Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zdalne sterowanie moduł radiowy 433mHz Arduino komunikacja

22 Sie 2015 18:18 1674 2
  • Poziom 20  
    Witam,
    Planuje zrobić zdalnie sterowany samolot w oparciu o moduły Arduino i moduł radiowy 433 MHz.
    Nadajnik będzie się składać z trzech potencjometrów z dorobionymi dźwigniami do regulacji prędkości, wysokości oraz kierunku ( ster+lotki), a także procesora ATmega328 i modułu nadajnika 433 MHz.

Odbiornik będzie się składać z ATmega328, odbiornika 433 MHz, 4 serwomechanizmów i silnika, który będzie sterowany z wyjścia PWM za pośrednictwem jakiegoś układu bądź tranzystora.

Napisałem już sobie wstępnie program do obsługi serwomechanizmów, jak na razie wygląda wszystko dobrze.

Moje pytanie dotyczy komunikacji nadajnik odbiornik. Jak najprościej skomunikować nadajnik z odbiornikiem, żeby przesyłać zadane nadajnikowi potencjometrami wartości do odbiornika. Przeglądając różne przykłady w internecie znalazłem np. opcje, żeby wartości wejściowe zamieniać na liczby i wysyłać do odbiornika, który dla każdej liczby ma przypisane działanie. Jednak jeśli mam 3 potencjometry i każdy ma wartości z przedziału 0-1023 to musiałbym w programie zapisać ponad 3000 liczb które byłyby wysyłane do odbiornika.
    Wiadomo, że mógłbym zmniejszyć tę liczbę i np dla każdego potencjometru przyjąć takie zakresy które dawały by np 10 przedziałów czyli w efekcie 10 skoków serwomechanizmu. Jednak wtedy regulacja nie będzie liniowa na czym poniekąd mi zależy.

Czy jest inny sposób?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • PCBway