Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ciśnienia ze sterownika ECU Bosch - identyfikacja

24 Sie 2015 15:23 1101 1
  • Poziom 29  
    Witam

Czy ktoś z Was mógłby zidentyfikować czujnik ciśnienia atmosferycznego (?) pochodzący ze sterownika ECU firmy Bosch (0 281 010 248 / EDC15C2). Oznaczenie widoczne na elemencie: 972 AB18413 022.
    W innym sterowniku spotkałem podobny element (0 281 010 109 / EDC SG) - jest tam 968 AA0082 022 i wygląda praktycznie tak samo.

Oznaczenie (te widoczne na obudowie) jest zapewne zakodowane, ale każda informacja na temat tego elementu będzie przydatna, bo o nocie katalogowej chyba tylko można pomarzyć.

Jest to mała ceramiczna hybrydka (10x15mm), jak na zdjęciu.

Czujnik ciśnienia ze sterownika ECU Bosch - identyfikacjaCzujnik ciśnienia ze sterownika ECU Bosch - identyfikacja
  • Poziom 29  
    Stare, ale znalazłem rozwiązanie zagadki.

Ten czujnik ze zdjęcia to CMD046, w innym pozyskanym z EDC15 był CMD048. Poświęciłem dwa walające się pod ręką czujniki i po odklejeniu górnego dekielka obejrzałem ich struktury pod mikroskopem. Oba oznaczenia są wytrawione i doskonale widoczne na krzemowych strukturach przy powiększeniu około 40x.

Na temat CMD048 jest tylko wzmianka w jakimś patencie Boscha, poza tym brak jakichkolwiek danych. Same hybrydki mają wykorzystane tylko 3 podłączenia: masa, +5V i jakiś sygnał, który ewidentnie jest cyfrowy. Bez znajomości protokołu komunikacji nie bardzo wiadomo jak pozyskiwać z niego dane.

Podumowując - raczej tylko ciekawostka, nie sądzę, że mogą się do czegoś przydać.