Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik elektrycznego silnika napędzającego zegar mechaniczny

lukasz_kamien 23 Sie 2015 15:55 1128 2
  • #1 23 Sie 2015 15:55
    lukasz_kamien
    Poziom 13  

Mam duży zewnętrzny zegar wieżowy. Mechanizm napędzany jest silnikiem elektrycznym 2400 obr/min. Chcę zrobić sterownik (Arduino, Raspberry?), który będzie regulował prędkość silnika. Dodatkowo w pętli zwrotnej chcę mierzyć położenie wału obracającego wskazówkę, dzięki czemu sterownik będzie korygował prędkość obrotową silnika, tak oby godzina na zegarze była zgodna z rzeczywistą (np. po zaniku prądu lub przy zmianie czasu sterownik tak będzie regulował prędkość aby ustawić prawidłową godzinę). Jaki kontroler najlepiej do tego wybrać? A może ktoś będzie zainteresowany wykonaniem czegoś takiego?

0 2
  • #2 24 Sie 2015 01:56
    HD-VIDEO
    Poziom 39  

To 2400 obr/min to jest napisane na silniku?

Ten silnik wygląda na synchroniczny a obroty jakby asynchroniczne z uwagi na obciążenie (poślizg)

Sterowanie można zrobić tak.
    Silnik jest zasilany przez falownik o ustalonej częstotliwości sieci 50Hz/230V, stabilizowany kwarcowo a z uwagi na zmieniające się opory mechanizmu, można tutaj zastosować sprzężenie zwrotne na jednym z kół.

Falownik ma możliwość wejścia w zasilanie podtrzymujące (brak zasilania 230V), zegar cały czas działa.

Ustawianie godzin/minut - tutaj na kole godzinowym/minutowym trzeba dodać enkodery o skoku 60/12 lub 120/24 - co umożliwi pozyskanie informacji o położeniu wskazówek - podobnie są zrobione zegary ścienne wskazówkowe sterowane przez DCF, które się same ustawiają.

A ja bym dodał do tego zegara tylko falownik + zasilanie podtrzymujące a zegar ustawiał dalej ręcznie.

0
  • #3 24 Sie 2015 08:41
    szczywronek
    Poziom 27  

HD-VIDEO napisał:
    Ten silnik wygląda na synchroniczny
    Ja bym powiedział, że wygląda na asynchroniczny ze zwartym zwojem pomocniczym.

Trochę za mało szczegółów i podejście od złej strony. Wybór kontrolera to ostatni etap, najpierw szczegółowe założenia. Regulacja prędkości silnika - ale co ma być sygnałem odniesienia? Oscylator kwarcowy, 50Hz z sieci, Krajowa Częstotliwość Wzorcowa...? Czy sterownik będzie miał podtrzymanie zasilania? A może po zaniku zasilania ma sprawdzać godzinę przez DCF? NTP? Dalej - co się kryje w bloczku "regulator obrotów silnika"? Z jaką prędkością działa zegar gdy silnik pracuje z prędkością znamionową? Gdzie będzie zamontowany zegar - może wskazana jest np. możliwość bezprzewodowej korekty godziny? Brakuje szczegółów :)

0