomp-10-DHCP.pdf

Jeśli już upierasz się na dwa routery szeregowo, zasada jest taka:
    Serwer DHCP jeden, najbliżej komputerów, czyli router 2.
    Brama dla kompów = router 2, brama dla routera 2 = router 1, brama dla routera 1 = jakaś brama dostawcy internetu
    Podobnie z serwerami DNS. Tworzymy taki "łańcuszek" do odpytywania. Np. komp ma podany jako DNS router 2, ten ma na WAN podany DNS = IP routera 1, no to router 1 musi mieć na WAN jakieś serwery w internecie. Oczywiście na każdym etapie można od razu podać serwery DNS w internecie. Również na komputerze.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Podobnie z serwerami DNS. Tworzymy taki "łańcuszek" do odpytywania. Np. komp ma podany jako DNS router 2, ten ma na WAN podany DNS = IP routera 1, no to router 1 musi mieć na WAN jakieś serwery w internecie. Oczywiście na każdym etapie można od razu podać serwery DNS w internecie. Również na komputerze.

Można również zaznaczyć na obojętnie którym etapie automatycznie pobieraj DNS??

Router / router domowy- może być serwerem DNS ??
    (wydawało mi sie że serwer DNS to bardziej zaawansowany specjalny komputer który zajmuje sie tylko tłumaczeniem nazw na adresy IP. )

Chyba że taki łańcuszek służy tylko do odpytania a dopiero ostatnie ogniwo łańcuszka szuka konkretnego serwera DNS w internecie i odpowiedź tłumacząca z serwera DNS idzie z powrotem łańcuszkiem do konkretnego kompa??

============================

Dalej sytuacja bez DHCP.
    - Gdy kompy sie skonfigurują to w dalszej części wkracza usługa WINS ??? (która tłumaczy adres IP na nazwy komputerów i odwrotnie)

- Czy nazwa komputera to jest to samo co nazwa NetBios , Nazwa komputera = Nazwa NetBios ??
    (Czytając pewne artykuły tak wnioskuje chodź nie mam pewności)

=======================================================
    APIPA i WINS:
    Jesli jakaś siec działa tylko na APIPA i komputery zostaną wyłączone i włączone za jakiś czas to konfiguracja zaczyna się od początku czy jest dalej ta sama??

========================================================

Cytat:
    Pyt.4
    Gdybym przeszedł tylko na jeden router czyli na router1 LTE i on spełniałby role DHCP to w razie awari tego routera1 LTE i wyłaczeniu go tzn brak serwera DHCP:

- to gdy windowsy zaczna sie same łączyć/konfigurować i bedzie jakaś chwila przerwy w sieci lokalnej (windowsy dostaną nowe ustawienia)??

- czy dalej pozostaną ustawienia które skonfigurował wcześniej serwer DHCP i siec lokalna bedzie dzialać bez jakiejkolwiek przerwy nawet chwilowej??

Jeszcze na to chciałbym odpowiedź.
  • Poziom 14  
    Ktoś wyjaśni??
  • Poziom 12  
    Jeżeli komputery będą podpięte do switcha, to będą korzystać z przyznanych im adresów IP do czasu ukończenia dzierżawy. Po wygaśnięciu dzierżawy przyznają sobie same adresy IP.
  • Poziom 14  
    Zadałem kilka pytań we wcześniejszym poście oddzielonymi ============
    Bardzo prosiłbym o odpowiedzi z osobna na każde z tych pytań a najlepiej zacytować treść i odpowiedzieć, wtedy będzie porządek.
  • Poziom 14  
    Prosiłbym na odpowiedz na posta #12 z 24 Sie 2015 14:45. Pozdrawiam