Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczny posuw wiertarko-frezarki...DiY

kaczyniak1984 22 Aug 2015 20:58 9189 5
  • Witam,
    Chciałbym przedstawić mój projekt, który wykonałem już jakiś czas temu...
    Automatyczny posuw w mojej wiertarko- frezarce HBM ZAY 7020, to większa siostra popularnej Zośki ZX7016...

Silnik do napędu znalazłem w swoich "przydasiach" 24V, spokojnie można zastosować silnik od wycieraczek samochodowych.
    Do tego z Chin zamówiłem zasilacz 230V/24V i regulator obrotów 24V 3A z funkcja zmiany kierunku obrotów ( z elektroniki to by było na tyle),

Część mechaniczna opiera się na prostej konstrukcji wałka 6-kątnego przykręconego to przetoczonej śruby napędowej, oraz wałka 6-kątnego przykręconego do napędu silniczka. Za sprzęgło posłużyła nasadka 12-kątna (długa) 17mm. Do za sprzęglania- wajcha. Ośka napędzana paskiem zębatym z przekładnią 1:2. Całość zapakowana w estetyczną zabudowę wykonaną z aluminium.
    Wszystko widać dokładnie na filmie... budowa auto posuwu zaczyna się od 0;52, Na początku jest pokazane jak zamontowałem śruby kulowe w tym sprzęcie
    Jeśli macie jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem.

Link

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    kaczyniak1984
    Level 8  
    Has specialization in: budowa maszyn / cnc
    kaczyniak1984 wrote 20 posts with rating 91, helped 0 times. Live in city ostrołęka. Been with us since 2015 year.
    Tequilla1
    Level 8  
    Super wykonanie. Bardzo mi się podoba. Pełna prostota wykonania co bardzo lubię. Jaki koszt wyszedł tego auto-posuwu? Ja bym dał jeszcze krańcówki. Przezorny zawsze ubezpieczony. ;)
    Gratuluję projektu!
    kaczyniak1984
    Level 8  
    Dziękuje za miłe słowo...

Krańcówki były w planach, ale nie są potrzebne... i tak cały czas stoję przy maszynie...

Stół krzyżowy był w zestawie... przy każdej wiertarko-frezarce jest...

Ciężko dokładnie wycenić moje projekty, bo zawsze staram się wykorzystywać rzeczy, które mam na stanie (moja żona nazywa to zbieranie rupieci), do tego warsztat w firmie w której pracuję jest b. dobrze wyposażony i w granicach rozsądku mogę się "częstować":)

z rzeczy, które kupiłem:
    -zasilacz- 10$
    -regulator- 8$
    -nasadka 17mm- 10zł
    -formatki alu- 50zł
    -skrzynka na zasilacz- 8$

z "przydasiów":
    -silnik 24v
    -wałek 6-kątny 17mm
    -2 zębatki z paskiem
    -śrubki
    -trochę aluminium
    -2 łożyska kulkowe
    -1 łożysko igiełkowe

To by było chyba na tyle- więcej nie pamiętam.
    bommer
    Level 16  
    Jest to zrobione bardzo fajnie. Pełen profesjonalizm i uproszczenie czegoś do granic możliwości.
    I taki mały OT , jak ja Wam zazdroszczę dostępu do takich maszyn. Ja mogę polegać jedynie na starej makicie zamontowanej do uchwytu pionowego wiertarki, kątówki marki bosch w moich rękach , i to służy mi za frezarkę i tokarkę w jednym. Ehh , rozmarzyłem się.
    Tak czy inaczej piękna robota, a z tymi krańcówkami to też bym założył bo wiesz, strzeżonego i tak dalej.
    kaczyniak1984
    Level 8  
    heh...
    Budując swoją pierwszą frezarkę cnc miałem w swoim warsztacie : wkrętarkę i wyrzynarkę ...:)
    Wiadomo , apetyt rośnie w miarę jedzenia. Później powoli, powoli dochodziły kolejne maszynki ... Drogie to jest hobby ale co poradzisz...:) Kupisz porządny sprzęt to i lata posłuży.
    pozdrawiam