Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki agregat / generator diesla?

abyss 24 Aug 2015 01:48 3600 16
    abyss
    Level 14  
    Co polecicie z niewielkich agregatów diesla - jednofazowych ? Przedział cenowy - powiedzmy średni, dla nowego nie chcę płacić więcej niż 12k PLN.
    Zasilanie awaryjne, raczej długotrwałe głównie ELEKTRONIKI w domu - mieszkam na wsi, poza Polską.
    Duża moc ciągła nie jest konieczna - powiedzmy że "normalny" odbiór to kilkaset W, (kompy w sumie ~150W, światło ~50W, pompa cyrkulacji wody w ogrzewaniu ~75W) okresowo do kilku kW (pompa hydroforu ~1kW, czajnik etc. - mogą być włączane "kolejno"). Elektronika może iść przez UPS APC1400W. Chętnie dosyć cichy.
    W tej chwili mam stary agregat benzynowy (chiński klon silnika Hondy - UP168 5.5Hp) 4kW max 1.5kW ciągłej. Niestety napięcie nieco pływa i nie jest w stanie ładować UPS - raz ładuje - raz nie i przyznam, że nie wiem czy to jest normalne - a gaźnik agregatu był zmieniany na nowy. Nie wymieniałem czegoś co wygląda na kondensator z oznaczeniem "15 mikroF CBB61 SH 40-70-21" - brak tam jakiejś elektroniki - regulacja obrotów wygląda mi na mechaniczną, nie AVR. Jeżeli ktoś uważa, "że ten stary" jest uszkodzony w łatwy do naprawy sposób to otworzę osobny wątek. A jeżeli nie - to jak w temacie - jaki diesel?
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    abyss wrote:
    Przedział cenowy - powiedzmy średni, dla nowego nie chcę płacić więcej niż 12k PLN.

Dwanaście tysięcy zł, to już jest niezły agregat. Nie pomyliłeś się z pieniążkami przypadkiem?
    abyss
    Level 14  
    Nie pomyliłem się - to GÓRNA dopuszczalna granica - jeżeli będzie dobry za 2500 PLN to przecież nie będę kupował droższego dla lansu. Na rozrusznikach itp. bajerach mi nie zależy. Benzyniaka kupiłem używanego za ~600zł. Jednak jak pisałem drażni mnie jego nieprzewidywalność.
    Błażej
    W tych pieniądzach, to możesz spokojnie wybrzydzać. Znajdziesz bez problemu jakiś markowy generator. Myślę, że przy mocy 3kW spokojnie zamkniesz się w 4 tysiącach za sprzęt przyzwoitej marki.
    I czemu diesel?
    abyss
    Level 14  
    Mieszkam na zachodnim wybrzeżu Irlandii, mam piec opalany dieslem (nie mylić z kerozyną) i dwa zbiorniki na to paliwo - jest w specjalnej cenie rzędu 580€ za 1000l. W razie potrzeby zawsze jest zapas, nie trzeba szukać. Mrozów tu nie ma, więc odpada problem z gęstnieniem. Druga sprawa - zakładam, że kiedyś przejdę na energię wiatrową i słoneczną - tam gdzie mieszkam wiatry są stałe i silne (średnia roczna 8.5m/s), zdecydowanie silniejsze niż w polskich rejonach "wiatronośnych", z okien widzę dalekie farmy wiatrowe. Jednak gdyby nie wiało to przydało by się inne źródło energii.
    101pawel
    Level 28  
    Za kwotę (ba, za jej połowę) jaką możesz dać za agregat kupisz dosłownie wszystko, włącznie z najbardziej wypasioną inwertorową Hondą. Przez wypas rozumiem elektryczny automatyczny rozruch, absolutnie niezawodny i precyzyjny regulator napięcia i jakość napięcia pozwalającą na zasilanie najbardziej czułej elektroniki - z tomografem komputerowym włącznie (co nie wyklucza podpięcia lutownicy i grzałki :wink: ). Jest jednak warunek - musisz kupić benzyniaka, zresztą dla mocy rzędy 2, 3 kW to raczej norma. Nie wklejam tu linków, wszystko detalicznie znajdziesz w necie., łącznie z filmikami na YT.
    Pozdrawiam
    abyss
    Level 14  
    Benzynowy mam (w międzyczasie doszedłem do jakiego-takiego ładu, nie jest idealny ale działa) - zdecydowanie chcę drugi w dieslu - choćby dla dywergencji bezpieczeństwa. Będę wdzięczny jeżeli pojawią się jakieś konkretne propozycje i opinie sprawdzonych marek i modeli "w dieslu".
    Błażej
    Nie wiem, czemu upierasz się przy tym dieslu, bo przy takiej mocy lepiej z benzynowym silnikiem. Kup oryginalną Hondę z "zarządzaniem" elektronicznym, jak wspominał @101pawel i "będzie pan zadowolony".
    101pawel
    Level 28  
    abyss wrote:
    ... zdecydowanie chcę drugi w dieslu...
    ...Będę wdzięczny jeżeli pojawią się jakieś konkretne propozycje i opinie sprawdzonych marek i modeli "w dieslu".
    Przekonywanie Cię argumentami technicznymi na rzecz silnika benzynowego pewnie nie ma sensu, napiszę więc obrazowo: - wybór (oferta) agregatów prądotwórczych o mocy rzędu 2 -3 kW z silnikiem diesla jest podobny jak wybór (oferta) motorowerów i skuterów z tym silnikiem.
    To musisz brać pod uwagę.
    hauerdex
    Level 13  
    Możliwe, że będziesz musiał zakupić generator większej mocy, bo te małe najczęściej są benzynowe.

Zastanawia mnie tylko, czemu wszyscy piszecie, by nie upierał się przy dieslu - skoro autor napisał:
    Quote:
    mam piec opalany dieslem (nie mylić z kerozyną) i dwa zbiorniki na to paliwo - jest w specjalnej cenie
    abyss
    Level 14  
    Hauerdex, celna uwaga :) Już trochę o tym pisałem, ale jeszcze dopiszę:
    Mam w tej chwili zbiorniki diesla na około 2000l, nie chcę stawiać kolejnego z benzyną - to spory dodatkowy koszt zbiornika i konieczność znalezienia bezpiecznego miejsca i możliwości dowozu benzyny (diesla mi dowożą bez problemu - za dostarczenie benzyny musiał bym zapłacić ekstra ). W Irlandii zdarzają się silne wichury, lokalne powodzie - bywa, że prąd znika np. na tydzień.

Jak widać brak na forum osób z praktycznym doświadczeniem w zakresie bardzo małych agregatów diesla.
    Poszerzam w takim razie zakres mocy do nieco większych wartości.
    101pawel
    Level 28  
    abyss wrote:
    Jak widać brak na forum osób z praktycznym doświadczeniem w zakresie bardzo małych agregatów diesla.
    Poszerzam w takim razie zakres mocy do nieco większych wartości.
    . Myślę, że większe doświadczenie będą mieli tam, gdzie jak piszesz tygodniami brakuje prądu - w Irlandii. Nooo, może oprócz prądu nie mają też irlandzkiej "elektrody"?
    Błażej
    abyss wrote:

Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz? Nawet nie spojrzałeś na zużycie paliwa przez takie agregaty, a już chcesz stawiać dla niego 1000 litrowy zbiornik. To może sam znajdź oferty takich agregatów, zaprezentuj i poproś o opinie.
    hauerdex
    Level 13  
    Może kup jakiś sprzęt wojskowy z demobilu - pewnie będzie bardzo niezawodny, tyle, że może być bardziej "paliwożerny" od tych nowszych.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Kup agregat 3kW inwerterowy Hondy albo Kipora. Resztę kasy wydaj na solary, akumulatory i inwerter wyspowy.
    abyss
    Level 14  
    Jan_Werbinski wrote:
    Kup agregat 3kW inwerterowy Hondy albo Kipora. Resztę kasy wydaj na solary, akumulatory i inwerter wyspowy.
    Prawdopodobnie zdecyduję się na jedną z tych marek - Kipor jest tu dosyć popularny, Honda nieco mniej, ale także występuje. Co do solarów - niestety jest tu formalny limit 12m kwadratowych na dom, a jednocześnie nie mam ładnie nachylonej elewacji w kierunku południowym - więc pewnie będę miał tylko kilka paneli jako doładowanie. Raczej turbina wiatrowa ze 3kW bo w Irlandii bez pozwoleń można stawiać do 12m wysokości a wieje zwykle nieźle - np. dziś mam około 7-9m/s - zbieram dane o wietrzności stacją pogodową wh1081. Myślę też o akumulatorach Powerwall od Tesli - cena nie przeraża biorąc pod uwagę 10-letnią gwarancję - ale pewnie wiatraki i akumulatory dopiero za parę lat.
    hubiwit
    Level 25  
    Jak kolega szuka czegoś co może pracować tydzień bez przerwy i pieniążki to nie problem to np:
    Link
    Wyciszony diesel 1500 rpm, chłodzony cieczą
    Pytanie czy instalacja jedno czy trój-fazowa?
    Np. najmniejszy model 230V: Link
    Gotowe rozwiązanie z rozrusznikiem, może stać na zewnątrz, wyciszony 56 dB z 7 metrów, w specyfikacji rzetelnie podane parametry. Miałem pozytywne doświadczenia z większymi agregatami tej firmy.

Z tańszych to np. Genezo - widziałem kilka firm używających i mieli pozytywne opinie o nich (chińczyk): Link