Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detekcja ciemności - prosty alarm

zasoby 03 Cze 2005 12:36 3050 6
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #2 03 Cze 2005 12:59
    flyman
    Poziom 13  

A czy można ten układ zasilić 12V (z akumulatora samochodowego) bezpośrednio ? i jeszcze zamiast buzzera użyć przekaźnika ?

• Relpol
  • #3 03 Cze 2005 13:10
    j4rek
    Poziom 18  

raczej sie da, a co do przekaznika to potrzebny by byl dodatkowy zalaczjacy go tranzystor .

• #4 03 Cze 2005 13:41
    Kelas
    Poziom 18  

Da sie, stosujac buzzer na odpowiednio wyzsze napiecie (dla zasilania 12v bedzie to ok 9,5v).
    Co do tranzystora to mi sie wydaje ze nie zalatwi sprawy, bo na wyjsciu i tak bedzie prostokat, wiec przekaznik bedzie wariowal.

Sprawe powinien zalatwic taki uklad:
    http://img159.echo.cx/img159/4136/rel5wo.jpg
    Reszta wyprowadzen ne555 tak jak na schemacie z pierwszego postu.
    Zaznaczam ze jestem dosc poczatkujacy, ale wydaje mi sie ze uklad powinien dzialac :).

• #5 04 Cze 2005 07:17
    flyman
    Poziom 13  

eee... to już może nie za skomplikowane, ale za duże... wolę prostszy układ... a może zamiast przekaźnika prościej użyć jakiegoś optotriaka - wyniesie trochę drożej, ale przynajmniej nie będzie słychać przełączania :D

• #6 05 Cze 2005 10:03
    MMarek17
    Poziom 19  

Witam
    Na wyjściu 555 po zaciemnieniu R1 będzie sygnał prostokątny o małej częstotliwości. Przekaźnik będzie "cykał".
    Zasilenie małego przekaźniczka (z cewką 5V i o poborze prądu 10-25mA) jest możliwe bez zastosowania tranzystora. Obciążalność styków tych mini przekaźników nie jest jednak duża bo około 1A. Jeśli zatem nie jest konieczna separacja galwaniczna i/lub przełączanie w obwodzie wyższego napięcia np. 230V to przekaźnik nie ma sensu. Ponadto w układzie w którym bądzie napięcie przemienne lepiej zastosować optotriak.

flyman - Optotriak w układzie zasilanym prądem stałym będzie działał jednorazowo tzn. włączy się i taki stan utrzyma do momentu wyłaczenia zasialnia lub przerwania obwodu mocy którym steruje.

Przedstawiony układ będzie działał na 12V jednak trzeba wprowadzić kilka zmian:
    - buzzer na wyższe napięcie tj. 12V
    Należy zauważyć, że układ został ciut uproszczony (brak dodatkowego rezystora przy P1) i przy zwarciu P1 (suwak na min zweira go) całe napięcie zasilania odkłada się na RP. Oznacza to że fotorezystor nie może być całkiem dowolny tak by prąd płynący przez RP nie był zbyt wielki i nie zniszczył go. Minimum to 5k om wystarczy.

• #7 05 Cze 2005 22:38
    tomeeh
    Poziom 23  

Według mnie przekaźnik wcale nie będzie tykał. Po ściemnieniu się przekaźnik zostanie załączony na czas wyznaczony przez elementy 100k i 10µ. Elementy te ustalają czas trwania alarmu, a nie częstotliwość generowanego dźwięku. Tak wiec buzzer zaznaczony na schemacie musi mieć wewnętrzny generator, gdyż 555 nie ustala częstotliwości, lecz czas alarmu.