Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie elektryczne pomieszczenia - jaka nagrzewnica?

24 Aug 2015 15:42 5733 19
  • Level 30  
    Witam.

Dział trochę może nie do końca poprawny, ale chodzi mi o grzanie.

Stare budownictwo, mały lokal usługowy z wejściem z ulicy. Około 3,5m szeroki, 8m długi, wysokość 3 metry z hakiem. Na wąskiej ścianie szklana witryna i drzwi,

Szukam rozwiązania na ogrzanie tego pomieszczenia.
    Gazu nie ma, jest "siła".
    Odpada klimatyzator (brak zgody konserwatora zabytków na wieszanie czegokolwiek na elewacji), zresztą jak rozumiem poniżej pewnej temperatury zewnętrznej praktycznie przestaje grzać. Płomyk z gazem z butli zawilgoci pomieszczenie. Podłogówki nie zrobię, bo rycie wylanego tego czegoś wyglądającego jak płyta nagrobkowa pewnie byłoby nie lada wyczynem, a lokal jest już użytkowany.

Czy ktoś może podać jakieś rozwiązania? Jakieś kurtyny powietrzne jak w wejściach do marketów? Nad drzwiami wejściowymi jest trochę centymetrów.Tak aby to grzało i z torbami nie pójść.
    "Farelka" koło nóg pod biurkiem to ostateczna ostateczność. Stare grube mury i ciągnie po nogach. W te upały nie było problemu że za gorąco.

Pozdrawiam.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 43  
    Witam!
    Każdy grzejnik - niezależnie od jego budowy - zamienia 100% pobranej energii elektrycznej na ciepło.
    Najtańsza jest farelka, najszybciej też czuje się jej działanie.
    Kurtyna powietrzna to też jest taka "farelka" ...
    Grzejniki akumulacyjne mają tylko 1 istotną zaletę: pozwalają na korzystanie z tańszej energii, ale są drogie, nieprzenośne i zajmują sporo miejsca.
    Grzejniki olejowe mają znacznie dłuższy start, niż farelka, i znacznie więcej kosztują.
    Grzejniki grzejące podczerwienią (tzw. "słoneczka", czyli promienniki) najpierw ogrzewają jakieś powierzchnie pochłaniające podczerwień, a od nich dopiero ogrzewa się powietrze, które dla podczerwieni jest przeźroczyste.
    Instalacyjnie najtaniej jest użyć żarówek100W - bo i tak potrzebujesz oświetlenia ...

W sumie: nad wejściem farelka 1kW dmuchająca "w dół", a w lokalu 20 żarówek 100W, będzie ciepło i jasno. Pobór łącznie: 3kW, czyli 2.- złote za godzinę.
    Koszt "materiałów" dla całej instalacji: poniżej 50,- złotych.
    W razie czego, żarówek możesz zawsze dołożyć.
  • LegrandLegrand
  • Level 30  
    Czyli proponujesz 2kW źródło światła (+ ciepła) na 30 metrach kwadratowych w pomieszczeniu gdzie siedzą dwa kurczaki, wróć, dwie dziewczyny 8 godzin i przyjmują od czasu do czasu przychodzących petentów.

Ma to swoją wadę latem, kiedy potrzeba mieć jasno ale niekoniecznie ciepło.
    Ok. Patrzę piec elektryczny + ze dwa grzejniki jakieś to 3-4kPLN. Piec ma sprawność prawie 100% ale instalacja jako całość?
    Zaleta to cisza, wada cena.

Myślałem o czymś takim jednak: link-kurtyny (to nie reklama, po prostu pierwszy z brzegu) i może ktoś coś takiego montował/montuje, i coś doradzi. Nie wiem jak z hałasem,
    Jak dobrać też ewentualnie moc do kubatury 90m3 (30m2 po podłodze + 3m wysokości) czy to takiego nadmuchu czy też gdyby kupować kocioł + grzejniki.

Pozdrawiam.
  • Level 42  
    Jak powiedziano każdy grzejnik elektryczny ma sprawność prawie 100 %. Wspomniano promienniki ale to bardzo złe rozwiązanie. Rozpatrz piec gazowy na butlę ale taki co spaliny odprowadza na zewnątrz o ile jest jakiś komin. Nie wentylacyjny. Jest też rozwiązanie typu klimatyzator(pompa ciepła) gdzie jednostka zewnetrzna jest mobilna. Połączenie to dwa węże plus kabelek. W skrajnym przypadku można obudowac tablicami i będzie robić za wystawianą reklamę typu potykacz. Konserwatorowi nic do tego. A jeżeli chodzi o stricte elektryczne ogrzewanie to jesteś w ciemnej d...
    Nadmuchowe głośne. Kurtyny bardziej są po to by uniemożliwić wdarcie się zimnego powietrza z zewnątrz. A jakiekolwiek stałe ogrzewanie zabije cie finansowo. Na oko potrzebujesz koło 4kW (cztery olejaki będą dobrym pomysłem) i musisz to włączyć z dwie godziny przed rozpoczęciem pracy żeby się jako tako nagrzalo. 10 godzin razy 20 dni razy 4kW. 800 kilowatogodzin przemnoz przez twoją stawkę od energetyki. Ale z 6-7 stówek wyjdzie.
  • Level 43  
    kortyleski wrote:
    Na oko potrzebujesz koło 4kW (cztery olejaki będą dobrym pomysłem)
    Na 4kW się zgodzę (a co z "kurczakami"?), na lato można oświetlić kompaktami (7 razy mniej prądu), lub LEDami.
    W zimie FARELKI i/lub żarówki - PO CO Ci olejaki? Bo modne?
    Moc: 4 olejaki = 2 farelki.
    Koszt: 1 farelka 1200/2400W - 29.- zł, 1 olejak 1kW - 179.- zł. O czym gadać?
    Farelek nie musisz włączać 2 godziny przed, i nie będą jeszcze oddawać ciepła 2 godziny po, ponadto Farelki mają termostaty.
    A jak ma wyglądać ta "prawie 100%" sprawność grzejnika? Powiedzmy 99% zamienia się w ciepło, a ten 1% - to w co?
    Bo jeśli to są straty na kablu, to one też zamieniają się w ciepło! Nie daj się robić "prawie" w konia, przez reklamy!
    Średnio w PL 1kWh to 60 groszy, 800kWh kosztuje 480.- zł.
  • Level 34  
    A ja zaproponuję grzejniki elektryczne Adax - o ilę się nie mylę to produkt szwedzki.
    Są wersje ścienne i są wersje przenośne. Sam decydujesz czy chcesz na stałe wieszać na ścianie (dosyć małe wymiary), czy postawić "gdzieś" na podłodze i po zimie schować je na zaplecze - wszystko zależy od specyfiki pomieszczenia.
    Niektóre z nich posiadają elektroniczny termostat "bezszmerowy" - w ogóle nie słychać załączenia grzejnika + mają dokładny termostat wyskalowany w °C.
    Przenośne mogą mieć wbudowany wentylator, który można włączyć, żeby zintensyfikować wymianę ciepła i szybsze ogrzewanie pomieszczenia, a później wyłączyć i cieszyć się ciszą.
    Moc całkowita ~4kW powinna wystarczyć, np. 2 x 2kW bądź dowolna inna kombinacja.
  • Level 43  
    ls_77 wrote:
    ... grzejniki elektryczne Adax ...
    Taaak, 1kW kosztuje 800,- złotych, a 2kW - 933,- złote.
  • Level 34  
    Nie mówię o tych superhiper wypasionych "dizajnerskich" nówkach, tylko zwykłym białym: 2kW elektromechaniczny 500 zł brutto katalog, 2kW z elektronicznym regulatorem 660 zł brutto katalog, 2kW przenośny 700 zł brutto katalog. Na pewno coś jeszcze można taniej wyrwać.
    Zawsze można pójść do "marketu budowlanego" i wybrać coś innego.
    Tutaj jest produkt markowy z 5-letnią gwarancją. Zawsze jest coś za coś.
    A może to jakiś fajny butik i może właściciela będą interesowały grzejniki "ciekawe" po 933zł jako ozdoba? :idea:
  • Level 42  
    Kolego rzuuf. Za długo teczkę nosiłem i zeszyty w niej by się dać reklamie w konia zrobić. Prawie czy całkiem. No ale dobrze, powiedz mi dlaczego piecykom elektrycznym zdarza się " buczec "? Ale to i tak są ułamki procenta. Farelka czy olejaki. Wybór autora. Olejak jest cichy, a przy ośmiu godzinach pracy taki ciągły szum dwóch Farelek ma swoje znaczenie. Żarówki oczywiście ok ale z założenia grzeją pod sufitem więc też trzeba by jakiś ruch powietrza zapewnić. No i koszty... Nie umieram się przy olejakach ale Farelka za trzydzieści złotych przy osmiogodzinnym cyklu pracy? Toć przecież klient z reklamacjami nie nadąży. A czas włączenia i wyłączenia trzeba dobrać indywidualnie by zimą z dworu wejść do już ogrzanego pomieszczenia a nie dopiero piecyki odpalić i w ręce dmuchać. Tak też i przed wyjściem wyłączyć tak by do końca dnia pracy było ciepło. I jeszcze raz koszty. Skoro autor pisał o klimatyzacji z funkcją grzania to nie bierze pod uwagę wydatku rzędu złotówek tylko ich tysięcy. a ogrzanie Pomieszczenia za pomocą dwóch lub więcej Farelek to nie tylko ich zakup. O zarowkach nie wspomnę.
  • Level 30  
    Chodzi o to, że lokal dzierżawiony. Nie chciałbym sytuacji, że się zrobi super instalację i nagle z "przyczyn wyższych" nie zostanie przedłużona umowa. Klimatyzator nie do końca brałem pod uwagę ze względu na to, że jako główne grzanie w zimie nie da rady. Jedynie miałem telefon że ktoś proponuje jej tanio klimatyzator z grzaniem... się okazało sam moduł wewnętrzny. Przestało być tanio, a jak powiedziałem o module zewnętrznym kontra elewacja...

Faktem jest, co bym nie kupił za prąd zapłacę tak samo. Chodzi teraz głównie o komfort jaki jest w stanie zapewnić któreś rozwiązanie w stosunku do kosztów instalacji. Co mogę zainstalować mając na ten cel 1000...1500zł? Instalację robię sam.
  • Level 42  
    No więc ta instalacja. Jak mniemam nie posiadasz odpowiednich uprawnień więc jedyną instalację jaką możesz wykonać to włożenie wtyczki ogrzewacza do gniazda sieciowego. Przystosowanego do danego ogrzewacza...
  • Level 30  
    Jakich uprawnień do podłączenia ogrzewania elektrycznego (oprócz elektrycznych)?
  • Level 36  
    Jest jedno ale. Piece akumulacyjne dla ogrzania tej samej kubatury muszą mieć ok. 2-krotnie większą moc niż inne grzejniki elektryczne "słoneczka", konwektory, dmuchawy. Ta powierzchnia i kubatura wymagałaby chyba pieca akumulacyjnego o mocy przynajmniej 4kW (jeśli nie więcej). Tak silny piec musi być zasilany prądem 3-fazowym, ale można dać 2 mniejsze piece (2 po 2kW, czy 1 piec 2kW + 1 piec 3kW, gdyby miało być za zimno). Takie piece nie wymagają zasilania 3-fazowego i mogą być podłączone do zwykłego gniazdka z uziemieniem (odpowiednia wtyczka - 16A). Piece akumulacyjne wymagają też wykonania układu sterującego (by włączało się zasilanie na 8 czy 10 godzin na dobę) oraz licznika dwutaryfowego, a to musi wykonać elektryk (i to naprawdę znający się na rzeczy, np. technik) a licznik dwutaryfowy musi odebrać zakład energetyczny (podstawa rozliczenia za prąd). Gdyby nie było układu sterującego, to musiałoby się ręcznie włączać i wyłączać piece akumulacyjne i nie byłoby II taryfy. Myślę, że najprościej byłoby dać 2 jak największe olejaki (każdy ponad 2kW, przy czym powinien mieć możliwie dużo żeberek).
  • Helpful post
    Level 34  
    Jeśli chcesz ciąć koszty ze względu na niewiadomą przyszłość, to proponuję pójść do jakiegoś marketu budowlanego lub innego sklepu i obejrzeć stojące grzejniki elektryczne: zobacz konwektorowe z wentylatorem i olejaki. Pewnie na początku jesieni będą jakieś promocje i większe dostawy ze względu na zbliżający się sezon grzewczy.
    Jak chcesz to weź na początek 1 szt. o mocy 2kW - na początek sezonu w zupełności wystarczy i zobaczysz jak się sprawdza. Potem będziesz mógł dokupić drugi.
    Ja preferuję konwekcyjny z wentylatorem - jak już pisałem, wbudowany wentylator szybko rozprowadzi ciepłe powietrze, a potem można go wyłączyć (wentylator) i grzejnik działa tylko konwekcyjnie. Myślę, że jakiś taki najtańszy będzie można wyrwać już za około 150-200 zł. To na prawdę nieduża kwota. Jak się zepsuje to kupujesz drugi, a ten reklamujesz - masz co najmniej 2 lata gwarancji.
    Olejaków nie lubię ze względu na to, że są ciężkie długo się nagrzewają (na początku) i czasami skwierczą (jak przypalane frytki). Zaletą jest to, że można coś na nich powiesić do wysuszenia. Konwekcyjnych nie można zasłaniać!
    Jak chcesz, to możesz sobie zrobić mix - jeden olejak i jeden konwektor i zdasz relację co się lepiej sprawdza :D
    A jeśli paniom będzie zimno w stópki to widziałem kiedyś matę elektryczną w formie dywanika właśnie pod stopy kładzioną na podłodze :idea:
  • Level 30  
    Znalazłem w googlarce tylko jedną firmę co robi dywaniki na zamówienie. Zadzwonię i popytam czy można na tym krzesełko postawić przed biurkiem. Bo to idealne by było zestawienie - dywanik wokół biurka plus ze dwa konwektory
  • Level 1  
    A może by tak:
    2x8m+3,5m=19,5m czyli 20m (bieżących).
    Załóżmy 150W/mb => 3000W.
    Potrzebny będzie kabel grzewczy o parametrach: 230V i 20W/mb.
    Ułożyć go należy na ścianach przy podłodze w siedmiu rzędach, odstępy między którymi nie powinny być mniejsze niż 5cm. Całość osłonić tak, żeby ciepłe powietrze ogrzewało ściany.
    Jeśli ściany będą zimne, podczas chłodów zawsze będzie w tym pomieszczeniu nieprzyjemnie.
    Zakładami przy tym, że ściany są w miarę dobrze zaizolowane. Chodzi o to, żeby para nie szła w gwizdek, czego serdecznie życzę.
  • Level 28  
    Idzie chłodek. I tak wyjdzie, że trzeba zrobić dobrą izolację (porządne szyby też), a kupić 2 konwektory 2kW po 60, najlepiej z opcjonalnym nadmuchem. Jurek oczywiście ma rację że 100% zostanie w "mieszkaniu"-jeśli licznik też jest w nim. Procenty są na tyle ulotne że potrafią ulecieć nie tylko jako spadek napięcia i grzanie kabli+różne brzęczenie, ale też potrafią grzać jakiegoś "sępa". Znajdą się też chętni do akumulacji kasy autora w cudne piece akumulacyjne, czy inne olejaki, podłogówki, ścianówki z cudnym osprzętem, matysraty oraz płacenie gminie za wszystko co sobie wymyśli w związku z grzaniem. Za reklamę, zgody, decyzje -też. Odwrócony klimatyzator dawał nadzieję -ale nie wyszło.
  • Level 28  
    samodzielna888 wrote:
    jest dostępna cenowo- zaledwie 200 zł. Życzę ciepłej jesieni :) l

No i 140 poszło się wietrzyć. Zakładając, że to nie reklama tylko lekceważenie fizyki.
  • Level 30  
    Alemucha wrote:
    samodzielna888 wrote:
    jest dostępna cenowo- zaledwie 200 zł. Życzę ciepłej jesieni :) l

No i 140 poszło się wietrzyć. Zakładając, że to nie reklama tylko lekceważenie fizyki.

Czytając treść wydaje mi się, że założenie błędne.