Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitodens 200-W WB2B - Modyfikacja kotłowni - instalator mnie naciąga?

Marceli_Szpak 25 Aug 2015 01:04 2802 3
 • #1
  Marceli_Szpak
  Level 7  
  Jako, że pierwszy wpis na forum to witam wszystkich serdecznie i proszę o radę.

  Przejąłem nieruchomość po rodzicach. W sumie 2 domy (jeden - ok 100m2 nadbudowa garażu i drugi parterowy z poddaszem użytkowym - ok. 350m2 z piwnicami, w których i tak w sumie pozakręcałem grzejniki). Całość napędza Vitodens 200-W WB2B z Vitotronic'iem 200 i sterowaniem pogodowym i zbiornikiem CWU 300l chyba. Czujników temperatury wewnętrznej brak. Wyjście/dojście do pieca połączone z kolektorem, z którego odchodzą rury do zasilania zbiornika CWU, dużego domu i małego domu z pompami obiegowymi. Tam się robi ciekawiej, bo zarówno w małym jak i dużym jest i podłogówka i grzejniki, więc te obiegi rozdzielają się już w domach na podobiegi z mieszaczami do sterowania podłogówkami.  Technologia budowlana z lat 90'tych - pustak maks + 5cm styropianu + cegła kratówka, więc gazu napierdziela aż miło popatrzeć :(. I teraz do rzeczy.

  Docelowo będziemy użytkować duży dom a mały zostanie jako gościnny, ale na czas gruntownych remontów (ze 2 lata pewnie), docieplania, przeróbek hydrauliki, elektryki itp mieszkamy w małym. Nie mam specjalnie ochoty grzać nieużytkowanej powierzchni i wolałbym tym efektywnie sterować. Serwisant Viessmanna, który robił przegląd zaproponował takie modyfikacje.

  - Dołożenie sprzęgła hydraulicznego
  - 2 Vitotrole na mały i duży dom, żeby zmieniać im temperaturę wewnątrz na czas nieużytkowania i żeby to korygowało wskazania pogodówki.
  - za sprzęgłem 3 grupy pompowe z mieszaczami Divicon (na mały dom, obieg grzejnikowy dużego domu, podłogówka dużego domu), jedna bez mieszacza do CWU
  - Vitotronic 200-H (typ HK3B), który by tym wszystkim sterował

  Finansowo zrobiło się grubo. O ile pierwsze dwa punkty nie budzą moich wątpliwości (wręcz się zastanawiam jako to skutecznie działało dotychczas), to reszta trochę tak, bo:
  1. Czy ja muszę mieć na to wszystko grupy z mieszaczami? Co mi da mieszacz w obiegu z grzejnikami? Chyba, żebym montował niskotemperaturowe, ale po co mi wtedy odrębny do podłogówki? Po co mi mieszacz na mały dom? Tam już jest mieszacz przy podłogówce? Czy powody j.w. czyli wymiana grzejników na niskotemperaturowe w małym domu?
  2. Czy to muszą być Divicony czy mogą być dowolne grupy pompowe o tej samej funkcjonalności - w sensie czy Divicon przekazuje do pieca jakieś instrukcje sterujące albo coś i tylko podzespoły Viessmanna ze sobą umieją gadać? Coś mi powiedział, że automatyka pieca steruje mieszaczami w tych Diviconach a nie pompami, ale nie bardzo chce mi się w to wierzyć. Po co miałaby zmieniać temperaturę w obiegu?
  3. Czy ten Vitotronic 200-H to coś dodatkowego daje poza rozszerzeniem funkcjonalności Vitotronica HO1, który mam w piecu? Rozumiem, że żeby sterować 2 obiegami to jakąś tam kartę pewnie musiałbym dokupić, bo chyba fabrycznie to ten piec steruje tylko jednym obiegiem. A jakbym chciał trzeci to zawsze mogę dokupić Vitotronica-H ale HK1B 1200PLN taniej. Czy lepiej jednak, żeby to był jeden sterownik, który tym zarządza?
  4. Coś mi się wydaje, że ten piec jest sporo za duży, bo to wychodzi 100W/m2 mniej więcej i poważnie się zastanawiam czy go nie spróbować sprzedać (piec jest w idealnym stanie, na wiosnę pełen serwis i co tam trzeba było, to zostało wymienione) i nie kupić Vitodens 26kW, gdzie sterownik już nowszy i może sterować 3 obiegami grzewczymi.
  5. A może nie robić tych obiegów niezależnych bo w sumie po co? Mogę w sumie pozakręcać grzejniki a podłogówki i tak mają mieszacze? Uzasadniał to tym, że sterownik pieca może sobie wtedy mieć niezależne krzywe grzewcze na każdy obieg, ale taka optymalizacja pracy pieca za 10K PLN z grubsza to nie wiem czy coś warta. Jakie są inne zalety sterowania tymi obiegami niezależnie?

  Jak już ktoś tu dotarł, to dzięki za lekturę :D i będę wdzięczny za radę.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Nargo
  Level 20  
  Ad1. Mieszacz daje Ci możliwość ustawienia indywidualnych temperatur na każdy obieg grzewczy.
  Ad2. Nie muszą to być Divicony może być inny zawór 3D z siłownikiem.
  Ad3. Vitotronic daje Ci pełną komunikację z piecem. Czyli piec wie do ilu ma grzać, żeby wszystko prawidłowo pracowało. Przykładowo nie musi lecieć do 75' jeśli wystarczy 45'.
  Ad4. Wylicz zapotrzebowanie energetyczne budynku to będziesz wiedział.
  Ad5. Jak chcesz zakręcać grzejniki to nikt nie zabroni. Każdy układ można rozwiązać na 100 sposobów.
 • #3
  Marceli_Szpak
  Level 7  
  Dzięki za odpowiedź. Ja jestem dociekliwym amatorem i staram się zrozumieć jak to działa, żeby zadecydować w jakie rozwiązanie iść.

  Rozumiem, że automatyka pieca steruje sobie tym siłownikiem na mieszaczu, żeby dobrać temperaturę zasilania obiegu zgodnie z zadaną krzywą grzewczą dla danego obiegu. Tylko skąd on wie jaką ma temperaturę wyjścia, skoro obiegów jest kilka i wszystko ukryte za sprzęgłem? Czy w tej grupie pompowej musi być jakiś termostat, który by przekazywał sterownikowi pieca sygnał, że ma zamknąć zawór mieszacza?

  Co do regulatorów na grzejnikach. Ja wiem, że mogę tak zrobić, tylko pytanie jaka jest różnica między przykręceniem temperatury na obiegu przez mieszacz a zmniejszeniem ilości przepływającej wody w obiegu przez przykręcenie głowic na grzejnikach.
 • #4
  Nargo
  Level 20  
  Za każdym mieszaczem jest czujnik temperatury.

  Co do skręcania grzejników.
  Aktualnie masz pompy o stałej charakterystyce 1-2-3. Zakręcając poszczególne grzejniki powodujesz wzrost ciśnienia na pozostałych zaworach co się objawia szumami instalacji. Zaś w momencie zakręcenia wszystkich grzejników pompa idzie bez przepływu i czasem potrafi się sama ugotować.