Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji izolacji kabli YKY

ck193 21 Sie 2015 09:13 4767 13
  • #1 21 Sie 2015 09:13
    ck193
    Poziom 7  

Witam ,
    Planuje zrobić uprawnienia na pomiary , pożyczyłem miernik MPI511 z pracy i przy próbach praktyczno-teoretycznych okazało się że miernik ma zakres napięcia probierczego do 1000V a do pomiaru kabli YKY wymagane jest 2,5KV , czy pomiar wykonany tym mieniem będzie ważny ? googlałem ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi .
    Pozdrawiam ,

Czesław.K

0 13
  • #2 21 Sie 2015 09:35
    .Jack
    Specjalista elektryk

ck193 napisał:
    czy pomiar wykonany tym mieniem będzie ważny ?

Jeżeli kolega zamierza wykonywać pomiary rezystancji izolacji przewodów ułożonych w ziemi typu YKY, to wymaganiem jest napięcie probiercze 2,5 kV. Zatem pomiar niższym napięciem będzie nieważny. Zdaje się że nowsza wersja MPI umożliwia pomiar w zakresie 2,5 kV i nie potrzeba posiadać oddzielnego miernika.
    Można się jeszcze spierać odnośnie zakresu napięciowego kabli ułożonych we wnętrzach ( 230/400 V ). Ale to jest oddzielny temat i zdania są podzielone.

1
  • #3 21 Sie 2015 10:25
    ck193
    Poziom 7  

Cytat:
    Można się jeszcze spierać odnośnie zakresu napięciowego kabli ułożonych we wnętrzach ( 230/400 V ). Ale to jest oddzielny temat i zdania są podzielone.

Właśnie chodziło mi o kable w hali ułożone na korytach , starsze mierniku można kupić używane ale nowsze modele to już raczej nowe i stąd to moje pytanie o ważność pomiaru

0
  • #4 21 Sie 2015 11:13
    retrofood
    Moderator

ck193 napisał:
    Właśnie chodziło mi o kable w hali ułożone na korytach ,

Nie ma mowy o żadnych odstępstwach, tutaj bez żadnych wątpliwości ma być 2,5 kV.

0
  • #5 21 Sie 2015 22:28
    e-sparks
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Nie ma mowy o żadnych odstępstwach, tutaj bez żadnych wątpliwości ma być 2,5 kV.
    Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Wypadałoby zdecydowaną wypowiedź poprzeć twardym argumentem.

0
  • #6 22 Sie 2015 09:34
    TWK
    Specjalista elektryk

e-sparks napisał:
    Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Wypadałoby zdecydowaną wypowiedź poprzeć twardym argumentem.

Warto napisać, co mówią na ten temat normy:
    PN-76/E-05125, punkt 7.5 (strona 19) - nie są wymienione odstępstwa od napięcia probierczego 2,5 kV w zależności od sposobu ułożenia
    N-SEP-E-004:2003 (norma przywołana w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych dla budynków), punkt 9.3.2. (strona 24) - również jest wymienione wyłącznie napięcie 2,5 kV
    N-SEP-E-004:2014 (mam niestety tylko projekt, nie posiadam ostatecznej wersji), punkt 9.3.2. - pozostała wartość napięcia 2,5 kV.

0
  • #7 22 Sie 2015 13:06
    .Jack
    Specjalista elektryk

ck193 napisał:
    Właśnie chodziło mi o kable w hali ułożone na korytach , starsze mierniku można kupić używane ale nowsze modele to już raczej nowe i stąd to moje pytanie o ważność pomiaru

Niepotrzebnie wspomniał kolega o starszych miernikach, ponieważ czytający odnosi wrażenie że ktoś chce wykonać pomiary i nagiąć wymagania norm dla własnych celów gdyż nie posiada odpowiedniego sprzętu pomiarowego. Nie tędy droga, brak przyrządu nie zwalnia z obowiązku prawidłowego przeprowadzenia badania stanu izolacji elektrycznej.

Samo oznaczenie K w nazwie przewodu automatycznie nakazywało zgodnie z powszechnie dostępnymi normami dotyczącymi kabli elektroenergetycznych ( podanymi wyżej ) zakres napięciowy przy badaniu rezystancji izolacji o wartości 2,5 kV. Dla mnie też to było jasne i zrozumiałe. Nawet potraktowanie napięciem 2,5 kV izolacji przewodu o oznaczeniu K to pójście na łatwiznę i pozbycie się problemów w razie awarii.

Tylko dlaczego przewody z K w nazwie należy traktować wyższym napięciem pomiarowym niż przewody bez tego oznaczenia. Ano ze względu na ich przeznaczenie do układania w trudnych czy mogących się zmieniać w ciągu roku warunkach środowiskowych.

Czy wielkim błędem będzie zastosowanie napięcia 500 V, zgodnie z punktem 61.3.3 normy PN-HD 60364-6, dotyczącej sprawdzania instalacji elektrycznej dla kabla 300/500 V całkowicie ułożonego w obiekcie budowalnym o stałych, niezmieniających się warunkach środowiskowych odpowiednich dla izolacji zwykłego polwinitu lub polietylenu. Raczej nie !!!

I nie mylić badania stanu izolacji elektrycznej z próbami wytrzymałościowymi izolacji kabli.

Co ma zrobić autor tematu ?
    Jeżeli kabel znajduje się całkowicie w budynku i żaden jego fragment nie wychodzi poza obiekt oraz brak jest narażeń środowiskowych to ma zastosować napięcie 500 V przy badaniu stanu izolacji dla przewodów elektrycznych w instalacjach elektrycznych 0,4 kV. Kto się ze mną zgodzi w tej opinii ?

0
  • #8 22 Sie 2015 13:42
    TWK
    Specjalista elektryk

Nie zgadzam się z kol. Jack. W normie N-SEP-E-004 cały rozdział 7 jest poświęcony układaniu kabli w budynkach. W normie PN-76/E-05125 temu zagadnieniu jest poświęcony rozdział 6. Tak więc obie normy obejmują zagadnienie układania kabli w budynkach - nie pomijają go. Moim zdaniem, skoro w normie nie przewidziano innych rodzajów badań dla kabli ułożonych wyłącznie w budynkach, to należy je mierzyć dokładnie tak samo, jak te ułożone w ziemi. W razie jakiegokolwiek zdarzenia przy pomiarze niższym napięciem ciężko będzie obronić poprawność swojego postępowania przy pomiarze 500 V...

1
  • #9 22 Sie 2015 18:35
    e-sparks
    Specjalista elektryk

http://sklep.pkn.pl/pn-e-05125-1976p.html :
    PN-E-05125:1976 - wersja polska
    Norma wycofana

TWK napisał:
    N-SEP-E-004:2003
    Norma ta została najpierw zdelegalizowana, a później dla usankcjonowania jej treści (powołana była wcześniej do stosowania) po zmianach kosmetycznych nadano jej ten sam numer, jaki miała wcześniej i przywrócono do "życia".
    Nie mniej jednak jej tytuł to:
    "N SEP-E-004. Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa"

"Norma" ta nie dotyczy pomiarów okresowych. Nie ma tu ani słowa o pomiarach okresowych czegokolwiek nazywanego przez niektórych tu obecnych kablem.

Proszę o jeszcze rewelacji z krainy deszczowców....

0
  • #10 22 Sie 2015 20:22
    TWK
    Specjalista elektryk

e-sparks napisał:
    Norma wycofana
    Ale zawierająca zasady wiedzy technicznej. W zborze Polskich Norm nie ma innej, dotyczącej tego zagadnienia.

e-sparks napisał:
    Norma ta została najpierw zdelegalizowana, a później dla usankcjonowania jej treści (powołana była wcześniej do stosowania) po zmianach kosmetycznych nadano jej ten sam numer, jaki miała wcześniej i przywrócono do "życia".
    W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych dla budynków jest cały czas powołana (w wersji z 2003 roku) w paragrafie 97.

e-sparks napisał:
    "Norma" ta nie dotyczy pomiarów okresowych. Nie ma tu ani słowa o pomiarach okresowych czegokolwiek nazywanego przez niektórych tu obecnych kablem.
    Czyli według kolegi nie ma normy regulującej kwestię pomiarów okresowych kabli? Przez lata była z pomiarami realizowanymi na podstawie normy 60364 była analogiczna sytuacja - był arkusz 6-61 do pomiarów odbiorczych, a nie było innego do okresowych. Jednak pomiary okresowe robiło się według tej normy dla pomiarów odbiorczych. Literatura dotycząca tego tematu (W. Orlik, Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków) też nie sugeruje, aby pomiary okresowe wykonywać napięciem niższym niż 2,5 kV.

0
  • #11 22 Sie 2015 20:29
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

e-sparks napisał:

Wiec tak , a czego dotyczy cytowana norma przez kolegę nowo budowanych linii kablowych ;

I dalej norma którą kolega przytoczył też podaje wartość którą kolega neguje .

Także kolega opowiada się za którą normą czy innym odpowiednikiem .

0
  • #12 23 Sie 2015 01:57
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Miałem tego nie pisać ale... czy logika i rozsądek nie jest już elementem wiedzy technicznej? Przecież dokonując pomiarów wystawiamy kwit za który ręczymy własną głową... wobec takiego chociażby elementu, pomiarów kabli dokonujemy dla warunków, do których zostały stworzone. Nie interesuje mnie czy YKY jest ułożony w ścianie czy też w ziemi. Jego wykonanie jest dedykowane do pewnych warunków, i z tego chociażby względu napięcie probiercze to 2,5kV. Chyba, że ktoś naprawdę będzie potrafił udowodnić, że pomiar dokonany napięciem niższym daje identyczne wyniki.

0
  • #13 23 Sie 2015 02:08
    Adam_Bandit
    Poziom 20  

pol102 napisał:
    Chyba, że ktoś naprawdę będzie potrafił udowodnić, że pomiar dokonany napięciem niższym daje identyczne wyniki.

Tylko to mija się z celem, bo i tak trzeba będzie wykonać pomiar napięciem 2,5 kV, więc analogicznie jeśli wyjdzie pozytywny pod tym napięciem to i pozytywny będzie przy niższym napięciu probierczym.

Dodano po 2 [minuty]:

Tylko nasuwa się pytanie po co w zamkniętym pomieszczeniu np. do koryta pakować przewód ziemny YKY. W tym wypadku jego warunki ułożenia są inne niż w ziemi.

0
  • #14 23 Sie 2015 10:47
    15kVmaciej
    Poziom 35  

pol102 napisał:
    Miałem tego nie pisać ale... czy logika i rozsądek nie jest już elementem wiedzy technicznej? Przecież dokonując pomiarów wystawiamy kwit za który ręczymy własną głową... wobec takiego chociażby elementu, pomiarów kabli dokonujemy dla warunków, do których zostały stworzone. Nie interesuje mnie czy YKY jest ułożony w ścianie czy też w ziemi.

Zgadzam się całkowicie.

pol102 napisał:
    Jego wykonanie jest dedykowane do pewnych warunków, i z tego chociażby względu napięcie probiercze to 2,5kV.

A tu całkowicie się nie zgadzam. Wszystkie kable i przewody są produkowane z izolacją dobraną do napięcia znamionowego. Nie dobiera się napięcia probierczego do warunków środowiskowych, nawet nie dobiera się w relacji z napięciem znamionowym kabla.
    Niemało kabli YKY Un 0,6/1kV zakopałem w ziemi, wszystkie testowane napięciem 500V.
    Zgodnie z normą IEC 60502-1

0