Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzorcowanie termometru domowym sposobem

Areecki 21 Aug 2015 11:53 6843 6
    Areecki
    Level 14  
    Dzień Dobry ,
    Szukam domowego prostego darmowego sposobu podsuniętego przez chemika/fizyka na zdiagnozowanie czy zakupiony przeze mnie termometr dobrze mierzy temperaturę i ma dokładność taką jak deklarowana w dokumentacji.
    Termometr jest elektroniczny z sondą typu PT100 z wyświetlaczem 0,01 C, a deklarowana dokładność z wzorcowania wynosi max 0,03 C w puntach 0,20,60,100 C. Nie chce płacić dużych pieniędzy za wzorcowanie z PCA ( 300 zł za 3 punkty + 60 zł za każdy kolejny ). Nie oczekuję też świetnego pomysłu na super dokładne sprawdzenie w domowych warunkach termometru. Chciałbym tylko dla własnej sadysfakcji odnieść się do tego co jest zawarte w dokumentacji i na własne oczy porównać wskazania termometru za kilkaset złotych z czymkolwiek występującym w otoczeniu.
    Oczywiście pierwszy pomysł jaki przyszedł mi do głowy to sprawdzenie temperatury wody z lodem, ale w obecnych warunkach kostki lodu i woda dają temperaturę kilka C większą niż 0 , przez temperaturę otoczenia i może zbyt duże kawałki lodu.
    Lepszy był by śnieg zmieszany z wodą ( papka ) w temperaturze otoczenia bliskiej 0 ale mamy niestety lato.
    W sieci znalazłem tylko jeden eksperyment przeprowadzony na zasadzie zamarzania wody w pojemniku plastikowym 100 ml w temperaturze otoczenia -3~ -4 C. Pomyślałem, że mógłbym zrobić taki test w zamrażalniku ale tam temperatura wynosi -15 C więc nie wiem czy będzie on obiektywny.
    Pomiar temperatury wrzenia raczej odpada chyba ?
    Czy macie jakieś pomysły jak przygotować takie doświadczenie tak aby w domowych warunkach było w miarę dokładnie , lub znacie jakieś podobne eksperymenty od tego podanego w linkach poniżej ?
    Czy ktoś ma jakieś uwagi i jest obeznany w temacie zmian chemicznych wody w trakcie zamarzania ? Chodzi mi o przechłodzenie o jakim pisze autor, zmiana trendu schładzania przy około 4 C , szybkość zamarzania w stosunku do temperatury otoczenia . Poszukuje dokładniejszych informacji jak przeprowadzić taki eksperyment lub podobny z wykorzystaniem zmian fizycznych czy chemicznych jakiejś substancji występującej w przyrodzie.

http://marian.gabrowski.eu/meteo/termometr1.html
    http://marian.gabrowski.eu/meteo/termometr2.html
    http://marian.gabrowski.eu/meteo/termometr3.html
    Freddy
    Level 43  
    No cóż, bierzesz wodę destylowaną i temperatura jej zamarzania to 0°C, a temperatura jej wrzenia to 100°C, przy ciśnieniu 1013,25 hPa.
    Wzorcowanie termometru domowym sposobem
    Poszukaj dokładniejszego wykresu ewentualnie.
    Areecki
    Level 14  
    Z tych wykresów co ja dałem to rozumiem, że woda przyjmuje wartość 0 C jak zaczyna zamarzać i do momentu aż cała woda w pojemniku się nie zamrozi jest temperatura 0 C .
    c4r0
    Level 36  
    A co dokładnie chcesz sprawdzić takim pomiarem? Bo jeśli chcesz sprawdzić dokładność, która jest na poziomie 0,03 stopnia, to raczej jest to niewykonalne w domowych warunkach. Najlepiej byłoby znaleźć kogoś kto ma dostęp do sprawdzonego termometru o podobnej dokładności i porównać wskazania.
    Areecki
    Level 14  
    Już nie chodzi o dokładność rzędu 0,03 C, ale dokładność na poziomie 0,2 C czy 0,1 C .
    Domowym sposobem raczej nie sprawdzę dokładności lepiej niż 0,1 C .
    c4r0
    Level 36  
    Nawet 0,1 nie będzie proste. Zawsze możesz mierzyć tym zamarzaniem i wrzeniem wody ale pewności mieć raczej nie będziesz. Bardziej ufałbym temu, co pokazuje ten termometr niż wyliczeniom i założeniom co do punktu zamarzania i wrzenia, więc jest to bez sensu.
    Areecki
    Level 14  
    Czyli na chwilę obecną zostaje wzorcowanie w Państwowym Urzędzie Miar z PCA ( Polskie Centrum Akredytacji ) .