Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralko-suszarka - jaką wybrać?

KaziuWichura 20 Aug 2015 23:03 1515 2
Bosch
 • #1
  KaziuWichura
  Level 24  
  Poszukuję pralki do mieszkania. Przeglądając oferty zacząłem zastanawiać się nad pralko suszarką, ale widzę głównie stare tematy.
  Wyczytałem, że ogólnie zużywają bardzo dużo prądu i wody.
  Znalazłem też informację, że na rynku warte uwagi są:
  AEG L99695HWD
  Miele (jakie?)

  Czy coś się zmieniło na rynku? Coś jest warte uwagi? Bo ceny w/w odstraszają.
 • Bosch
 • #2
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Od kilku miesięcy stoi w kuchni HOTPOINT BHWDD74. U mnie kosztowała 500 GBP.
  Jest to urządzenie do zabudowy, a zastąpiło wolnostojacego HOTPOINT'a Aquariusa, który prał i suszył prawie 9 lat i sie rozsypał na wiosnę (ale prawdę oddając był reanimowany kilka razy), ale podobne urządzenia powinny być dostępne także i wolnostające (w Polsce rownież).

  Dlaczego HOTPOINT? Bo ma największy "ładunek" do suszenia 5 kilo przy Max praniu 7 kilo. Produkty firmy BOSCH (których kilka używam - piekarnik, zmywarka) miały 6 kilo prania i 3 kilo suszenia.
  Prądu ten wynalazek bierze naprawdę dużo, a ze stoi w kuchni to po prostu ma swój udział w ogrzewaniu domu (północ Szkocji nie grzeszy ciepłym klimatem), a raczej sie nie suszy w urządzeniu kiedy na zewnątrz ładna pogoda.
  Co do pobierania wody, to podczas suszenia ten wynalazek pobiera jej trochę (ale naprawdę niedużo) do zwilżania filtru, gdzie para wodna się powinna skraplać. Co prawda pobór wody mnie nie interesuje, bo na ujęciu licznika nie posiadam (opłata za wodę i ścieki jest ujęta ryczałtem w tzw Podatku Miejskim), ale do suszenia moze weźmie kilka litrów.

  I jeszcze jedna myśl: nie wierz, że kupując droższe urządzenie wytrzyma ci dłużej; tak czy inaczej po około 7 latach zacznie sie psuć, np drobiazgi, ale wkurzające, typu plastikowa klamka do drzwiczek, która kosztowała około 5% wartości nowego sprzętu więc aby to naprawić wyjąłem za darmo całe drzwi ze zezłomowanego egzemplarza.

  I moze jeszcze jedno: unikaj jak ognia modnych pralek z wystającym pokrętłem. Jest to kolejny chwyt producentów, bo o takie pokrętło - a jakże by inaczej, bardzo delikatne - łatwo zawadzić "dolną częścią pleców", a ewentualne uszkodzenie traktowane jest jako uszkodzenie mechaniczne niepodlegające gwarancji. Lepiej wybrać sprzęt z płaskimi guziczkami kierując się myślą, ze AGD ma działać a nie wyglądać.
 • #3
  KaziuWichura
  Level 24  
  Zrezygnowałem z pralko-suszarki na razie. Będzie sama pralka. Ew. w późniejszym czasie dokupię suszarkę i postawię na pralce.