Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sterownik wybrać do silnika prądu stałego?

wosiekpl 22 Sie 2015 01:25 627 4
  • #1 22 Sie 2015 01:25
    wosiekpl
    Poziom 21  

Witam

Posiadam silnik prądu stałego na napięcie 27 V. Silnik ten posiada zintegrowany hamulec , który elektrycznie nie moge oddzielić od uzwojenia silnika.
    Chciałbym do jego zasilania zastosować sterownik , który umożliwia utrzymacie stałego napięcia tak aby hamulec mógł zwolnić i regulować jego obroty.
    W internecie znalazłem na znanym portalu internetowym wiele sterowników które współpracuja z arduino ( do sterowania chcę użyć arduino ) ale nie wiem który wybrać. Chciałbym aby sterownik miał możliwość zmiany kierunku obrotów i możliwość zmniejszenia obrotów kiedy zbliża się do zadanej pozycji.
    Aby dokladniej zobrazować silnik ma reduktor i chce go zastosować do rotora antenowego. Moduł arduino kontrolował by pozycje, kierunek i predkość . Kiedy rotor dochodziłby do zadanej pozycji , obroty spadałyby aż silnik by przestał pracować. Dzięki temu antena nie przekraczała by swojej zadanej pozycji i silnik nie musiałby zmieniać kierunku obrotów aby przezwycieżyć bezwładność powstałą zzuwagi na wage anteny.

Może mi ktoś doradzić jaki sterownik kupić.

Pozdrawiam

0 4
  • #2 22 Sie 2015 12:07
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Zacząłbym od rozważenia, czy dany silnik w ogóle się nadaje do oczekiwanego celu.

wosiekpl napisał:
    Silnik ten posiada zintegrowany hamulec , który elektrycznie nie moge oddzielić od uzwojenia silnika.

Skoro tak, to nie można sterować hamulcem (być może luzownikiem) niezależnie od napięcia pracy silnika.
    wosiekpl napisał:
    silnik ma reduktor i chce go zastosować do rotora

Niektóre reduktory, np. z przekładnią ślimakową, nie pozwalają na przekazanie momentu napędowego odwrotnie - od strony niskich obrotów w stronę silnika. W takim przypadku hamulec służy jedynie do szybkiego zatrzymywania napędu, poprzez ograniczenie wpływu bezwładności wirnika silnika. Jeśli opisywany reduktor jest tego rodzaju, to hamulec można będzie odblokować na stałe.
    Pozostają do rozważenia sprawy:
    Prędkość obrotowa za reduktorem przy obrotach znamionowych silnika.
    Moc silnika i moment obrotowy na wyjściu.
    Możliwość zmiany kierunku wirowania przy zmianie kierunku prądu. Jeśli jest to silnik szeregowy bądź bocznikowy, to wymaga modyfikacji.
    Konstrukcja mechaniczna całości.
    Doborem sterowania zająłbym się po rozważeniu powyższych zagadnień.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 25 Sie 2015 22:55
    wosiekpl
    Poziom 21  

Witam

Powracam do tematu sterownika do mojego silnika.Rozebrałem go aby sprawdzić połączenia i sa takie:
    minus podawany jest poprzez jedną szczotką na wirnik. Z niego poprzez drugą podawane jest na wspolny punkt dwóch uzwojeń . Uzwojenia sa w formie pół ksieżyca. W zależności na które podawany jest plus zasilania silnik kręci się w prawo albo w lewo.Każde uzwojenie ma ok 2.3 ohm-a , wirnik mierzony na przeciwleglych "biegnach" ma ok 1.4 ohm-a. Hamulec jest podłączony oddzielnie i ma 0.4 ohm-a. Jest on włączony szeregowo z minusem. Tak więc podając napięcie na minus , jedną połówkę uzwojenia i szeregowo hamulec silnik się kręci.Napięcie nominalne to 27 Vdc.
    Zastanawiam się czy taki sterownik z tej strony
    http://circuit-diagram.hqew.net/Simple-PWM-using-SG3525_2844.html
    byłby odpowiedni do mojego silnika.

Pozdrawiam

0
  • #4 26 Sie 2015 02:54
    _jta_
    Specjalista elektronik

Zmieniając kierunek obrotów trzeba przełączać plus zasilania (chyba, że można zamienić plus z minusem), więc pasowałoby użyć dwóch tranzystorów PNP, albo P-MOSFET. Prąd teoretycznie może być do 6A.

Regulacja obrotów: dla silnika obowiązuje wzór U = K*Ω + R*I, gdzie Ω to prędkość obrotowa, R to opór silnika, I to prąd, U to napięcie, K stała silnika. Dobiera się U zależnie od I i potrzebnego Ω.

0
  • #5 26 Sie 2015 19:42
    wosiekpl
    Poziom 21  

Witam
    Podałem adres strony na której znajduje się schemat sterowania na układzie sg3525 bo chcę taki zrobić do prób. Docelowo kiedy będzie zrobiony sterownik na arduino mam zamiar zastosować taki http://m.ebay.com/itm?itemId=280850816975&fromWatch=true

Póki sterowanie na arduino nie będzie gotowe chciałbym zastosować ten do którego podałem adres.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów