Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alpine 3549 - Bardzo mocno narastający pobór prądu i prąd spoczynkowy.

kondziu001 24 Sie 2015 19:04 1668 4
  • #1 24 Sie 2015 19:04
    kondziu001
    Poziom 10  

Witam!
    Od dłuższego czasu walczę z naprawą wzmacniacza samochodowego Alpine model 3549, jest to stara ale bardzo mocna produkcja. Niestety schematu brak w internecie. Wzmacniacz ma dwie osobne przetwornice zasilające osobno każdy z kanałów, posiadają one możliwość mostkowania. Część zasilająca działa już bardzo dobrze po wymianie mosfetów, układu TL494 i regulacji napięć. Problem tkwi w tym, że jako driver sterujący tranzystorami w stopniu mocy użyto kości STK350-010, którą już wymieniłem na inną na samym początku, stara była upalona i robiła zwarcie. Teraz jest tak, że gdy wszystko jest polutowane i złożone to wzmacniacz rusza normalnie, zaczyna grać i po ok. 30 sekundach jego pobór prądu z ok. 0,5A zaczyna systematycznie wzrastać do 1, 2, 3, 4, 5A, itd. aż w końcu zaczynają dymić się tranzystory końcowe. Wszystko pomierzone i sprawne, oba kanały zachowują się identycznie. Na wyjściu nie ma żadnego napięcia stałego. Prąd spoczynkowy mierzony pośrednio na rezystorach emiterowych bez obciążenia wzrasta z 30mA cały czas w górę do 200,300, itd. w tym momencie odcinam zasilanie awaryjnie bo pobór prądu jest już na poziomie ok 4A bez różnicy czy wejście wzmacniacza jest wysterowane czy nie. Proszę o pomoc bo to pierwszy wzmacniacz, z którym nie mogę sobie poradzić.

Alpine 3549 - Bardzo mocno narastający pobór prądu i prąd spoczynkowy. Alpine 3549 - Bardzo mocno narastający pobór prądu i prąd spoczynkowy.

0 4
  • #2 24 Sie 2015 20:49
    KJ
    Poziom 31  

Czy układ STK350-010 na pewno jest oryginalny? Jeśli nie to jest duża szansa że to jego wina. Z tymi układami jest taki problem że sanyo wycofało się z ich produkcji podobno między innymi z powodu zalewu rynku podróbkami których parametry i jakość mają się nijak do oryginałów. Na dzień dzisiejszy jedynym źródłem oryginałów jest chyba tylko demobil.

0
  • #4 24 Sie 2015 22:23
    kondziu001
    Poziom 10  

Układ jest oczywiście zamiennikiem nawet bez podanej jakiejś konkretnej marki, aktualnie nie do kupienia praktycznie w internecie, są jakieś sztuki raz na pół roku po 50zł.

Oscyloskopem sprawdzałem, niby jest ok, sytuacja jest tak powtarzalna, że można ze stoperem wyznaczyć charakterystykę tego co sie dzieje z prądem i 50x powtórzy się identycznie.

Może jeszcze jakieś pomysły, szkoda mi spisać na straty taki wzmacniacz a nie wiem już w co celować, może ktoś ma dostęp do tej kości STK350-010

Film dla zobrazowania problemu, najszybszy wzrost prądu od 0:55

Link

0
  • #5 29 Sie 2015 02:46
    kondziu001
    Poziom 10  

Naprawdę nikt nie jest w stanie mi pomóc?

1
  Szukaj w 5mln produktów