Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prądu diody power led poprzez Arduino.

24 Sie 2015 21:30 6618 10
 • Poziom 13  
  Witam,

  chciałbym za pomocą Arduino, dokładniej jednego z piówu PWM sterować jasnością lampy zbudowanej z diod power led. Niestety nie do końca wiem jak to zrobić, ponieważ diody led są sterowane prądowo (w sumie jak każda dioda).

  Z taśmami led 12V nie miałem żadnego problemu, użyłem tranzystora, zasilacza i pinu PWM. Podając 5V (wypełnienie 255) na bazę tranzystora miałem na wyjściu 12V i analogicznie dla innych wartości wypełnienia.

  Posiadam zasilacz dedykowany do power led 1W. Parametry 72-120V, 350mA. Czy mógłby mi ktoś podać przykład urządzenia (jakiegoś drivera), lub układu, który będzie ograniczał prąd w zależności od podanego z Arduino napięcia? Tak, żebym mógł uzyskać pełną regulację jasności. O ile takie coś istnieje :)

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam
 • BotlandBotland
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Posiadam zasilacz dedykowany do power led 1W. Parametry 72-120V, 350mA. Czy mógłby mi ktoś podać przykład urządzenia (jakiegoś drivera), lub układu, który będzie ograniczał prąd w zależności od podanego z Arduino napięcia? Tak, żebym mógł uzyskać pełną regulację jasności. O ile takie coś istnieje Smile
  Ten zasilacz będzie pracował tak aby utrzymać stały prąd 350mA, czyli będzie "próbował" zniwelować efekty działania jakiegokolwiek regulatora prądu czy PWM.
 • BotlandBotland
 • Poziom 13  
  To jaki musiałbym mieć zasilacz, żeby podłączyć jakiś driver? Rozumiem, że zwykły, który daje stałe napięcie, np. 12V, 2A.

  Mógłby mi ktoś podać przykład jakiegoś drivera?
 • Poziom 36  
  A jak szybkie ma to być? Jeśli znajdziesz driver LED z wejściem analogowym to mając sygnał PWM możesz również łatwo to sterować. Wystarczy za tym wyjściem dać filtr RC i będziesz mieć praktycznie wyjście analogowe, ale szybkość zmian będzie ograniczona.

  Tu znalazłem na szybko jakąś stronkę. Nie czytałem, ale możliwe że coś ciekawego tam piszą:
  http://powerelectronics.com/lighting/how-add-analog-dimming-virtually-any-led-driver
 • Poziom 13  
  Dzięki za pomoc. Poszukam sobie jakiś driverów i biorę się za panel ;)
 • Poziom 10  
  Witam, podepnę się pod temat. Posiadam taki oto driver led Regulacja prądu diody power led poprzez Arduino. chciałbym za jego pomocą i wyjściem PWM aduino sterować 18 diodami power led 1W. Niewiem w którym miejscu mam podłączyć sygnał z arduino? Czy ktoś może pokazać jakiś schemat takiego podłączenia? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
 • Poziom 39  
  Niezbyt fortunnie wybrałeś zasilacz. Jest przystosowany do zasilania z regulatora fazowego (ściemniacza opartego o triak) więc wypadało by poszukać takiego ściemniacza ze sterowaniem pwm lub 1-10V np
  SVB10-1AV 5V - sterowanie sygnałem analogowym 0-5V
  SVB10-1AV 10V - sterowanie sygnałem analogowym 0-10V

  lub zbudować taki regulator samodzielnie. Możesz tak zaprogramować arduino by na podstawie impulsów z detektora przejścia przez zero generowało impulsy dla triaka.
  Detektor przejścia przez zero trzeba zbudować z separacją galwaniczną np na podwójnym transoptorze. Triak należy sterować poprzez optotriak bez przełączania w zerze.

  Choć może prościej będzie poszukać gotowego zasilacza do led z sterowaniem pwm lub 1-10V
 • Poziom 10  
  Dziękuje i pozdrawiam.