Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZG603-wysokotonowe + zwrotnica- pod wokal lub powrot do oryginalu.

tomekfm 24 Sie 2015 02:49 1374 10
  • #1 24 Sie 2015 02:49
    tomekfm
    Poziom 8  

Witam, jakiś czas temu kupiłem Eltrona 100U (z plombą gwarancyjną jeszcze) + 2 kolumny ZG603 (ponoć na oryginalnych głośnikach) Zestaw miał nagłaśniać wokal na salce prób, ale przy okazji zagrał na kilku osiemnastkach. Problemy się zaczęły po ostatniej próbie. Gitarzysta krzyknął do mikrofonu, ustawionego pod dosyć delikatną wokalistkę, przesterowało, sprzężyło, wyleciały wysokie tony w jednej kolumnie. Oczywiście w środę wyjeżdżam, wracam w sobotę wieczorem, a w niedzielę, mam 18stke do nagłośnienia, więc zaczynam szukać no i znalazłem:

Cytat:
    Zastosowano dwa przetworniki szerokopasmowe GDS 30/30 4Ω połączone szeregowo, grające pełnym pasmem i dwa wysokotonowe GDWT 9/40 8Ω, również połączone szeregowo. Niezbyt skomplikowana zwrotnica 6dB/okt w której zastosowano kondensator 2,2 µF. Obudowa typu bass reflex z charakterystyczną prostokątną dziurą u dołu, o pojemności 150L.

źródło: http://unitraklub.pl/node/1403

Szukam dalej i idzie z górki, cewki dostanę bez problemu, Oryginalne-tak, Inne- nie, Pomarańczowe-tak, Czarne-nie, zaczynam szukać i pierwszy problem, nie ma cewek do GDWT 9/40 Tonsilowskie są tylko do GDWT 9/80 i innych... dobra chwila googlowania i wychodzi na to, że cewki do 9/80 podejdą bez problemów. Oczywiście w okolicy i to dość dalekiej tylko jeden sklep może je mieć, no ale dobra, impreza w niedziele, wyjazd w tym tygodniu, zadzwonie w poniedziałek rano i jak będą je mieli na stanie, to zrobię sobie wycieczkę.

Niedzielne popołudnie, postanowiłem sprawdzić czy w drugiej kolumnie wszystko OK, zdejmuje maskownicę, jeden gra drugi, albo nie gra, albo jest strasznie cichy, ciężko stwierdzić. Zdecydowałem, że jak już sprawdzać to na całego miernik, śrubokręt i lutownica i... zdziwienie:
    Kolumny zdecydowanie nie są oryginalne w środku, zamiast kondensatorów 2,2 uF, siedzą 1 i 4,7 uF. W jednej kolumnie 2x 9/80 zamiast 9/40, no, ale to ponoć to samo, różni się drutem z którego jest cewka. Jeden nie widoczny dla miernika, jak podejrzewam spalony, drugi 6,5 Ohm, czyli prawidłowo, znaczy jest szansa, że kolega go uratował działając jako bezpiecznik. W drugiej kolumnie jeszcze większe zdziwienie GDWT 9/40 w parze z GDWT 9/70/1. Obydwa sprawne po 6-7 Ohm na głośnik, więc czemu 9/40 nie gra? Dodatkowo cewki ze zwrotnic też są różne i jedna wygląda nawet na sztukę z odzysku.

Jedyne co dobre to że GDS 30/30 są takie jak być powinny.

Więc teraz do rzeczy, 2 różne kolumny (chociaż i tak pracują w mono) z uwalonymi wysokotonowymi mi się nie widzą za bardzo, budżetu też zbyt dużego nie mam.

Więc tak opcja 1:
    KOLUMNA 1 wymienić GDWT 9/70/1 na GDWT 9/40 lub 9/80, ewentualnie w ostateczności go zostawić i w obydwu cewki na nowe takie same jak w KOLUMNA 2
    KOLUMNA 2 wymienić cewki w GDWT na nowe, pomarańczowe, 8 Ohm, oryginalne od Protonsil dedykowane do 9/80 i kondensator na 2,2 uF jak w oryginale + cewkę od zwrotnicy na taką jak oryginalna, tylko... Nigdzie w sieci nie znalazłem słowa na temat jaka cewka powinna to być (a może to wcale nie jest cewka tylko tak sobie ubzdurałem?)

opcja 2 wymienić całkiem wysoko tonowe i zwrotnice, na coś bardziej sprzyjające nagłaśnianiu wokalu. Opcja mocno ograniczona przez budżet.

Czytałem też, że jest możliwość zabezpieczenia głośników przed ewentualnym kolejnym spaleniem za pomocą żarówki samochodowej, które jakby na to nie patrzeć są tańsze i łatwiej dostępne, byłbym wdzięczny za informacje jakiej dokładnie żarówki użyć i gdzie w obwodzie ją umieścić.

Dla zobrazowania sytuacji dołączam schemacik, i zdjęcia wnętrza kolumn

PS. Co sądzicie o wytłumienia wnętrza kolumny lub zatkaniu, ponoć bezużytecznego w tym modelu bass-reflex'u?

0 10
  • #2 24 Sie 2015 10:21
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

W moich 100% ORI Eltronach jest wygłuszenie...

1
  • #3 24 Sie 2015 12:20
    tomekfm
    Poziom 8  

Czyli jednak są bardziej modyfikowane niż mi się wydawało. Mówisz ze masz 100% oryginalne eltrony, mógłbyś podesłać schemat ich zwrotnicy? Masz cewkę czy tylko kondensator bo widziałem na necie zdjęcie z samym kondensatorem.
    Co do wartości cewki znalazłem tu na forum kalkulator do zwrotnic, który liczył wartości rezystora i cewki tylko nie wiem jaką ustawić częstotliwość najlepsza dla takich kolumn. Ale według tamtego schematu z kalkulatora cewka powinna być szeregowo z GDS 30/30 a kondensator tez szeregowo z GDWT Co totalnie odbiega os tego co jest obecnie w środku moich kolumn.

0
  • #4 24 Sie 2015 13:14
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Nie wiem nie rozbierałem ich jeszcze - widzę tylko gąbkę przez BR.

1
  • #5 24 Sie 2015 14:15
    tomekfm
    Poziom 8  

Dobra troche już ogarniam, w moich jest zrobiona zwrotnica 12db/oct zamiast 6 stąd cewka, czyli żeby przywrócić kolumny do oryginału wystarczy kondensator 2,2 uF i powymieniać cewki.

0
  • #6 24 Sie 2015 14:54
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Jak mnie najdzie chęć to rozkręcę. Póki co mam blokadę psychiczną bo jest na płaski śrubokręt a nie na krzyżak...

-1
  • #7 24 Sie 2015 19:33
    tomekfm
    Poziom 8  

No tak, są na płaskim ;p Dobra narazie dostałem kupić w okolicy cewkę do GDWK, ale pasuje i działa więc niedzielną imprezę nagłośnie, a potem zacznę przywracać do oryginału ;) Chyba, że polecicie mi jakieś lepsze rozwiązanie, przypominam, że chodzi o nagłośnienie wokalu ;)

0
  • #8 24 Sie 2015 20:12
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Polecamy włożyć w mniejsze paczki i na statyw wrzucić - będzie 1000x lepiej.

0
  • #9 25 Sie 2015 09:04
    tomekfm
    Poziom 8  

Nad statywami myślałem ale boje się o stabilność tanich statywów przy 30kg obciążeniu, a na drogie mnie nie stać, ale po przełożeniu do mniejszych paczek, moze faktycznie coś z tego będzie, szczególnie, że ponoć obecna buda nie ma odpowiednich wymiarów, ani nic z tych rzeczy. Słyszałem tez, żeby zatkać bassreflex, który strojony jest niżej niż dolny zakres kolumny, a jego zatkanie zwiększy żywotność głośników, ile w tym prawdy to już pytanie do was.

0
  • #11 25 Sie 2015 11:30
    tomekfm
    Poziom 8  

Drogi znaczy najtańszy, któremu można zaufać i trochę wytrzyma, bądźmy szczerzy dwa DYNAWIDy to równowartość tych kolumn wraz ze wzmacniaczem. Pomijając fakt ze na sali prob mam 1,90 wysokości i na najniższym poziomie,oryginalne budy mogą się nie zmieścić.

0