Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prądu diody power led poprzez Arduino.

24 Sie 2015 21:30 6618 10
  • Poziom 13  
    Witam,

chciałbym za pomocą Arduino, dokładniej jednego z piówu PWM sterować jasnością lampy zbudowanej z diod power led. Niestety nie do końca wiem jak to zrobić, ponieważ diody led są sterowane prądowo (w sumie jak każda dioda).

Z taśmami led 12V nie miałem żadnego problemu, użyłem tranzystora, zasilacza i pinu PWM. Podając 5V (wypełnienie 255) na bazę tranzystora miałem na wyjściu 12V i analogicznie dla innych wartości wypełnienia.

Posiadam zasilacz dedykowany do power led 1W. Parametry 72-120V, 350mA. Czy mógłby mi ktoś podać przykład urządzenia (jakiegoś drivera), lub układu, który będzie ograniczał prąd w zależności od podanego z Arduino napięcia? Tak, żebym mógł uzyskać pełną regulację jasności. O ile takie coś istnieje :)

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
  • BotlandBotland
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Posiadam zasilacz dedykowany do power led 1W. Parametry 72-120V, 350mA. Czy mógłby mi ktoś podać przykład urządzenia (jakiegoś drivera), lub układu, który będzie ograniczał prąd w zależności od podanego z Arduino napięcia? Tak, żebym mógł uzyskać pełną regulację jasności. O ile takie coś istnieje Smile
    Ten zasilacz będzie pracował tak aby utrzymać stały prąd 350mA, czyli będzie "próbował" zniwelować efekty działania jakiegokolwiek regulatora prądu czy PWM.
  • BotlandBotland
  • Poziom 13  
    To jaki musiałbym mieć zasilacz, żeby podłączyć jakiś driver? Rozumiem, że zwykły, który daje stałe napięcie, np. 12V, 2A.

Mógłby mi ktoś podać przykład jakiegoś drivera?
  • Poziom 36  
    A jak szybkie ma to być? Jeśli znajdziesz driver LED z wejściem analogowym to mając sygnał PWM możesz również łatwo to sterować. Wystarczy za tym wyjściem dać filtr RC i będziesz mieć praktycznie wyjście analogowe, ale szybkość zmian będzie ograniczona.

Tu znalazłem na szybko jakąś stronkę. Nie czytałem, ale możliwe że coś ciekawego tam piszą:
    http://powerelectronics.com/lighting/how-add-analog-dimming-virtually-any-led-driver
  • Poziom 13  
    Dzięki za pomoc. Poszukam sobie jakiś driverów i biorę się za panel ;)
  • Poziom 10  
    Witam, podepnę się pod temat. Posiadam taki oto driver led Regulacja prądu diody power led poprzez Arduino. chciałbym za jego pomocą i wyjściem PWM aduino sterować 18 diodami power led 1W. Niewiem w którym miejscu mam podłączyć sygnał z arduino? Czy ktoś może pokazać jakiś schemat takiego podłączenia? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Niezbyt fortunnie wybrałeś zasilacz. Jest przystosowany do zasilania z regulatora fazowego (ściemniacza opartego o triak) więc wypadało by poszukać takiego ściemniacza ze sterowaniem pwm lub 1-10V np
    SVB10-1AV 5V - sterowanie sygnałem analogowym 0-5V
    SVB10-1AV 10V - sterowanie sygnałem analogowym 0-10V

lub zbudować taki regulator samodzielnie. Możesz tak zaprogramować arduino by na podstawie impulsów z detektora przejścia przez zero generowało impulsy dla triaka.
    Detektor przejścia przez zero trzeba zbudować z separacją galwaniczną np na podwójnym transoptorze. Triak należy sterować poprzez optotriak bez przełączania w zerze.

Choć może prościej będzie poszukać gotowego zasilacza do led z sterowaniem pwm lub 1-10V
  • Poziom 10  
    Dziękuje i pozdrawiam.