Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyższe napięcie z zasilacza ATX niż standardowe 12V

21 Sie 2015 17:52 1449 1
  • Poziom 10  
    Witam:)
    Chciałem zapytać czy jest możliwość uzyskać z zasilacza komputerowego ATX wyższego napięcie niż standardowe 12V?
    Czytałem na googlach że w niektórych jest taka możliwość ale wiele trzeba modyfikować i w nie każdym się da - jednak czy istnieje jakiś prostszy sposób?
    Gdzieś znalazłem informację że gdy połączę linię +12V z -5V to otrzymam 17V lub +12V z -12V = 24V.
    np:
    Kozzi2 napisał:
    avatat napisał:
    Witam!
    W zasilaczach ATX pamiętam coś się łączyło chyba -5 i +12v ale dokładnie nie pamiętam.
    Wychodziło 17v (volt)
    Ale nie polecam do wzmacniacza; będą zakłócenia.
    Lepiej zrób własny.

Do zasilenia wzmacniacza z zasilacza AT/ATX tym sposobem który kolega podał, radzę zmienić diody dla -5V na większe natężenie, bo padną. Tylko pamiętaj że to nie są zwykłe diody prostownicze, a szybkie diody Schottky'ego. Jak to zrobisz będziesz mógł z ujemnej szyny wyciągnąć taką moc jak z dodatniej (oczywiście nie zwiększy to wydajności prądowej całego zasilacza).

Pozdrawiam

Jest to prawda? Bo nie chciałbym na starcie spalić zasilacza :P
    Konstruuje zasilacz laboratoryjny z starego zasilacza ATX i wyższe napięcie niż 12V byłoby mile widziane:)
    Zasilacz który chciałbym wykorzystać to Mustang KY-400W.

Wyższe napięcie z zasilacza ATX niż standardowe 12V

Wszystkim z góry dziękuję za odpowiedzi i porady
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 42  
    Zacznijmy od tego że ten wyrób nawet nie leżał obok zasilacza.
    Oczywiście mierząc napięcie między -12V i +12V będzie 12V tylko że linia -12V ma żałośnie niską wydajność prądową.