Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon)

24 Sie 2015 12:24 3303 15
 • Poziom 7  
  Witam serdecznie, ostatnio udało mi się nabyć hełmofon wraz z dwoma kompletami wkładek słuchawkowych i laryngofonów. Chciałbym przerobić taką oto wtyczkę [.' '.] na wtyczkę Jack 3,5mm. Przeszukałem forum, jednak żaden z tematów nie pomógł mi w rozwiązaniu problemu. Schematy kabelków i tego z czym są połączone w obu zestawach wkładek i laryngofonów są dokładnie takie same. Przedstawia to poniższy rysunek:
  Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon)
  Na obu wkładkach słuchawkowych z pierwszego zestawu jest napisane coś takiego "TONSIL W73 DYN; WT - 78/TK -335; Made in Poland". Nie wspomniano to jak mi się wydaje nic o oporności (Ohmach "Ω"). Na drugim zestawie wkładek napisano natomiast "TA-56 M; 55 Ω; 147". Jak mam nadzieję widać z obu słuchawek wychodzą po dwa kabelki. Jeden "+" i drugi "-". Kabelki "-" (żółte) z obu słuchawek łączą się, natomiast dwa kabelki "+" (czarny i czerwony) idą do wtyczki. Z tego co mi się wydaje to w takim układzie, gdybym podłączył kabelki do Jacka 3,5mm nie miałbym stereo. W jaki sposób mógłbym to przerobić i podłączyć? Moje drugie pytanie dotyczy laryngofonów. Z każdego z dwóch również wychodzą po dwa kabelki. Kabelki "-' (żółte) łączą się ze sobą, natomiast dwa pozostałe kabelki "+" (niebieski i pomarańczowy) idą do wtyczki. Jak mógłbym je podłączyć do drugiego Jacka 3,5 mm aby działały jako mikrofon? I czy to w ogóle możliwe? Moje ostatnie pytanie dotyczy miedzianych izolacji. Otóż oprócz zwykłej izolacji kabelki pomarańczowy i niebieski są otoczone kolejną, miedzianą izolacją. Owa izolacja kończy się prawdopodobnie przy wtyczce. Czemu ma to służyć? Przy tej samej wtyczce obok czarnego kabelka są zwinięte dwa takie miedziane kabelki, a to wszystko jest owinięte ciasno plastikową osłonką i z tego co mi się wydaje idę również do bolca we wtyczce. Nie jestem pewien czy są one do niego podłączone i czemu miałoby to służyć. Moje tłumaczenie zapewne nie jest zbyt zrozumiałe, dlatego przesyłam zdjęcia tegoż problemu.

  Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon) Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon) Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon) Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon) Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon) Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon) Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon) Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon)

  Hmm, to chyba tyle. Byłbym wielce wdzięczny za pomoc. Jeśli byłby potrzebne jakieś dodatkowe informacje na ten temat albo zdjęcia z chęcią doślę. Pozdrawiam serdecznie!
 • Poziom 38  
  TONSIL W73 jak dobrze pamiętam miał 300 om , średnio nadaje się na mikrofon, bez odpowiedniego transformatora mikrofonowego, czy wzmacniacza przymikrofonowego.
  Laryndofon to mikrofon węglowy mający dość ograniczone obecnie zastosowanie.

  Obecnie słuchawki masz połączone szeregowo w układzie monofonicznym .
  Dla sygnału stereo należałoby doprowadzić sygnał przy użyciu 3 przewodów:
  - kanał lewy
  -kanał prawy
  - masa wspólna dla kanału lewego i prawego.
  Można by tu wykorzystać isniejący jewdn zprzewodów laryngofonu.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic617375.html#3198031

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2375853.html#11294002
 • Poziom 7  
  O kurcze, 300 Ohm to dużo, nie jestem pewien czy po podłączeniu do np telefonu (z komputerem chyba nie będzie problemu) będzie cokolwiek słychać. Hmm, czy nie wystarczyłoby dodać jednego przewodu tak jak na tym obrazku:

  https://obrazki.elektroda.pl/8699527300_1345673273.jpg

  Czyli rozumiem, że nie ma sensu bawić się w podłączanie również laryngofonu, ponieważ i tak nie otrzymam zadowalającej jakości dźwięku? Pozdrawiam.
 • Poziom 7  
  Up, może znalazłby się jakiś fachowiec znający się na rzeczy? A, jeśli napisałem w złym temacie to proszę o przeniesienie. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za każdą pomoc.
 • Poziom 38  
  lejajo napisał:
  O kurcze, 300 Ohm to dużo, nie jestem pewien czy po podłączeniu do np telefonu (z komputerem chyba nie będzie problemu) będzie cokolwiek słychać.


  Raczej za mało mikrofony dynamiczne mają typowo 600 om.

  Schemat / szkic podłączenia stereo poprawny.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  lejajo napisał:
  Hmm, czy nie wystarczyłoby dodać jednego przewodu tak jak na tym obrazku:

  https://obrazki.elektroda.pl/8699527300_1345673273.jpg


  Jeśli idzie o słauchawki to by wystarczyło. Jeśli zaś idzie o laryngofon to komputer wymaga mikrofonu pojemnościowego, nie wiemy jak wygląda wkładka w laryngofonie (węglowa? dynamiczna?).
 • Poziom 7  
  Z tymi 300 Ohm to myślałe że chodzi i słuchawki, nie o laryngofon. Tak coś mi się właśnie bardzo dużo wydawało. Co do laryngofonu to chyba nawet nie bardzo mam jak sprawdzić co to za wkładka, lecz Zazwyczaj w tego typu hełmofonach jest to wkładka węglowa. Czy coś to zmienia?
 • Poziom 27  
  1) Laryngofon typu LEM-3 czyli zwykłe mikrofony dynamiczne (poszukasz sobie pod hasłem: jak podłączyć mikrofon dynamiczny do wejścia mikrofonowego komputera).
  2) Z wkładek W73 czy TA-56 można zrobić słuchawki stereo i będą działać z PC (poszukasz(grafika) sobie pod hasłem: schemat słuchawek stereo).
 • Poziom 38  
  jdubowski napisał:
  nie wiemy jak wygląda wkładka w laryngofonie (węglowa? dynamiczna?).


  Larygofon jest wkładką węglową , inne się nie spisują zbytnio ,a dlaczego wystarczy się trochę zastanowić.


  Inkwizycja napisał:
  Laryngofon typu LEM-3 czyli zwykłe mikrofony dynamiczne


  A nie był to przypadkiem mikrofon różnicowy, dynamiczny, pracujący pod brodą.
  Rosjanie "modzili " wtedy wiele różnych rozwiązań...
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  aaanteka napisał:
  jdubowski napisał:
  nie wiemy jak wygląda wkładka w laryngofonie (węglowa? dynamiczna?).


  Larygofon jest wkładką węglową , inne się nie spisują zbytnio ,a dlaczego wystarczy się trochę zastanowić.


  Nie zawsze węglową -poczytaj: http://mash-xxl.info/info/578027/
 • Poziom 7  
  No to w porządku, z słuchawkami zapewne nie będę miał problemu. Co do tego laryngofonu to czy podłączając tak kable od laryngofonów do wtyczki Jack 3,5mm mono:
  Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon)
  a następnie powiedzmy za pomocą tego poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=axbxU1ge_7w do wtyczki Jack 3,5mm stereo będzie to działało? Pozdrawiam.

  Dodano po 49 [sekundy]:

  Czy może najlepiej od razu do zwykłej wtyczki Jack 3,5mm stereo, tylko jakby to wtedy podłączyć?

  Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

  [EDIT]:

  Tak, odłączyłem wtyczkę i zdjąłem izolację oplatającą wszystkie kable. Moim oczom ukazało się coś takiego:

  Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon)

  Biały i niebieski kabelek to kabelki jak mi się wydaje "+" od laryngofonów. Są one owinięte jakimś dziwnym splotem sznurka i miedzianego kabelka. Co więcej jak widać te dwa miedziane kabelki na samym końcu łączą się z kabelkiem czarnym. Czy mogę odciąć te miedziane kabelki czy ma to jakiś głębszy sens? Jakby co to tego czerwonego kabelka już nie ma, wyjąłem go. Pozdrawiam
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  lejajo napisał:
  Biały i niebieski kabelek to kabelki jak mi się wydaje "+" od laryngofonów. Są one owinięte jakimś dziwnym splotem sznurka i miedzianego kabelka. Co więcej jak widać te dwa miedziane kabelki na samym końcu łączą się z kabelkiem czarnym.


  Przewody ekranowane - ekran połączony z masą. Nie wiem czemu uważasz to połączenie za dziwne.
 • Poziom 7  
  Wybaczcie moją niewiedzę w tych tematach, jednakże dopiero zaczynam przygodę z elektroniką. Dlatego też napisałem na forum "Początkujący elektronicy". Ale szybko się uczę i zapamiętuje dobre rady. Czyli mogę te dwa przewody ekranowane od laryngofonów spokojnie podłączyć do zwykłego Jacka 3,5mm i będzie działało? Rozumiem że mogę odłączyć ekran od końcówki kabelka "+" od słuchawek. (ten czarny). Dziękuje za pomoc i pozdrawiam :)

  Dodano po 43 [minuty]:

  [EDIT]:
  Jako że znalazłem w domu multimetr to posprawdzałem po kolei najpierw kabelki od słuchawek a potem od laryngofonów. Ze słuchawkami wszystko jest w porządku, teraz tylko podłączyć do Jacka. Odciąłem też resztki tego ekranu stykającego się z czarnym kabelkiem i sprawdziłem laryngofony przykładając elektrody do obu kabelków "+" (biały i niebieski). Jest połączenie i prąd przechodzi po całym obwodzie. No, to teraz już tylko podłączyć te dwa kable od laryngofonów do Jacka 3,5mm, tak? Pozdrawiam.
 • Poziom 7  
  Udało się! :D Jakie to fajne uczucie jak coś co robisz samemu działa. Trochę się męczyłem z tymi ruskimi kablami, w ogóle nie chciały się trzymać tego Jacka ale to zapewne dlatego że są zrobione z malutkich sznureczeków powleczonych miedzią, albo z powodu mojego braku doświadczenia :P Laryngofony też teoretycznie działają ale mają za słabe zasilanie, tzn po prostu nic nie słychać jak je do komputera podłączę. Przydałby się chyba jakiś wzmacniacz, no nie? Dziękuję wszystkim za pomoc! Pozdrawiam!
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  lejajo napisał:
  Laryngofony też teoretycznie działają ale mają za słabe zasilanie, tzn po prostu nic nie słychać jak je do komputera podłączę. Przydałby się chyba jakiś wzmacniacz, no nie?


  Jeśli są węglowe to przydałaby sie lepsza polaryzacja (komputer daje polaryzację małym prądem dla mikrofonu pojemnościowego). A jesli są dynamiczne to zaiste przedwzmacniacz, możesz zacząć od najprostszego:
  Hełmofon - przerabianie wtyczki hełmofonu na Jack 3,5 mm (wkładki i laryngofon)