Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki agregat / generator diesla?

abyss 24 Aug 2015 01:48 3600 16
 • #1
  abyss
  Level 14  
  Co polecicie z niewielkich agregatów diesla - jednofazowych ? Przedział cenowy - powiedzmy średni, dla nowego nie chcę płacić więcej niż 12k PLN.
  Zasilanie awaryjne, raczej długotrwałe głównie ELEKTRONIKI w domu - mieszkam na wsi, poza Polską.
  Duża moc ciągła nie jest konieczna - powiedzmy że "normalny" odbiór to kilkaset W, (kompy w sumie ~150W, światło ~50W, pompa cyrkulacji wody w ogrzewaniu ~75W) okresowo do kilku kW (pompa hydroforu ~1kW, czajnik etc. - mogą być włączane "kolejno"). Elektronika może iść przez UPS APC1400W. Chętnie dosyć cichy.
  W tej chwili mam stary agregat benzynowy (chiński klon silnika Hondy - UP168 5.5Hp) 4kW max 1.5kW ciągłej. Niestety napięcie nieco pływa i nie jest w stanie ładować UPS - raz ładuje - raz nie i przyznam, że nie wiem czy to jest normalne - a gaźnik agregatu był zmieniany na nowy. Nie wymieniałem czegoś co wygląda na kondensator z oznaczeniem "15 mikroF CBB61 SH 40-70-21" - brak tam jakiejś elektroniki - regulacja obrotów wygląda mi na mechaniczną, nie AVR. Jeżeli ktoś uważa, "że ten stary" jest uszkodzony w łatwy do naprawy sposób to otworzę osobny wątek. A jeżeli nie - to jak w temacie - jaki diesel?
 • #2
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  abyss wrote:
  Przedział cenowy - powiedzmy średni, dla nowego nie chcę płacić więcej niż 12k PLN.

  Dwanaście tysięcy zł, to już jest niezły agregat. Nie pomyliłeś się z pieniążkami przypadkiem?
 • #3
  abyss
  Level 14  
  Nie pomyliłem się - to GÓRNA dopuszczalna granica - jeżeli będzie dobry za 2500 PLN to przecież nie będę kupował droższego dla lansu. Na rozrusznikach itp. bajerach mi nie zależy. Benzyniaka kupiłem używanego za ~600zł. Jednak jak pisałem drażni mnie jego nieprzewidywalność.
 • #4
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W tych pieniądzach, to możesz spokojnie wybrzydzać. Znajdziesz bez problemu jakiś markowy generator. Myślę, że przy mocy 3kW spokojnie zamkniesz się w 4 tysiącach za sprzęt przyzwoitej marki.
  I czemu diesel?
 • #5
  abyss
  Level 14  
  Mieszkam na zachodnim wybrzeżu Irlandii, mam piec opalany dieslem (nie mylić z kerozyną) i dwa zbiorniki na to paliwo - jest w specjalnej cenie rzędu 580€ za 1000l. W razie potrzeby zawsze jest zapas, nie trzeba szukać. Mrozów tu nie ma, więc odpada problem z gęstnieniem. Druga sprawa - zakładam, że kiedyś przejdę na energię wiatrową i słoneczną - tam gdzie mieszkam wiatry są stałe i silne (średnia roczna 8.5m/s), zdecydowanie silniejsze niż w polskich rejonach "wiatronośnych", z okien widzę dalekie farmy wiatrowe. Jednak gdyby nie wiało to przydało by się inne źródło energii.
 • #6
  101pawel
  Level 28  
  Za kwotę (ba, za jej połowę) jaką możesz dać za agregat kupisz dosłownie wszystko, włącznie z najbardziej wypasioną inwertorową Hondą. Przez wypas rozumiem elektryczny automatyczny rozruch, absolutnie niezawodny i precyzyjny regulator napięcia i jakość napięcia pozwalającą na zasilanie najbardziej czułej elektroniki - z tomografem komputerowym włącznie (co nie wyklucza podpięcia lutownicy i grzałki :wink: ). Jest jednak warunek - musisz kupić benzyniaka, zresztą dla mocy rzędy 2, 3 kW to raczej norma. Nie wklejam tu linków, wszystko detalicznie znajdziesz w necie., łącznie z filmikami na YT.
  Pozdrawiam
 • #7
  abyss
  Level 14  
  Benzynowy mam (w międzyczasie doszedłem do jakiego-takiego ładu, nie jest idealny ale działa) - zdecydowanie chcę drugi w dieslu - choćby dla dywergencji bezpieczeństwa. Będę wdzięczny jeżeli pojawią się jakieś konkretne propozycje i opinie sprawdzonych marek i modeli "w dieslu".
 • #8
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie wiem, czemu upierasz się przy tym dieslu, bo przy takiej mocy lepiej z benzynowym silnikiem. Kup oryginalną Hondę z "zarządzaniem" elektronicznym, jak wspominał @101pawel i "będzie pan zadowolony".
 • #9
  101pawel
  Level 28  
  abyss wrote:
  ... zdecydowanie chcę drugi w dieslu...
  ...Będę wdzięczny jeżeli pojawią się jakieś konkretne propozycje i opinie sprawdzonych marek i modeli "w dieslu".
  Przekonywanie Cię argumentami technicznymi na rzecz silnika benzynowego pewnie nie ma sensu, napiszę więc obrazowo: - wybór (oferta) agregatów prądotwórczych o mocy rzędu 2 -3 kW z silnikiem diesla jest podobny jak wybór (oferta) motorowerów i skuterów z tym silnikiem.
  To musisz brać pod uwagę.
 • #10
  hauerdex
  Level 13  
  Możliwe, że będziesz musiał zakupić generator większej mocy, bo te małe najczęściej są benzynowe.

  Zastanawia mnie tylko, czemu wszyscy piszecie, by nie upierał się przy dieslu - skoro autor napisał:
  Quote:
  mam piec opalany dieslem (nie mylić z kerozyną) i dwa zbiorniki na to paliwo - jest w specjalnej cenie
 • #11
  abyss
  Level 14  
  Hauerdex, celna uwaga :) Już trochę o tym pisałem, ale jeszcze dopiszę:
  Mam w tej chwili zbiorniki diesla na około 2000l, nie chcę stawiać kolejnego z benzyną - to spory dodatkowy koszt zbiornika i konieczność znalezienia bezpiecznego miejsca i możliwości dowozu benzyny (diesla mi dowożą bez problemu - za dostarczenie benzyny musiał bym zapłacić ekstra ). W Irlandii zdarzają się silne wichury, lokalne powodzie - bywa, że prąd znika np. na tydzień.

  Jak widać brak na forum osób z praktycznym doświadczeniem w zakresie bardzo małych agregatów diesla.
  Poszerzam w takim razie zakres mocy do nieco większych wartości.
 • #12
  101pawel
  Level 28  
  abyss wrote:
  Jak widać brak na forum osób z praktycznym doświadczeniem w zakresie bardzo małych agregatów diesla.
  Poszerzam w takim razie zakres mocy do nieco większych wartości.
  . Myślę, że większe doświadczenie będą mieli tam, gdzie jak piszesz tygodniami brakuje prądu - w Irlandii. Nooo, może oprócz prądu nie mają też irlandzkiej "elektrody"?
 • #13
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  abyss wrote:
  Jak widać brak na forum osób z praktycznym doświadczeniem w zakresie bardzo małych agregatów diesla.

  Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz? Nawet nie spojrzałeś na zużycie paliwa przez takie agregaty, a już chcesz stawiać dla niego 1000 litrowy zbiornik. To może sam znajdź oferty takich agregatów, zaprezentuj i poproś o opinie.
 • #14
  hauerdex
  Level 13  
  Może kup jakiś sprzęt wojskowy z demobilu - pewnie będzie bardzo niezawodny, tyle, że może być bardziej "paliwożerny" od tych nowszych.
 • #15
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Kup agregat 3kW inwerterowy Hondy albo Kipora. Resztę kasy wydaj na solary, akumulatory i inwerter wyspowy.
 • #16
  abyss
  Level 14  
  Jan_Werbinski wrote:
  Kup agregat 3kW inwerterowy Hondy albo Kipora. Resztę kasy wydaj na solary, akumulatory i inwerter wyspowy.
  Prawdopodobnie zdecyduję się na jedną z tych marek - Kipor jest tu dosyć popularny, Honda nieco mniej, ale także występuje. Co do solarów - niestety jest tu formalny limit 12m kwadratowych na dom, a jednocześnie nie mam ładnie nachylonej elewacji w kierunku południowym - więc pewnie będę miał tylko kilka paneli jako doładowanie. Raczej turbina wiatrowa ze 3kW bo w Irlandii bez pozwoleń można stawiać do 12m wysokości a wieje zwykle nieźle - np. dziś mam około 7-9m/s - zbieram dane o wietrzności stacją pogodową wh1081. Myślę też o akumulatorach Powerwall od Tesli - cena nie przeraża biorąc pod uwagę 10-letnią gwarancję - ale pewnie wiatraki i akumulatory dopiero za parę lat.
 • #17
  hubiwit
  Level 25  
  Jak kolega szuka czegoś co może pracować tydzień bez przerwy i pieniążki to nie problem to np:
  Link
  Wyciszony diesel 1500 rpm, chłodzony cieczą
  Pytanie czy instalacja jedno czy trój-fazowa?
  Np. najmniejszy model 230V: Link
  Gotowe rozwiązanie z rozrusznikiem, może stać na zewnątrz, wyciszony 56 dB z 7 metrów, w specyfikacji rzetelnie podane parametry. Miałem pozytywne doświadczenia z większymi agregatami tej firmy.

  Z tańszych to np. Genezo - widziałem kilka firm używających i mieli pozytywne opinie o nich (chińczyk): Link