Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ANTENA CANVA 840 - Kłopoty z zestrojeniem,wady tego modelu.

Novile 23 Sie 2015 14:19 1032 0
  • #1 23 Sie 2015 14:19
    Novile
    Poziom 33  

Witam.

Na wstępie proszę Moderatora o kwalifikację tego tematu w razie niezgodności z działem.
    Umieszczam tutaj bo w nagłówku działu pisze wyraźnie
    "Naprawy, modyfikacje, przestrojenia, anteny, przepisy itp. - tylko sprzęt CB!"

Ponieważ "grzebię" czasem w CB sprzęcie, generalnie w radiach ale ....
    Czasem trafiam na klienta co chce antenkę dostroić.
    Właśnie jestem ( na szczęście już po) "starciu" z podróbą anteny SIRIO MINI SNAKE 27 MAG. Jest na antena CANVA 840( nie ma na niej napisu, ale tak została nabyta).

Nie miałem w ręku akurat tego modelu SIRIO, zatem nie wiem jak jest zbudowana. Za to wiem jak jest zrobiona ta Canva 840.

Oto jej fotki

I jeszcze marketingowa fotka z sieci

Zatem do rzeczy.
    Antenę postawiłem na aucie. Podłączony miernik "krzyżowy" pokazał , właściwie nic nie pokazał, bo wskazówki się rozjechały.
    Zrobiłem na szybkiego test "promiennika", czyli pomiar z promiennikiem i bez. Wskazania te same. Antena nie reaguje na promiennik.
    Pomiar kabla no niby jest OK, przejście jest GDN-GDN( wtyk - jedna z 4-ech śrubek na kopule podstawy) i gorąca żyła jest.
    Decyzja - rozbieram podstawę. I co widzę? Gorąca żyła zwisa sobie bez połączenia z bolcem środkowym(trzymała się na jednym włosku podczas pomiaru albo przypadkiem dotknęła i był styk), kolor samego drutu tej żyły na końcu jest niebieski z przekorodowania. Po prostu odgniło całkiem.
    Próbuję zlutować na kalafonię , ale bardzo trudno - widać lut zrobiony na kwasie był. Nawet lutownica 120W ledwo sobie radzi.
    No jakoś to "posmarkałem".
    Robimy pomiary, no jest już lepiej, bo antena wyraźnie reaguje na brak promiennika.Jednak pomiary są katastrofalne!

SWR waha się od 3 do 5. Nic nie pomaga, ani regulacja długością promiennika ani pierścieniami.
    Następna decyzja - rozbieram promiennik!
    Na szczęście mam za sobą podobny problem z inną( nie wiem jakiej firmy) podróbką tego modelu SIRIO, zatem wiem jak to rozebrać "w mak".
    Po ruszeniu gwintu korpusu samego promiennika wylewa się nagle ok.10ml wody z korpusu plastikowego( tego co chroni cewkę i jest prowadnicą dla pierścieni). Pytam właściciela skąd woda a on, że był deszcze niedawno( 2 miesiące temu :)) a on i tak woził antenę dla szpanu, bo radia nie ma jeszcze :), k.... ręce mi opadły.
    Ale walczę dalej.
    Rozbieram wszystko i czyszczę. Cewkę wysuszam.
    Wszystko składam. Zaczyna robić się ciemno( jest ok.20:00). Zakładam antenę i mierzymy , jest lepiej ale nadal to nie jest OK.
    Maksymalnie udaje mi się zjechać do 2.8-3 z SWR-em. Coś nadal nie tak.
    Pytam gościa czy promiennik cięty? Nie wie.
    Wykonuję setki regulacji i pomiarów BEZ EFEKTU.
    Po 3 godzinach kończymy , jest 22:05 i zimno. Wysyłam gościa do domu, antena zostaje - nie daruję jej tego!

Kolejny dzień, biorę się za grata konkretnie( nie mając nadal pojęcia co jest grane). 2 godziny regulacji , udaje się zrobić po SWR=2 na bokach i na środku 1.8.
    Niżej nie zejdzie.
    Odpuszczam i idę po rozum do głowy( czyli internet i dane fabryczne anteny,konkretnie długość)."Kopara mi opada" antena ma dane OK, nie był cięty promiennik!!
    Jest noc odpuszczam.

Kolejny dzień, czyli dziś. Jest niedziela.Mam czas, do roboty zatem!
    Znowu mierniki, antena i ja.
    Przygotowuję promiennik zastępczy dłuższy od fabrycznego, zakładam-NIC .
    Skracam -nadal -NIC.
    Zatem już wiem, na pewno. Problem stanowi cewka.
    Wymontowuję ją i pod lupą ogladam dokładnie.

Miejscami drut jakiś szczerniały( chińska doskonała jakość :( ). Jednak mierzę izolacja jest ok. Ale zaraz, zaraz....
    W połowie długości jest szczelina między zwojami ok 0.5mm . Nie powinno jej być, to cewka jednolita, zwoje mają być jeden przy drugim.
    Próbuję skasować szczelinę ale nie mogę ruszyć zwojów! Nawinięte widzę na papierze, wciśnięte w niego mocno.
    Ale robię próbę i KARKASEM JEST RURKA PAPIEROWA!!! To gruba czarna tektura!!

Próbuję skręcać lekko karkasem - udaje się, staram się maksymalnie skasować lukę w zwojach. Potem skręcam antenę. Robię pomiar - SWR=1.4!!
    Kolejna próba, tym razem skręcam karkas lekko, kasuję lukę i mocno nakręcam potem kaptur na cewkę. Wszystko mocno ze sobą.
    Pomogło!!
    Na aucie mam SWR=1.3!
    Po bokach koryguję promiennikiem mam 1.5 po bokach( czyli na 1-szym i 40-tym).
    Zatem jest OK.

Reasumując.
    NIE KUPOWAĆ PODRÓBEK TEGO MODELU.
    Cena takiej podróbki to ok 70-80zł z przesyłką, Cena oryginalnej anteny to od 116zł już z kosztem przesyłki.

W podróbie jak dostanie wilgoci to będzie jak w Hustlerze( tym podrabianym z tekturowym karkasem) po antenie.
    Muszę wspomnieć, iż miałem radio ALAN 101.Ten model podobnie jak ALAN 109 reaguje na pogorszenie SWR-u ograniczeniem mocy nadawczej.Np. przy SWR=1.8 to radio nie da więcej niż 2W!! I tak na początku pomiaru przy urwanej żyle gorącej radio dawało 1W.
    Inaczej sprawa wygląda jak ktoś ma radio np.ma IRF-ie 520( np.Legend II).Tu radio nic nie ogranicza.Jak Wam SWR "poleci" to radio ugotujecie.I nie ugotujecie IRF-a tylko resztę , czyli trafo modulacyjne, tranzystory itp. bo akurat MOSFET może sporo wytrzymać.

Jedyne co zasługuje na pochwałę w tej Canvie 840 sam kabel , dobrej klasy RG-58 z gęstym oplotem miedzianym.

Dziękuję za uwagę.Pozdrawiam.

-3 0